Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?

Redakcja Pressland

W otwartej przestrzeni niewielkich mieszkań jadalnie zlokalizowane są najczęściej pomiędzy aneksem kuchennym a salonem. Warto wiedzieć, jak zaplanować aranżację w takim pomieszczeniu. Nie da się ukryć, że centralnym miejscem jest stół. Modele designerskie sprawdzają się w niewielkich jadalniach bardzo dobrze. Równocześnie muszą być też praktyczne.

Mały metraż a strefa jadalni

Nie każdy może sobie pozwolić na osobną, dużą jadalnię. Aczkolwiek, nawet mały metraż pozwala na wkomponowanie jadalni w całość aranżacji wnętrza. W mniejszych jadalniach nie zawsze jest taka możliwość, aby ustawić stół tak, aby wokół niego była wolna przestrzeń. Często stół lokalizowany jest wobec tego na ścianie salonu lub kuchni.

Powierzchnia znajdująca się nad stołem może być wzbogacona o ciekawą fototapetę lub mozaiką. Wówczas jadalnia staje się o wiele bardziej dekoracyjna. W małych jadalniach stół można także zlokalizować przy wyspie kuchennej. Czasami oba te elementy wyposażenia wnętrz mogą być ze sobą połączone, kiedy to blat kuchenny przechodzi płynnie w blat stołowy. Minimalistyczne rozwiązania designerskie mogą sprawdzić się doskonale i warto je zastosować, kiedy mamy taką możliwość.

Znalezienie funkcjonalnego miejsca na posiłek musi być dokładnie przemyślane. Należy wobec tego dokładnie wymierzyć jadalnię. Przy czym, podczas pomiarów trzeba pamiętać o tym, że istotna jest również przestrzeń na swobodne odsunięcie krzesła lub na komfortowe przejście wokół stołu. Potrzebne jest na to około 60 centymetrów.

Nie bez znaczenia jest także sam kształt jadalni. Do wnętrz wąskich pasują stoły prostokątne lub eliptyczne. Produkty w takich kształtach można znaleźć w klasycznych, jak i nowoczesnych wzorach. To oznacza, że dopasowanie ich do konkretnej przestrzeni
nie będzie trudne. Design jest w końcu równie ważny jak funkcjonalność.

Jakie stoły pasują do małych jadalni?

Do niewielkich jadalni najbardziej nadają się stoły lekkie, o cienkich nogach i prostych kształtach. Nie warto kupować masywnych drewnianych mebli, ponieważ mogą one przytłaczać w niewielkiej przestrzeni. Można wybrać za to stół z przezroczystymi elementami, szklanym blatem lub przezroczystymi plastikowymi krzesłami wokół. Jeśli chodzi o kolor stołu do małej jadalni to można wybierać pośród kolorów jasnych: bieli, beżu, czy ecru. Takie kolory optycznie powiększają przestrzeń w konkretnych wnętrzach.

Ze względów praktycznych warto zdecydować się na stół rozkładany. Na co dzień nie zajmie on wiele miejsca, a kiedy odwiedzą nas goście to można go szybko rozłożyć. W małych jadalniach sprawdzają się stoły kwadratowe bądź prostokątne. Należy natomiast unikać stołów okrągłych, ponieważ one zajmują nieco więcej miejsca. Przy doborze krzeseł do małej jadalni należy wystrzegać się modeli z podłokietnikami, po raz kolejny z uwagi na oszczędność przestrzeni.

Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?
Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?
shutterstock

Uwzględnienie designu oraz funkcjonalności

Równoczesne uwzględnienie designu oraz funkcjonalności w wyborze stołu, który ma znaleźć się w niewielkiej jadalni jest bardzo ważne. Nie można zapominać, że każdy stół powinien być dopasowany do warunków pomieszczenia – pomiarowych oraz aranżacyjnych. Niewielka jadalnia tylko z pozoru wydaje się ograniczeniem. Pozwala ona na zastosowanie rozwiązań, jakie są niecodzienne. W dużych jadalniach można sobie na więcej pozwolić, jednak często są to konwencjonalne rozwiązania. Tymczasem, jeśli zdecydujemy się na wybór oryginalnego stołu do jadalni to możemy spodziewać się idealnych efektów designerskich.

Można wybierać stoły rozkładane, kiedy zobaczymy, że mamy więcej miejsca. Można też wybierać stoły eliptyczne, z przeszkleniami i dobierać do nich niecodziennie zaprojektowane wnętrza. Kiedy lubimy nowoczesne akcenty w wystroju wnętrz to będzie świetne posunięcie. Niewielka jadalnia wcale nie oznacza dużych ograniczeń. Małe jadalnie, często łączone z salonem lub kuchnią warto zaprojektować tak, aby stanowiły kompletną całość z resztą pomieszczeń. Wtedy na pewno dokonamy słusznego wyboru.

 

Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?
Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?
shutterstock

Skomentuj:

Mała jadalnia - jak wybrać odpowiedni stół?