Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Najciekawsze szkolne budynki ostatnich lat

red.

Szkoły nie zawsze muszą wyglądać tak samo. Przestawiamy kilka niesamowitych budynków w różnych zakątkach świata. Jedne zachwycają tęczowymi wnętrzami, inne robią wrażenie nowoczesną bryłą.

Centralnym punktem szkoły jest "góra", czyli po prostu niebieskie schody, które są też popularnym miejscem spotkań dzieci z różnych grup. - rosanbosch.com/fot. Kim Wendt

Szkoła przyszłości w Sztokholmie

Wnętrza budynku szkoły Vittra School Telefonplan w Sztokholmie zaprojektowało w 2011 roku studio architektoniczne Rosan Bosch. Otwarte przestrzenie, wyjątkowe meble, multimedialne sale mają kształtować kreatywność dzieci i rozwijać ich ciekawość świata. Tu nie ma klas, tablic i drewnianych ławek.

Budynek został zaprojektowany tak, by każdy uczeń znalazł w nim kącik dla siebie dla samodzielnej nauki. Jest tu wiele oryginalnie urządzonych pomieszczeń, stworzonych do samodzielnej nauki. W "multimedialnym domku" odbywają się szkolne zajęcia. Z zewnątrz pokryty jest on materiałem przypominającym klasyczną, szkolną tablicę. Najmłodsze dzieci uczą się razem, pracując przy specjalnie zaprojektowanych stolikach. Nauka w tej szkole jest bezpłatna.

Środek wakacji, a my o szkole, ale za to jakiej. Do tej paryskiej szkoły aż miło wracać po dwóch miesiącach lenistwa. - palatreleclere.com

Tęczowe przedszkole w Paryżu

Kolorowe przedszkole Ecole Maternelle Pajol w Paryżu jest dziełem architektów z pracowni Palatre et Leclere Architectes. Otrzymali oni zadanie przebudowy i odnowienia placówki dla najmłodszych dzieci wybudowanej w 1940 roku. Powstały radosne, wielobarwne wnętrza, które zachęcają do kreatywności i zabawy. Dzieci mogą cieszyć się tą bajecznie kolorową przestrzenią od połowy 2012 roku.

Motyw tęczy widoczny jest tu niemal wszędzie - na ścianach, podwórkowych sprzętach, meblach, a nawet w łazienkach. Jedynie sale są nieco spokojniejsze.

Szkoła w Podkowie Leśnej - Fot. Michał Czechowicz

Kolorowa podstawówka w Podkowie Leśnej

Za projekt kolorowej szkoły podstawowej nr 2 im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej odpowiadają architekci z pracowni Grupa 5 Architekci. Budynek składa się z kilku mniejszych brył. Największa, kryjąca salę gimnastyczną, ukryta została w głębi działki.

Szkołę podzielono na dwie niezależne części. W części dydaktycznej budynku, poza klasami dla uczniów, umieszczono zerówkę. Najmłodsi uczniowie mają lekcje na parterze. Bezpośrednio z klas można się dostać do ogródka. W podziemiu znalazła się sala multimedialna.

Projekt powstał w 2006 roku. Zrealizowano go dopiero 6 lat później. Budynek otrzymał Nagrodę od Uczniów "Dziękujemy za ładną szkołę" oraz wiele publikacji na portalach architektonicznych w Polsce, Chinach, Korei Południowej oraz Stanach Zjednoczonych.

Szkoła Munkegard w Kopenhadze - dortemandrup.dk

Szkoła w Danii

Szkołę Munkegård w Kopenhadze projektował Arne Jacobsen w latach 1955-1959. W 2005 roku Dorte Mandrup stanęła przed nie lada zadaniem. Architekt miała odrestaurować i unowocześnić obiekt, dopasowując go do potrzeb współczesnych uczniów.

Zaprojektowała cztery duże dziedzińce, kształtem przypominające krystalicznie otwory. Dzięki nim wnętrza są doświetlone i wyglądają bardzo efektownie.

Gimnazjum dla chłopców Penleigh i Essendon, Melbourne, Australia - mcbridecharlesryan.com.au

Gimnazjum dla chłopców w Australii

Ten lśniący budynek na przedmieściach Melbourne, o kształcie trzech połączonych domów, zupełnie nie kojarzy się ze szkołą. Wydawać by się mogło, że to muzeum sztuki współczesnej, a tymczasem bryła kryje gimnazjum dla chłopców.

Dwukondygnacyjny budynek, wyłożony czarnymi klinkierowymi płytkami, został zaprojektowany przez australijskich architektów McBride Charles Ryan w 2011 roku. Sale na pierwszym piętrze mają zakrzywione sufity, przez co odtwarzają kształt dachu, na parterze ściany w klasach są zaokrąglone. Architektom zależało, aby budynek był funkcjonalny, a także aby pobudzał wyobraźnię.

Wnętrza szkoły publicznej Panta Rhei w Amstelveen autorstwa projektantów z i29 oraz z Snelder Architecten - arplus.com

Czarno-biała szkoła w Holandii

Minimalistyczne wnętrza szkoły publicznej Pantha Rei School w niewielkim mieście Amstelveen w Holandii to projekt grupy i29 oraz Snelder Architecten z 2009 roku. Postawiono tu na monochromatyczność i elegancję. Na korytarzach i w salach dominuje biel. Gładkie powierzchnie białych ścian zestawione są z betonowymi elementami. Uzupełnieniem są kontrastowe, czarne dodatki - meble, kręcone schody w holu i intrygująca identyfikacja wizualna.

Duże przestrzenie można dowolnie aranżować dzięki meblom autorstwa pracowni i29. Projektanci stworzyli system białych, asymetrycznych  stołów, które można dowolnie ustawiać względem siebie. Można je grupować tworząc duże miejsca pracy, okręgi czy ciągnące się przez całą salę blaty.

Evelyn Grace Academy proj. Zaha Hadid - zaha-hadid.com

Evelyn Grace Academy w Brixton

Kompleks szkolny ARK Education, Evelyn Grace Academy w Brixton jest dziełem światowej sławy projektantki Zahy Hadid z 2010 roku. Budynek obejmuje cztery mniejsze szkoły, które posiadają wspólna przestrzeń.

Konstrukcja budynku pozwala na maksymalne wykorzystanie dziennego światła i naturalną wentylację. Przestrzeń wkoło obiektu, głównie place zabaw i boiska sportowe, angażuje uczniów do aktywnego spędzania czasu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Najdziwniejsze miejsca do mieszkania
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis

Skomentuj:

Najciekawsze szkolne budynki ostatnich lat

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej