Dywanowe wycinanki
Projekty Joanny Rusin i Agnieszki Czop są ze wszech miar warte uwagi. Łączą w sobie nowoczesną formę i tradycyjne motywy.
To co zwraca uwagę w kilku ich pomysłach na dywan to możliwość współtworzenia. Filcowe dywany Pastylki, Koguty, Animals, Flowers czy Cars składają się z wycinanych elementów, które można dowolnie układać. Ich przestawianie pozwala na modyfikowanie wzoru na dywanie, zabawę kolorami. Taki dywan nas szybko nie znudzi, a dla dzieci zabawa nie tyle na dywanie a dywanem może być okazją do rozwijania swojej kreatywności. Projektantki chętnie sięgają do korzeni, do tradycyjnych wycinanek - przykładem dywan Koguty czy Wycinanka właśnie, albo też ludowych strojów - wielokolorowe paski dywanu Pasanka przywodzą na myśl łowicki strój.
Korzystają z wełnianego filcu, który daje duże możliwości twórcze: można go wycinać, nakładać elementy na siebie, można go zdobić kryształkami. Artystki fascynują także niciane koronki, plecionki, haft. I to też doskonale współgra z wybranym przez nie materiałem. To kolejne projektantki, które należą do całkiem sporego grona wielbicieli ludowych inspiracji w światowym designie. Poza folkowymi motywami projektantki lubią też geometryczne wzory, układanie puzzli, dawanie złudzenia trójwymiarowości.
Joanna Rusin i Agnieszka Czop ukończyły z wyróżnieniem Wydział Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i mają to szczęście, że mogą zajmować się tym, co naprawdę lubią - projektowaniem dywanów i tkanin. Ich prace reprezentują Polskę na wielu ważnych desigerskich imprezach, ostatnio były obecne na Polska Folk na London Design Festival czy na wystawie Unpolished - young design from Poland.
Skomentuj:
Dywanowe wycinanki