Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielki powrót małych płytek. Mozaiki znów są modne

Red.

Na chwilę wyparte ze światowych trendów przez płytki wielkoformatowe, mozaiki powróciły do wnętrz z wielką klasą. Upodobali je sobie projektanci i trudno się temu dziwić, gdyż wyczarować z nich można piękne powierzchnie.

Mozaika na ścianie w łazience
Mozaika na ścianie w łazience
Fot. Ferro

Kolorowe desenie, geometryczne wzory, efekt 3D, a nawet obrazy - wszystko to można ułożyć na ścianie za pomocą tych niewielkich płytek. W sklepach dostępne są mozaiki w przeróżnych kolorach i w wielu wzorach: od tradycyjnych kwadracików, przez romby, heksagony, marokańską koniczynkę, na nieregularnych kształtach kończąc.

Z czego robi się mozaikę

Na tym różnorodność mozaiki się nie kończy. Otóż, mozaikę wykonuje się z najróżniejszych materiałów. Oczywiście najpopularniejsza jest ceramika, ale oprócz niej te drobne płytki produkuje się również ze szkła, metalu, drewna i kamienia (często marmuru). Dzięki temu możemy mozaikę zastosować nie tylko w łazience czy kuchni, ale nawet w salonie - drewniane kosteczki pięknie ozdobią ścianę za telewizorem. Z kolei metalowe będą idealnym wykończeniem ściany nad blatem roboczym w kuchni - będą się świetnie komponowały z metalowymi elementami aranżacji np. w stylu industrialnym.

Z kolei wykorzystanie mozaiki w przedpokoju (lub wiatrołapie) pomoże uporać się z problemem brudzącej się ściany (pamiętajmy, nie układamy mozaiki na wszystkich ścianach, jedna - najbardziej narażona na zanieczyszczenie - wystarczy).

 

Mozaika w ciemnym wydaniu
Mozaika w ciemnym wydaniu
Fot. Ferro

Zaprojektuj mozaikowy wzór

Tę samą płytkę można ułożyć na wiele sposobów, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź co możesz z niej wyczarować. Wielu producentów na swoich stronach posiada  galerię z realizacjami lub inspiracjami. Możesz też wymyślić własny wzór, wówczas przyda się projekt wykonany np. na papierze. Taki projekt pomoże podjąć decyzję czy wzór jest odpowiedni do twojego wnętrza oraz pomoże wytłumaczyć fachowcowi jak ma układać płytki.

Mozaiką można wyłożyć całą ścianę - ale z powodzeniem można ją łączyć z płytkami w większych formatach. Warto jednak przedtem dokładnie zmierzyć miejsce, w którym taka kompozycja ma się znaleźć, aby mieć pewność, ile małych kosteczek tam wejdzie - o ile większe płytki możemy dowolnie przycinać, o tyle mozaikę zmniejszamy jedynie przycinając siatkę, na której są umieszczone - nie przycinamy jej drobnych elementów.

Jeśli jednokolorowa mozaika to za mało, możemy wybrać plastry różnokolorowe - lub... zrobić takie samodzielnie. Nie jest to zadanie proste, ale - przy odrobinie cierpliwości, wolnego czasu i zapału do pracy - może przynieść niesamowity efekt. O co chodzi? Kupujemy mozaiki z różnych kolekcji (każdy plaster może być wykonany z innego materiału oraz mieć inny kolor), a następnie tniemy plastry na mniejsze kawałki i układamy je obok siebie w sposób nieregularny (najpierw na podłodze, potem na ścianie). Można też powycinać w plastrach "środki" (zostanie nam coś na kształt ramki) i uzupełnić te miejsca fragmentami innej mozaiki. Ważne! Aby taki zabieg się udał, każdy plaster musi mieć naniesione kosteczki tej samej wielkości.

 

Mozaika ścienna z połyskującymi akcentami
Mozaika ścienna z połyskującymi akcentami
Fot. Ferro

Jak jeszcze można wykorzystać mozaikę

Mozaikę możemy wykorzystać również od obłożenia parapetu oraz wykonania ramy lustra w łazience (pamiętajmy, że najpierw przyklejamy "ramę" z kosteczek, a dopiero potem wklejamy lustro, inaczej możemy mieć problem z dopasowaniem obydwu elementów). A jeśli zostanie nam plaster lub dwa mozaiki (np. po skończonym remoncie łazienki), wykorzystajmy go do zrobienia oryginalnej podstawki pod gorący garnek - wystarczy przykleić mozaikę na kawałek cienkiej sklejki.

Skomentuj:

Wielki powrót małych płytek. Mozaiki znów są modne