Wysokie ceny mieszkań ich dobijały. Zainicjowali budowę prowizorycznych domów

W odpowiedzi na wysokie ceny wynajmu mieszkań w Monachium pojawiły się prowizoryczne domy. Wszystkie wzniesiono za nie więcej niż 250 euro.

Monachium jest miastem, w którym ceny najmu mieszkań należą do najwyższych w Europie. "Ceny mieszkań mogą dobić" - twierdzą przedstawiciele grupy architektonicznej Raumlaborberlin, którzy wraz z teatrem The Münchner Kammerspiele postanowili zwrócić uwagę na ten problem. Wspólnie zorganizowali konkurs "Shabbyshabby Apartments!". Zadanie polegało na zbudowaniu nisko kosztowego domu, który pomieścił by dwie osoby za nie więcej niż 250 euro. Domek miałby stanąć w jednej z siedmiu lokalizacji w obrębie Monachium. Do konkursu zgłoszono 120 projektów, z których wyłoniono 24. Zwycięskie prace w ciągu 9 dnii zostały zrealizowane w wyznaczonych miejscach.

Prowizoryczne domy stanęły w najbardziej nieoczekiwanych miejscach Monachium. Zostały wykonane z tanich, łatwo dostępnych materiałów, od dykt, kartonów, przez folię, i blachę. Zespoły mieszkały i pracowały w swoich domkach przez 10 dni. Później przez miesiąc wybudowane domki można było wynająć na jedną noc. 

Koszt jednorazowego noclegu ze śniadaniem wynosił 35 euro i 28 euro za dwie osoby.

Organizatorzy projektu chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem niedostępności mieszkań - wielu młodych, ale i starszych osób zwyczajnie na nie nie stać. Czy to znaczy, że mogą być zmuszeniu do opuszczenia sowich domów i zamieszkania w takich prowizorycznych konstrukcjach? Przedstawiciele Raumlaborberlin przyznają, że ich akcja problemu nie rozwiąże, ale mają nadzieję, że stanie się początkiem szerszej debaty nad mieszkalnictwem.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

 

Więcej o:
Komentarze (20)
Wysokie ceny mieszkań ich dobijały. Zainicjowali budowę prowizorycznych domów
Zaloguj się
 • ramon57

  Oceniono 34 razy 30

  Na przedmieściach wielu miast tak je się domy.e dzielnice mają nawet swoją nazwę - slumsy.

 • galaxia

  Oceniono 21 razy 21

  Europa Zachodnia 21 wiek i dla starszych ludzi nie ma mieszkań? Nie ma w sensie finansowym.
  Do czego doszliśmy? Przecież te 60-100 mkw w krajach typu Niemcy czy Polska nie powinno być żadnym problemem przy aktualnym rozwoju technologii szybkiego budowania a nie takie slumsy. Katastrofa.

 • totutotu

  Oceniono 19 razy 17

  Pomieszkać latem to nie problem. Prawie tak jak w namiocie. Powinien być wymóg zamieszkania przez 10 dni zimą. A co z toaletą? Do wiaderka?

 • Artur Fijałkowski

  Oceniono 11 razy 11

  W Monachium za 250Euro mieszkanie? To chyba tygodniowy czynsz, a nie miesięczny.

  Na wolnym rynku od 600Euro miesięcznie w zwyż ;)

 • hiszpan25

  Oceniono 10 razy 8

  250eur to średnia?! gdzie?! proszę o dowolna ofertę wynajmu mieszkania np w Hamburgu za mniej niż 400-500eur za kawalerkę za 250eur to można tu pokój wynajmować...

 • to_ja_pisze

  Oceniono 10 razy 8

  Może sowie domy nie są takie znowu złe :)

 • koma_5

  Oceniono 6 razy 4

  tę kwotę. ę.

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Re-slumsyzacja Europy ...

 • polsz

  Oceniono 1 raz 1

  za 250 euro to nawet w Katowicach mieszkania nnie znajdę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX