Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stiuk - jak wykonać dekoracyjny tynk wenecki?

redakcja

Stiuk jest to szlachetny tynk, który przez odpowiednią technikę barwienia i zacierania nadaje ścianom wygląd naturalnego kamienia, najczęściej marmuru, a ostatnio nawet surowego betonu.

Stiuk - tynk wenecki
Stiuk - tynk wenecki
Fot. Shutterstock/vanitjan

Jak wygląda stiuk?

Stiuk to podobny do cementu produkt nakładany na zewnątrz domu w wielu warstwach. Jego tekstura waha się od gładkiej do teksturowanej, w zależności od sposobu aplikacji.
Czym jest stiuk? To wykończenie stosowane na ścianach i powierzchniach w celu nadania im pożądanego koloru i tekstury. Ma niepowtarzalny wygląd, niepowtarzalny wzór i jest twardy i może być stosowany do powierzchni wewnętrznych i zewnętrznych. Może być stosowany na ramie murowanej lub drewnianej. Tradycyjnie robi się go z cementu, wapna i piasku. Dekoracje stiukowe mogą być stosowane na zewnątrz domu, a nawet na podstawie wyspy kuchennej. Jednak dekoracje stiukowe, używane do zastosowań zewnętrznych, nie są takie same, jak stiuk do użytku wewnętrznego.

Rodzaje stiuku

Stosuje się kilka rodzajów stiuku, w zależności od jego składu i sposobu aplikacji.

Stiuk klasyczny

Klasyczny stiuk składa się z piasku, wapna i wody. Obecnie często miesza się go z cementem. Dzięki dodaniu cementu stiuk staje się znacznie trwalszy. Czasami do klasycznego stiuku dodaje się włókna szklane i akryle, aby je wzmocnić i uczynić mocnymi. Tego typu stiuk przypomina szlifowany kamień naturalny. Powierzchnię zewnętrzną można wygładzić lub zmatowić. Przy profesjonalnym zastosowaniu i konserwacji może przetrwać około 50 lat.

Stiuk wapienny

Stiuk wapienny to cienkowarstwowa masa dekoracyjna, która jest przeznaczona do zdobień ścian wewnętrznych. Imituje szlifowany kamień w wykończeniu satynowym lub błyszczącym. Stiuk jest tworzony na bazie zaprawy wapiennej i mączki marmurowej.

Stiuk dekoracyjny

Jest to uniwersalne wykończenie, które może być stosowane zarówno na tradycyjnym, jak i syntetycznym stiuku i jest nakładane w jednej warstwie. Można go również nakładać natryskowo lub za pomocą pacy.

Stiuk perłowy

To cienka warstwa akrylowa z dodatkiem wypełniaczy perłowych. Przeznaczona jest do zastosowania na ścianach wewnętrznych. Charakterystyczną cechą stiuku perłowego jest wyjątkowa – połyskująca nawierzchnia.

Stiuk syntetyczny

W przeciwieństwie do tradycyjnego stiuku, w syntetycznych odmianach nie używa się cementu i wapna. Stosowana jest tu żywica akrylowa, która jest odporna na uszkodzenia spowodowane przez wodę. Syntetyczny stiuk wysycha równomiernie, szybko i można go nakładać na płytę piankową, a nie na siatkę.

Stiuk wenecki

Stiuk wenecki jest tworzony na bazie mieszanej, gipsowej lub wapiennej zaprawy. Gotowy stiuk wenecki zawiera też piasek marmurowy oraz proszek na bazie akrylu. W przypadku stiuku weneckiego zaletą zaprawy jest jej wyjątkowa trwałość.

Jak wykonać ten tynk dekoracyjny? Krok po kroku

Klasyczny stiuk nakłada się na podstawę z owijki domowej lub filcowego papieru i listwy. Zwykle położenie stiuku weneckiego odbywa się w trzech warstwach nakładanych ręcznie za pomocą pacy. Kolor i tekstura są dodawane wraz z ostatnią warstwą. Jak wykonać stiuk wenecki samodzielnie?

  • Przymocuj dwie warstwy wodoodpornego papieru za pomocą ocynkowanych gwoździ lub zszywek.
  • Zainstaluj akcesoria do wykończenia.
  • Zamontuj listwy okrywowe.
  • Zamontuj listwy narożne na wszystkich zewnętrznych krawędziach.
  • Wymieszaj stiuk dekoracyjny.
  • Do nakładania stiuku użyj pacy weneckiej.
  • Wykończenie ścian jest niepełne bez wyrównania stiuku.
  • Pozostaje utwardzenie zaprawy gipsowej.

Jakie są koszty wykonania stiuku weneckiego?

Średnia cena to 255 złotych za m2. Jednak to ile kosztuje stiuk wenecki, zależy od jego rodzaju i jakości.

Stiuk na ścianę - aranżacje kuchni, salonu i przedpokoju

Stiuk może być stosowany jednakowo na zewnątrz, jak i do wewnętrznych ścian. Doskonale nadaje się jako materiał wykończeniowy w salonach, przedpokoju, a także pomieszczeniach, w których występuje wysoka wilgotność, jak łazienka czy kuchnia.

Wady i zalety rozwiązania

Zalety stiuku to:

  • Trwałość: W przeciwieństwie do innych materiałów bocznicy, stiuk jest stosunkowo wytrzymały.
  • Oferuje nieograniczone możliwości dostosowywania. Wykończenie może być dowolne, od bardzo gładkiego do mocno teksturowanego.
  • Materiał ma właściwości ognioodporne

Wady stiuku to:

  • Klasyczny stiuk nie zapewnia dużej wartości izolacyjnej. Ale dzięki nowym systemom izolacji sztukaterii uzyskasz lepszą wydajność.
  • Jeśli woda spływa po stiuku, z czasem pojawią się na nim plamy.
    Więcej o:

Skomentuj:

Stiuk - jak wykonać dekoracyjny tynk wenecki?