Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

POP-ART we wnętrzach

Magda Ignatowicz

Sztuka popularna swojego wyrazu zaczęła nabierać niezależnie w USA i Wielkiej Brytanii lat 50. Od tego czasu przebyła długą drogę. Zobaczmy, jak kultowe motywy Andy'ego Warhola i Roya Lichtensteina wpłynęły na współczesny design.

Dom Kanye Westa - Celebrity Interior

Zainspirować pop-art'em dał się sam Kanye West. Jego dom w Los Angeles zaprojektowany przez Dona Stewarta to bardzo ciekawa interpretacja nurtu sztuki popularnej. Obok kultowych obrazów Warhola widnieją postery z wizerunkami postaci współczesnych kreskówek. Nie zabrakło też dzieł samego prekursora stylu. Na jednej ze ścian znajdziemy ozdoby w kształcie słynnej puszki Cambplell Andy'ego Warhola.

Pop Art Mobile concept store - PARAT

Deutsche Mobile w Berlinie

Pop-art lubi intensywne kolory i kontrastowe ich zestawienia. Skorzystali z tego projektanci ze studia PARAT tworząc concept store dla jednej z niemieckich telefonii komórkowych. Kreatorzy stary loft zaadaptowali na nowoczesne, przestrzenne wnętrze utrzymane w bieli i różu. Dodatkowo, ściany sklepu pełnia funkcję galerii, która gości prace młodych artystów.

Puszka Cambpell Lampka - Fuse

Warhol z recyklingu

Połączenie sztuki z dbałością o środowisko naturalne to pomysł duńskiego projektanta, Williama Hefeera. Designer zainspirowany motywem puszki Cambpell postanowił stworzyć z metalowych opakowań po produktach spożywczych wiszące lampy. Projekt świetnie dodaje charakteru i oryginalności w nowoczesnych wnętrzach. Jednak jest właściwie bardzo prosty, składa się jedynie z puszki, kabla i żarówki. Cena jednej lampy to ok. 360 zł - całkiem sporo jak na puszkę po fasoli i kawałek instalacji elektrycznej.

Art'Otel w Berlinie - Art'Otel

Art'Otel to sieć wyjątkowych hoteli, które nawiązują swoim wystrojem do twórczości konkretnych artystów. Jeden z nich został poświęcony Andy'emu Warholowi. We wnętrzach znajdują się unikalne meble specjalnie zaprojektowane dla hotelu przez co każdy z nich sam w sobie staje się dziełem sztuki. Jak zaznaczają właściciele hotelu - Miejsce odnosi się do inteligencji i zainteresowań artystycznych gości, dzięki czemu odblokowuje niezwykłe przeżycia zarówno dla mieszkańców jak i pracowników.

Krzesła silvia zacchello - silviazacchello.com

Meble Silvi Zacchello

Włoska projektantka, Silvia Zacchello, stworzyła pełną kolekcje mebli inspirowanych pracami Warhola i Lichtensteina. W jej propozycjach znajdziemy najróżniejsze sprzęty domowe, nawet telefony stacjonarne, opatrzone komiksowymi twarzami lub kolorowymi napisami. Meble włoszki często znajdują swoje zastosowanie w nowoczesnych mieszkaniach i klimatycznych restauracjach. Wyjątkowości przedmiotom dodaje unikalność, ponieważ każdy z nich tworzony jest na zamówienie.

Pop Art w metrze, Times Square

Times Square Mural

Pop-art znalazł swoje miejsce również w przestrzeni miejskiej. Roy Lichtenstein dekoracje muru przy Times Sguare zaprojektował w 1994 roku, jednak na instalacje dzieła musiał czekać 7 lat. Praca składa się z 16 paneli, które artysta podarował mieszkańcom Nowego Yorku. Malowidło łączy miłość Lichtensteina do komiksów i science fiction w połączeniu z motywami kojarzonymi z Wielkim Jabłkiem.

Andy Dandy krzesła - Andy Dandy

Andy Dandy

Tylko pięć wydań, po jednym z każdego koloru, to bardziej instalacja artystyczna niż zestaw mebli. Kolekcje foteli Andy Dandy stworzył duet Jimmie Martin, czyli Jimmie Karlsson i Martin Nihlmar. Panowie przygotowali zestaw siedzisk inspirowanych twórczością Andy'ego Warhola. W ich projekcie kształt oparcia odzwierciedla antyczne formy, jednocześnie kontrastujące kolory obić tworzą klimat nowoczesnego POP-u. Duet zdecydowanie wie jak stworzyć świetny kawałek wypowiedzi artystycznej.

Sarah Van Hoe - Sarah Van Hoe

Projekt Sarh Van Hoe

Belgijska artystka, Sarah Van Hoe, stworzyła kolekcje mebli inspirowanych pop kulturą, przemysłem tekstylnym i kostiumami teatralnymi. Jej dzieła odznaczają się wzorzystymi materiałami, które przedstawiają zarówno kolorowe mozaiki, napisy, jak i wizerunki kreskówkowych postaci. Jak zaznacza projektantka, kolekcja ma wyrażać miłość i radość jaką czerpie z życia.

Komiksowe postaci Roya Lichtenstaina to źródło inspiracji wielu artystów. Tym razem jego dzieła zawróciły w głowie projektantce pochodzącej z Iranu, Inidi Manhavi. Designerka zajęła się kreacją wnętrza restauracji tuż przy bulwarze Saint-Germain. To co najbardziej wyróżnia lokal Germain to monumentalna, plastikowa postać rodem z komiksu Lichtenstaina, której nogi wystają w restauracji, a korpus sięga kolejnego piętra.

Restauracja Germain - https://www.covethouse.eu/
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Stoliki Around od Muuto
Dekoracje z origami - design inspirowany sztuką składania papieru
Villeroy & Boch: w królestwie porcelany

Skomentuj:

POP-ART we wnętrzach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej