Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Design dziś: Form Us With Love

Agata Ziółkiewicz

Minimaliści ze Szwecji podbijają designerski świat.

Form Us With Love - Ukształtuj nas z miłością - pod tą niezwykłą nazwą kryje się młode, kreatywne trio szwedzkich projektantów. Petrus Palmer (1982), John Lofgren (1976) i Jonas Pettersson (1980) tworzą studio, które zaczyna być już coraz lepiej rozpoznawalne w świecie designu. Znane i doceniane. Studio Form Us With Love powstało w 2005 roku. Ich cel to rzucenie wyzwania konwencjom poprzez różne inicjatywy projektowe. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to szereg interesujących form i rozwiązań w projektach mebli, oświetlenia, ceramiki. To prawda, niektóre z ich projektów są dość niekonwencjonalne. Cord lamp to nic innego jak usztywniony kabel i żarówka, które tworzą lampę stojącą. Rodeo to wieszak, który przypomina zarzucane na szyję zwierzęcia lasso.

Boat Life to seria ceramiki zainspirowana letnim życiem na szwedzkich wyspach: miskom i miseczkom w kształcie łódek towarzyszą drewniane łyżki w formie wioseł; termos przypomina latarnię morską, a solniczka i pieprzniczka - boje. Meble - sofa Lobby czy czerwony stolik Piccolo to konstrukcje zachwycające swoją prostotą, czarną szafkę Coffin podtrzymują, niczym trumnę właśnie, cztery dłonie. Lampa Work to fascynacje industrialne - przypomina lampy robocze, które często umieszcza się w garażach. A z kolei lampa wisząca Ogle zadziwia oryginalnym kulistym kształtem. Group of Trees to dźwiękoszczelny panel wykonany ze sprasowanego szarego filcu.

Rok 2010 przyniósł kolejne interesujące projekty: pastelowe, błękitne stoliki Hilo, miękkie siedzisko Swell, Ogle doczekało się wersji stojącej, a dla duńskiej firmy Muuto powstała lampa Unfold z miękkiej, silikonowej gumy. Specjalnie dla "Wallpaper" szwedzcy projektanci stworzyli niezwykły dywan w kształcie polarnego niedźwiedzia. Studio zajmuje się także aranżacją wnętrz czy ekspozycji. We wszystkich projektach dominują zdecydowane, mocne barwy: czerń, biel, czerwień, niebieski. Form Us With Love wyróżnia oszczędna forma i dobrze przemyślane rozwiązania. Równie interesującym i wiele mówiącym o sposobie twórczego myślenia projektantów jest ich studio projektowe: surowe, minimalistyczne, utrzymane w bieli, czerni i szarościach.

Ich najnowszy projekt to wystawa opowiadająca o dandysie, która trwa właśnie w Nordiska Museet w Sztokholmie. O ile w Wielkiej Brytanii taka wystawa była by pomysłem nieco absurdalnym, to w Szwecji jest wydarzeniem ciekawym i pretekstem do dyskusji na temat męskiej mody czy definiowania eleganckiego mężczyzny w ogóle. "Dissecting the Dandy" to dekonstrukcja dandysa. Każdemu elementowi projektanci poświęcili odrębna przestrzeń. Swoje miejsce ma ubranie: koszula, kamizelka, garnitur, buty, kapelusz, teczka oraz różne akcesoria gentlemana. To rozłożenie dandysa na cząstki elementarne jest nie tylko poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie kim jest dandys, ale i próbą stworzenia modelowego dandysa współczesnego. Wystawę można oglądać do maja 2011. Warto wspomnieć, że Form Us With Love wzięli udział w konkursie Comforty Living Future Classics.
Polscy wielbiciele designu mogli się spotkać z pracami studia Form Us With Love na zeszłorocznym festiwalu w Łodzi, a niejednej klientce Duki z całą pewnością wpadły w oko naczynia w kształcie łódek od Sagaform. To pokazuje, że dobry szwedzki design może być dostępny i wcale niedrogi.

Design dziś: Front Design
Design dziś: JBA Design

Skomentuj:

Design dziś: Form Us With Love