10 najczęstszych błędów w urządzaniu salonu. Czego warto unikać?
Salon to najważniejsze pomieszczenie w domu. To właśnie tutaj spędzamy najwięcej czasu - odpoczywamy i przyjmujemy gości. Niestety, urządzając salon można popełnić całą masę błędów.
Błąd 1. Za dużo drobiazgów
Wygodna kanapa, przepastny fotel, cztery krzesła, duży stół i jeszcze mały stolik kawowy. Czy jest jeszcze w tym wnętrzu miejsce dla Ciebie? Na taką liczbę mebli mogą sobie pozwolić wyłącznie właściciele dużych salonów. Masz małe mieszkanie? Nie zagracaj! Meble ciasno ustawione obok siebie jeszcze bardziej zmniejszą niedużą powierzchnię.
Błąd 2. Brak odpowiednich proporcji
To prawda, że duże sofy są wygodne, a regały wypełnione książkami sugerują, że mieszka tu intelektualista. Zachowaj jednak proporcje. Jeden mebel nie może zdominować wnętrza. Nie dość, że taki grat utrudni komunikację, to sprawi, że małe wnętrze stanie się jeszcze mniejsze. No, chyba że jest to gdańska szafa z XVIII wieku, ale to już zupełnie inna sprawa.
Zasada ta działa też w drugą stronę - jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, małe meble będą się w niej wydawały jeszcze mniejsze - i nie zagospodarujemy wolnej przestrzeni an tyle, aby stworzyć przytulny klimat we wnętrzu.
Błąd 3. Niewłaściwe lub niewystarczające oświetlenie
Właściwe oświetlenie potrafi zdziałać cuda. Umiejętnie umieszczone punkty świetlne, a także barwa światła i jego natężenie, zmienią każde pomieszczenie i ułatwią nam codzienne funkcjonowanie. Najczęściej w salonie mamy jedną lampę sufitową i ewentualnie jedną boczną. To duży błąd! Warto pomyśleć nad dodatkowymi źródłami światła, jak kinkiety czy mniejsze oprawy sufitowe rozmieszczone równomiernie na jego powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest też podświetlenie półek w meblach otwartych lub witrynach.
Błąd 4. Wyposażenie od Sasa do Lasa, czyli nieudane podejście do eklektyzmu
Warto być konsekwentnym. Urządzasz mieszkanie w stylu minimalistycznym? Nie daj się skusić na poduszkę w lamparcie wzory! Podłogi w pokoju "skandynawskim" nie przykrywaj tureckim dywanem, a w nowoczesnej kuchni nie wieszaj wianków z cebuli i czosnku. Zbyt wiele kolorów i faktur w jednym wnętrzu wprowadza chaos, przez co wnętrze wygląda na nieuporządkowane, a przebywanie w nim będzie męczące. Eklektyzm jest interesującym stylem, ale bardzo trudnym.
Błąd 5. Kopia aranżacji z katalogu
Lubisz przeglądać katalogi wnętrzarskie? Ba, my też lubimy. Prezentowane tam wnętrza są piękne, ale zauważ, że prawie bez życia! Czy widziałaś gdzieś np. rozwieszone pranie? Nie kopiuj więc bezkrytycznie pomysłów, bo są to tylko inspiracje! Twoje mieszkanie musi być przede wszystkim funkcjonalne i "uszyte" na twoją miarę. Ponadto przy inspirowaniu się gotowymi projektami należy pamiętać o proporcjach - nie uzyskamy tego samego efektu mając o wiele mniejsze wnętrze niż to zaprezentowane na zdjęciu. Ważne jest też światło - jeśli dysponując ciemnym pomieszczeniem, wprowadzimy do niego wyposażenie w ciemnych barwach, w efekcie uzyskamy ponure, nieprzyjemne wnętrze.
Błąd 6. Źle dobrane kolory
Podobają ci się pałacowe wnętrza, czyli np. bordowe ściany? Jeśli masz małe mieszkanie, niestety, takie kolory odpadają! Pamiętaj, że niewielkie wnętrza "nie lubią" ciemnych barw, powiększysz je optycznie malując ściany jasnymi farbami. Mieszkasz w bardzo wysokim pokoju? Pomaluj sufit trzy tony ciemniejszym odcieniem niż ściany - od razu go obniżysz. Można też dodatkowo "zejść" kolorem z sufitu na ściany, na do wysokości 70 cm od sufitu. Lubisz intensywne kolory? Pomaluj nimi jedną ścianę - lub nawet tylko jej część - pozostałe zachowaj jasne i neutralne.
Błąd 7. Niepraktyczne materiały
Biały dywan jest ładny, ale w sklepie. Skórzane meble nie sprawdzą się, gdy masz w domu psa. Francuskie rolety to wspaniale miejsce zabaw kota. Faktem jest, że nie istnieją rzeczy niebrudzące się i trwałe, ale czy doprawdy musisz sobie dodawać pracy? Zanim coś kupisz, pomyśl też o domownikach. Jeśli masz w domu małe dzieci, wybieraj materiały plamoodporne i takie, które łatwo jest wyczyścić (również faktury i wzory, które w ostateczności pomogą w ukryciu trwałego zabrudzenia).
Błąd 8. Balkon to nie przechowalnia
Lubimy mieszkać w domach i mieszkaniach z balkonami lub tarasami. Pamiętaj jednak, że to część mieszkania, a nie np. piwnicy czy schowka! Nie traktuj więc tej przestrzeni jako idealnego miejsca do składowania resztek farb, połamanego krzesła czy starej szafy. Balkon nie jest też suszarnią ani schowkiem na miotły. A jeśli brakuje ci w domu lub mieszkaniu miejsca do przechowywania, postaw na balkonie gustowne meble, w których wszystko schowasz - może to być również pojemna skrzynia z siedziskiem. Uporządkowany, zadbany balkon będzie cieszył oczy nawet wtedy, kiedy nie korzystamy w niego w celach wypoczynkowych.
Błąd 9. Najpierw wygląd, potem funkcja
Wiele osób najpierw kieruje się wyglądem, a dopiero później zwraca uwagę na funkcję mebli i mniejszych elementów wyposażenia wnętrz. To kolejny poważny błąd! Sofa ma być przede wszystkim wygodna, stolik kawowy powinien być stabilny, a lampy muszą odpowiednio doświetlać wnętrze. Nigdy nie będziemy zadowoleni nawet z najpiękniejszego mebla, jeśli nie będzie wygodny w użytkowaniu. Zanim kupisz - przetestuj! Nie zapomnij też upewnić się, że dany mebel zmieści się w twoim mieszkaniu - przed wizytą w sklepie zmierz dokładnie przestrzeń, w której ma stanąć.
Błąd 10. Nieprzemyślane rozmieszczenie mebli
Wchodząc do salonu musisz uważać, żeby nie zahaczyć o wystający narożnik szafki? Ciąg komunikacyjny zagradza wielki fotel, o który wszyscy się potykają? Aby otworzyć okno, musisz wykonać slalom między doniczkami kwiatów? Zanim zaczniesz meblować, przemyśl wszystko dokładnie, aby niepotrzebnie nie utrudniać sobie późniejszego funkcjonowania.
Skomentuj:
10 najczęstszych błędów w urządzaniu salonu. Czego warto unikać?