Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Loft w dawnym hangarze lotniczym

tekst: Małgorzata Gec, zdjęcia : Glenn Garriock

Moda na lofty nie ustaje. Zamieszkiwanie przestrzeni, która dawniej służyła kompletnie innym celom, ma wiele zalet. Obejrzyjcie jak mieszka się w dawnym hangarze lotniczym.

Elewacja domu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Hangar lotniczy

Lofty  to najczęściej budynki usługowe lub przemysłowe, którym została nadana funkcja mieszkaniowa, przy jednoczesnym zachowaniu industrialnego charakteru. Trend na mieszkanie w dawnych fabrykach i magazynach rozpoczął się w latach 50, XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Przekształcone hale fabryczne szybko stały się ekskluzywnymi i bardzo pożądanymi mieszkaniami.

Ten piękny loft należy do szkockiego grafika Glenn'a Garriock i jego partnerki Heather. Glenn Garriock jest grafikiem w firmie Atelier 1A, ponadto współtworzy bloga o designie FormFiftyFive.

Dom położony jest w Niemczech, w miejscowości Uetze, na wschód od Hannoveru. Jest częścią kompleksu 16 starych, brytyjskich, hangarów lotniczych. Zostały one zaadaptowane do celów mieszkalnych w 1994 roku dzięki organizacji założonej m.in. przez ojca Glenn'a.

Wszystkie zdjęcia na wyłączność udostępnione przez Glenn Garriock.

Sypialnia w domu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Sypialnia w lofcie

Mieszkanie w hangarze łączy w sobie prostotę i funkcjonalność, jest przytulne, komfortowe i z pewnością przestronne. Niewątpliwą zaletą mieszkania w loftach jest duża przestrzeń, znacznie większa od powierzchni mieszkania czy nawet domku. Najatrakcyjniejsze w tego typu założeniach są pozostałości po dawnym sposobie użytkowania, tu jest to piękny ocynkowany blaszany dach i fronty z czerwonej cegły.

Mieszkańcami tego typu przestrzeni są najczęściej artyści i wykonawcy wolnych zawodów. Właściciele cenią sobie nieograniczone możliwości zarządzania przestrzenią. Brak ścianek działowych i wysokie sufity działają bardzo pobudzająco na wyobraźnię.

W mieszkaniu Glenn'a Garriock'a sypialnia jest dość prosta, pomimo skromnych elementów, dzięki sufitowi z wygiętej blachy i ciemnej podłodze wygląda bardzo efektownie. Surowe i zimne elementy zostały przełamane, przytulną  pościelą w delikatne wzory, ciepłym światłem lampek i drewnianymi szafkami.

Charakter mieszkania podkreślają niezwykłe zestawienia przedmiotów nowych ze starymi. Lustro zostało oprawione w stare przesuwane drzwi. Fotel obity w  bawolą skórę jest prezentem od znajomego.

Łazienka w mieszkaniu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Łazienka w lofcie

Charakterystycznym elementem loftów są duże, przestronne okna. Tu obszerne luki w suficie  wprowadzają do wnętrza miękkie, ciepłe światło dzienne, a także optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki jasnym ścianom wnętrze wydaje się być większe.

W łazience również odnajdziemy oryginalne przedmioty jak odnowiona, metalowa, wolnostojąca wanna czy umywalka ze starego salonu fryzjerskiego. Z nimi zestawiono proste elementy wyposażenia łazienki; szafki i lampki są bez zbędnych ozdób i wzorów, sprawia to że całość wygląda bardzo lekko i przejrzyście.

Kuchnia w domu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Kuchnia

Kuchnia jest bardzo kompaktowa. Znajdują się tu wyłącznie najpotrzebniejsze sprzęty i minimalna liczba szafek, przez co pomieszczenie pozostaje bardzo przestrzenne. Wszystko ma swoje miejsce, dzięki temu łatwo zachować porządek. Na podłodze kafelki w kolorze rdzy. Blat wykonany jest z piaskowca, pochodzi z irlandzkiego pawilonu EXPO 2000.

Błyszczące metalowe elementy wywołują wspomnienie profesjonalnych kuchni z restauracji. Natomiast pamiątki z wakacji i drobiazgi dodają uroku surowym ścianom.

Metalowe schody w domu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Metalowe schody

Jednym z piękniejszych elementów tego mieszkania są odrestaurowane, metalowe, kręcone schody. Prowadzą z kuchni, na parterze, do pokoju dziennego na piętrze. Są  bardzo efektownym elementem, potwierdzeniem tego, że warto szperać na przecenach i antykwariatach. Tego typu odrestaurowane przedmioty zawsze wyglądają efektownie i sprawdza się w każdym wnętrzu i nadadzą mu niepowtarzalny charakter. Z pewnością będą stanowiły chlubę znalazcy.

Pokój dzienny w mieszkaniu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Aranżacja pokoju dziennego

Całość pokoju dziennego utrzymana jest w stonowanych barwach szarości, bieli, czerni z elementami metalicznymi. Pomimo surowej metalowej konstrukcji dachu, pokój dzienny wydaje się być miłym miejscem do spędzania czasu. Właściciel tego domu twierdzi, że odpoczywanie na kanapie, z metalowym dachem nad głową, jest zaskakująco relaksujące, zwłaszcza, gdy pada deszcz!

Kanapa i poduszki nadają miękkości wnętrzu, dodatkowo przestronne okno wprowadza dużo światła dziennego. Meble są proste, skromne ale funkcjonalne, dzięki czemu przebywanie we wnętrzu nie przytłacza. Stolik pochodzi ze sklepu Habitat, sofa z Artem, stół i ławki z Ikei.

Pracowania w domu Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Pracownia

Pracownia zajmuje większą część parteru. Żeliwne słupki osadzone są na głębokości dwóch metrów i to na nich wspiera się konstrukcja pierwszego pietra.

Podłogi w całym domu zostały wykonane z masy bitumicznej pomalowanej, czarną półmatową farbą. Właściciele jednak myślą o przemalowaniu podłogi na nieco jaśniejszy odcień szarości.

Detale - Glenn Garriock

Ciekawe dekoracje

Klimat mieszkania podkreślają połączenia przedmiotów nowoczesnych z industrialnymi, dopełnienie stanowią pamiątki z podróży, drobiazgi z pchlich targów, zestawione z klasycznymi meblami. Drobiazgi rozmieszczone są dość oszczędnie, w mieszkaniu nie ma ich zbyt wiele, stanowią raczej subtelne dopełnienie wnętrza i nie odciągają uwagi od konstrukcji hangaru.

Ogród przed domem Glenn'a Garriock - Glenn Garriock

Ogród

Ogród przy domu, pomimo że niewielki, jest bardzo słoneczny i stanowi ciche miejsce odpoczynku. Rośliny rosną w doniczkach, to doskonałe rozwiązanie do niewielkich ogrodów, także na tarasy i balkony. W razie potrzeby rośliny można przestawiać i wymieniać, całość wygląda bardzo efektownie. Krzesła to Tom Vac projektu Rona Arada.

Zamieszkiwanie w tak wspaniałym miejscu ma tez swoje wady. Minusem mieszkania w tego typu założeniach jest niewątpliwie cena, która znacznie przewyższa koszty mieszkań w bloku czy nawet domków. Także wiek budynków nie działa na ich korzyść, stare instalacje elektryczne czy wodociągowe, wymagają najczęściej wymiany. Bardzo często całość potrzebuje generalnego, kosztownego remontu. Zimą duże powierzchnie wymagają sporo energii do ogrzania. Mimo wszystko, zamieszkanie w tak wyjątkowym miejscu ma wielu amatorów czemu trudno się dziwić...

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Płytki, które nie wyglądają jak płytki
Styl glam grunge w aranżacji wnętrz
Kolory we wnętrzu

Skomentuj:

Loft w dawnym hangarze lotniczym

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej