Niebanalne pomysły na ściany w salonie
Ściana może być dominującym punktem pomieszczenia lub subtelnie wpisać się w całą aranżację. Wszystko za sprawą koloru, tekstur, wzorów czy dekoracji. Nie bez znaczenia jest także rodzaj pokrycia. Na co zdecydować się w salonie? Tapetę, farbę, drewno, a może płytki?
Niezależnie od tego, czy urządzamy nowe mieszkanie, czy chcemy jedynie odświeżyć wygląd wnętrz, ściany zawsze odgrywają jedną z głównych ról w tworzeniu atmosfery w pomieszczeniu. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór pokrycia powierzchni. Pomysłów, sposobów i możliwości na wykończenie ścian w salonie jest mnóstwo. Wszystko zależy od tego, jaki jest układ ścian i w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Do efektownej dekoracji warto przeznaczyć np. główną ścianę, którą widać od wejścia i której nie dzielą okna, ani nie zasłaniają meble czy obrazy. Ci, którzy lubią oryginalne rozwiązania, mogą np. pomalować ją na złoto czy ozdobić ciekawym muralem, a tym, którym bliżej jest do klasycznych aranżacji, proponujemy wykończenie ściany różnego rodzaju panelami.
Różne motywy na tapecie
Tapety są ważnym elementem dekoracyjnym, pozwalającym na łatwą i szybką zmianę wyglądu pomieszczenia. Zastosowane na ścianie w salonie staną się głównym elementem aranżacji. Do wyboru mamy tapety z motywami roślinnymi, zwierzęcymi, geometrycznymi. Możemy znaleźć też takie, które mają reliefową lub trójwymiarową fakturę, doskonale imitującą wiele różnych materiałów – m.in. kamień, cegłę, skórę czy tkaninę. Innym, popularnym rozwiązaniem są tapety 3D. Tworzą one iluzję głębi i trójwymiarowości, nadając pomieszczeniu unikalny efekt wizualny. Ciekawe są również pokrycia z efektem metalicznym. Mają one powłokę, która nadaje im blask lub połysk przypominający metal.
Drewno w kilku odsłonach
Dla nowoczesnych aranżacji salonu charakterystyczne są jasne ściany i sufity, przeszklenia, gładkie powierzchnie i funkcjonalny minimalizm. Mimo wielu atutów taka stylistyka może sprawiać wrażenie chłodnej, dlatego sprawdzi się tu ocieplające pomieszczenie drewno. Współczesne wnętrza tworzą znakomite tło dla drewnianych akcentów na przykład na ścianie. Dzisiaj deskami boazeryjnymi, panelami drewnopochodnymi czy płytami fornirowymi (z drewnianym wykończeniem) rzadko wykłada się wszystkie ściany do pełnej wysokości. Częściej stosuje się je tylko na jednej ścianie – w salonie można zaplanować ścianę ją tam, gdzie chcemy ustawić kanapę, dzięki czemu powstanie przytulne miejsce wypoczynku. Efektowną dekorację będą też stanowić ekologiczne, drewnopodobne lamele. Tajemnica sukcesu instalacji z lameli pionowych tkwi w ich przestrzennej formie – to oryginalne kompozycje, które dodają wnętrzom głębi i lekkości.
Miękko i cicho - estetyka i akustyka
Panele tapicerowane, czyli miękkie elementy pokryte tkaniną, z których można budować na ścianie dowolne kompozycje, potrafią zupełnie odmienić wnętrze. Dostępne są w różnych kształtach – kwadratach, prostokątach, trójkątach czy heksagonach – z których można tworzyć różne geometryczne wzory. Panele pasują do różnych stylów. Można połączyć je na ścianie z betonem, tynkiem strukturalnym, tapetą czy lamelkami – pięknie wzbogacą aranżację, sprawią, że wnętrze nabierze charakteru. Jest jeszcze jedna właściwość, która przemawia na korzyść paneli tapicerowanych – akustyka. Te miękkie ekrany wspaniale ją poprawiają we wnętrzu, tłumiąc dźwięki z zewnątrz i likwidując pogłos.
Płytki małe i duże
Lubimy je ze względu na różnorodność i umiejętność podszywania się pod inne materiały - nie tak praktyczne jak one. Jedni wybierają je ze względu na minimalistyczny charakter, a inni wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od wzorów, kolorów i faktur. Jedno jest pewne – wykończona nimi ściana w salonie będzie zachwycająca. Wybór zarówno tych mało-, jak i wielkoformatowych płytek czy płyt ściennych jest ogromny. Są to zarówno bardzo odporne, jak i wytrzymałe płytki ceramiczne, gresowe, z terakoty czy klinkieru, a także delikatne, ozdobne okładziny z porcelany czy szkła. Najbardziej monumentalnie wyglądają płytki wielkoformatowe imitujące marmur, a najbardziej zadziwiają mozaiki, z których powstają np. dywany kwiatów lub wielkoformatowe obrazy.
Praktyczne panele na ścianie
Ciekawym rozwiązaniem, które możemy zastosować do wykończenia ścian, są wysokiej jakości wielkoformatowe panele ścienne SPC. To elegancko prezentujące się i dokładnie wykończone dekoracyjne materiały, które cieszą się dużą popularnością. Dzięki odpowiednio dobranym surowcom idealnie imitują wygląd drewna, marmuru lub betonu, dając ogromne możliwości aranżacyjne. Pasują do różnych wnętrz – kuchni, łazienek, salonów, przedpokojów czy sypialń. Szeroka paleta wzorów i bogata kolorystyka sprawia, że wpiszą się w każdy trend stylizacyjny. Są łatwe w montażu, wodoodporne, higieniczne, funkcjonalne i stabilne wymiarowo. Doskonale nadają się zarówno do wykańczania nowych wnętrz, jak i renowacji starych pomieszczeń.
Kamienie w salonie
Każdy salon, gdzie zastosowany zostanie kamień dekoracyjny na ścianie, nabiera wyjątkowości i jest niezwykle elegancki. Piękne kwarcyty, granity, onyksy, marmury, mienią się niezliczonymi barwami, każdy blok skalny ma swój niepowtarzalny wzór, użylenie, nasycenie minerałami, które nigdy się nie powtarzają. Kolejne doskonałe materiały do wykorzystania jako kamień dekoracyjny na ścianie to spieki i konglomeraty. To materiały lżejsze niż kamienie naturalne, wytworzone z pokruszonych skał, z dodatkami spoin, czy jak w przypadku konglomeratu żywicy. Spieki kwarcowe imitują w zasadzie bez problemu każdy rodzaj materiału.
Farby – kolory i struktury
Malowanie to zwykle podstawa wykończenia ścian - dostępność kolorów, wzorów i faktur gwarantuje oryginalny efekt. Ciekawiej będzie się prezentować rozwiązanie, w którym jedną ścianę w salonie pomalujemy na inny kolor, a jeszcze lepiej użyjemy farby ze strukturą czy metalicznym połyskiem. Osoby lubiące styl naturalny będą się dobrze czuły we wnętrzu pomalowanym farbami w delikatnych odcieniach ziemi: beżach, szarościach, jasnych brązach i zieleniach, delikatnych błękitach. Miłośnikom stylu glamour z pewnością spodobają się ciemnozielone, granatowe czy złote akcenty, a fani wnętrz eklektycznych mogą puścić wodze fantazji i dostosować kolorystykę do swoich indywidualnych preferencji.
Ceglana ściana
Cegła we wnętrzu ma wiele zalet – jest nieregularna i przez to świetnie załamuje światło, nadając ścianie efekt 3D. Ceglana ściana pasuje do każdego stylu wnętrza, ponadto cegła na ścianie jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, a także wytwarza we wnętrzu przyjazny mikroklimat. Jeśli chcemy mieć w mieszkaniu klimatyczny nastrój, jaki daje cegła, ale zależy nam na łatwości wykonania okładziny, zdecydujmy się na płytki imitujące ten materiał. Choć nie jest to prawdziwa cegła, wnętrza wykończone w ten sposób są oryginalne i ciekawe.
Skomentuj:
Niebanalne pomysły na ściany w salonie