Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Dekoracyjne tynki - zalety i zastosowanie

Redakcja
Tynki dekoracyjne na ścianie - shutterstock

Czasy, kiedy tynki pełniły wyłącznie funkcję osłonową na ścianie, dawno już minęły. Aktualnie w mieszkaniach można coraz częściej zauważyć tynki dekoracyjne. Jest to bardzo popularny sposób dekoracji w aranżacji wnętrz. Zwłaszcza, że tynki dekoracyjne można zastosować nie tylko w koncepcjach klasycznych, ale i nowoczesnych.

Efektowne wykończenie ścian

Tynki dekoracyjne to nie tylko różnorodna faktura. Są również materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Wspomniana wcześniej różnorodność faktur wynika z tego, jaki jest rodzaj tynku dekoracyjnego, jaka jest jego metoda nakładania oraz fakturowania.

Do rodzajów tynków dekoracyjnych zalicza się: tynki dekoracyjne zacierane, tynki dekoracyjne strukturalne, tynki dekoracyjne ciągnione, tynki dekoracyjne mozaikowe, tynki dekoracyjne japońskie oraz stiuki.

Tynk dekoracyjny zacierany nakłada się poprzez zacieranie packą z tworzywa sztucznego, co pozwala na uzyskanie delikatnie zafakturowanej powierzchni. Tynk dekoracyjny strukturalny odciska się albo żłobi w świeżo ułożonym tynku przy pomocy packi, pędzla, wałka, szpachelki lub szczotki. Dużą zaletą jest to, że jeśli nie nałoży się tynku dobrze to można go bez problemu zetrzeć i nałożyć od nowa. Tynk dekoracyjny ciągniony wyposażony jest w ziarnisty wypełniacz, jaki podczas zacierania pacą żłobi w tynku różne wzory.

Tynk dekoracyjny mozaikowy, nazywany również kamyczkowym posiada specjalne wypełniacze mineralne pod postacią drobnych kamyczków. Kamyczki te mają różne kolory, są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu tynk doskonale nadaje się do dekorowania fragmentów ścian, ponieważ idealnie współgra z płytkami ceramicznymi.

Ciekawym rodzajem tynku jest tynk dekoracyjny japoński, stanowiący połączenie tynku z tapetą. Tynk ten można kupić pod postacią suchych mieszanek, do jakich dodaje się pigmenty koloryzujące i wodę. Składa się on z naturalnych składników takich jak: strzępki bawełny, jedwab, włókna mineralne i celulozowe, mika, czy inne minerały.

Ostatnim rodzajem tynku dekoracyjnego jest stiuk, wykonany z zaprawy gipsowej, wapiennej lub gipsowo – wapiennej z dodatkiem pyłu marmurowego lub drobnego piasku. Stiuk można także kupić pod postacią gotowych mieszanek. Powierzchnia stiuku jest idealnie gładka oraz lekko błyszcząca. Żeby osiągnąć dobry efekt na ścianę należy nanieść aż 5 warstw, co jest czasochłonne.

Dekoracyjne tynki - zalety i zastosowanie - pl.eyeon.design
Dekoracyjne tynki - Leroy Merlin

Tynki dekoracyjne na ścianie

Żeby nałożyć tynk dekoracyjny na ścianę należy zacierać go lekko ruchami okrężnymi bądź nadać mu pożądaną fakturę. Najbardziej kolorowe wzory można uzyskać po nałożeniu tynków mozaikowych. Jeśli posiada się tynk pod fakturowanie to należy go wykonać po odpowiednim czasie od momentu nałożenia tynku, w zależności od chłonności podłoża, temperatury i wilgotności.

Tynki dekoracyjne można malować, aczkolwiek idealne efekty uzyska się wtedy, gdy masę tynkarską zabarwi się przed jej nałożeniem na ścianę. Można w tej chwili zakupić wiele barw tynków: od jasnych, do bardziej wyrazistych. Najdłużej czysty pozostaje tynk o gładkiej powierzchni, czyli stiuk. Na tynkach o fakturowanej powierzchni może osadzać się kurz. Najważniejsze dla doskonałych efektów końcowych jest to, w jaki sposób tynk dekoracyjny zostanie nałożony. Dlatego, jeśli ktoś nie czuje, że posiada odpowiednie zdolności manualne to położenie tynku dekoracyjnego powinien pozostawić fachowcom. Natomiast, kiedy ktoś zdecyduje się na samodzielne położenie tynku to powinien w pierwszej kolejności odpowiednio przygotować podłoże, masę tynkarską oraz narzędzia pomocnicze.

Tynki dekoracyjne najczęściej układa się na ścianach w salonach, gabinetach czy przedpokojach. Równie dobrze też mogą sprawdzić się w sypialni, łazience lub w kuchni. Należy je jednak wtedy bardziej zabezpieczyć, zwłaszcza, kiedy mogłyby być narażone na działanie wody. Tynki dekoracyjne dają możliwość wykonania oryginalnej aranżacji wnętrz. Są także uniwersalne, ponieważ można je ułożyć na każdym podłożu ściany. Ich praktyczne zastosowanie wynika z tego, że zasłaniają niedoskonałości na ścianach.

Efekt dekoracyjny do ścian Onyks 14 kg czarny Jeger - Leroy Merlin
Dekoracyjne tynki - Leroy Merlin
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Dekoracyjne tynki - zalety i zastosowanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej