Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl industrialny: charakterystyka i inspiracje

Redakcja

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Kiedyś kojarzony z ubóstwem, obecnie jest jednym z najpopularniejszych trendów w urządzaniu wnętrz. To estetyka przywodząca na myśl nieskrępowaną wolność. Czym charakteryzuje się styl industrialny? O czym pamiętać, aby zaaranżować industrialne wnętrze?

styl industrialny
Wnętrze utrzymane w stylu industrialnym
Alexander Steamaze/Shutterstock

Styl industrialny: charakterystyka

Styl industrialny przede wszystkim kojarzy się z przestrzenią, wysokimi sufitami oraz dużymi oknami, w których przeszklenia są podzielone szprosami. Nie zasłaniamy ich, ewentualnie - w razie potrzeby - instalujemy żaluzje, rolety lub zasłony, które zaciągamy jedynie wieczorem i nocą, aby zapewnić domownikom intymność. W salonie, jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, może się znaleźć antresola, a na niej sypialnia z garderobą lub gabinet do pracy.

Oświetlenie charakterystyczne dla stylu industrialnego ma metalowe oprawy (nierzadko łączone ze szkłem), często malowane na czarno. Kable prowadzące do oświetlenia, podobnie jak wchodzące w skład innych instalacji, powinny być widoczne, poprowadzone na ścianach, a nie ukryte w nich. Sprawdzą się też reflektorki na szynach, a także lampy ścienne na wysięgnikach, z możliwością regulacji.

Styl industrialny "nie lubi" podziałów na małe pomieszczenia, dlatego w urządzaniu mieszkania czy domu najlepiej dążyć do stworzenia jak największej wspólnej przestrzeni. Nie tylko daje to poczucie swobody, ale także wpływa na optyczne powiększenie wnętrza. Poszczególne strefy funkcjonalne można oddzielić w sposób umowny, wykorzystując do tego celu inne wykończenie podłogi, różne kolory na ścianach lub zasłonę umieszczoną na szynie sufitowej.

Meble pasujące do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym mogą być z materiałów takich, jak: metal (również z dodatkiem szkła), beton, lite drewno (najlepiej stare lub celowo postarzane). Warto sięgać po proste, geometryczne formy. Dodatki do wystroju kupimy na pchlich targach lub w sklepach specjalizujących się w sprzedaży mebli industrialnych.

Zobacz także:

STYL INDUSTRIALNY salon

„Must have” dla stylu industrialnego jest okazała sofa pokryta szarą tapicerką lub ciemnobrązową skórą (najlepiej ekologiczną). W jadalni dobrze prezentuje się duży stół z drewnianym blatem na metalowej podstawie. Salon w stylu industrialnym powinien być wyposażony w charakterystyczne dodatki, najlepiej noszące wyraźne ślady użytkowania.  Stary gramofon, maszyna do pisania, metalowe tabliczki na ścianach przywodzące na myśl oznaczenia wykorzystywane w fabrykach sprawdzą się znakomicie. Odpowiednie będą lustra w drewnianych, postarzanych ramach (z widocznymi pozostałościami po licznych warstwach farby). Salon w stylu industrialnym to również wzorzysty dywan (może być nawet dziurawy) lub imitacja bydlęcej skóry pod stolikiem kawowym. Dla stworzenia wieczornego nastroju warto wykorzystać stojące lampy na metalowym trójnogu.

ŁAZIENKA styl industrialny

W łazience urządzonej w stylu industrialnym można postawić na okładzinę ścian z betonu architektonicznego. Warto pamiętać o tym, aby go zaimpregnować, szczególnie w strefach narażonych na kontakt z wodą. Sprawdzą się też płytki gresowe imitujące beton. Dzięki temu wnętrze zachowa surowy klimat. W miejscach oddalonych od źródła wody można wykończyć ściany czerwonymi lub białymi cegłami (a dokładniej licówkami wyglądającymi jak cegły). Do stylu industrialnego w łazience będą pasowały czarne baterie, drewniane blaty na szafkach podumywalkowych oraz szklane ściany prysznicowe ze szprosami w czarnym kolorze. Przy lustrze mogą znaleźć się "gołe" żarówki albo małe lampy wiszące na długich kablach. Idealnym dopełnieniem będzie oświetlenie punktowe w postaci metalowych tub na suficie. Na rynku są dostępne nowoczesne grzejniki ścienne, które wpiszą się w styl industrialny - przy aranżowaniu łazienki warto sięgać po modele utrzymane w ciemniejszej kolorystyce - czerni lub graficie.

Zobacz także:

 

STYL INDUSTRIALNY kuchnia

Styl industrialny to wnętrza przypominające warsztat - zatem w kuchni ta estetyka sprawdza się doskonale. Aneks kuchenny najlepiej wyposażyć w szafki o gładkich frontach, które łatwo będzie utrzymać w czystości. Zestawiamy je z wiszącymi witrynami i blatem wylanym z betonu. Na ścianie tuż nad blatem roboczym umieszczamy relingi i półki, a na nich najczęściej używane akcesoria, utrzymane w surowej estetyce, nawiązującej do fabryki. W kuchni urządzonej w stylu industrialnym warto postawić wyspę - a przy niej krzesła lub stołki barowe wykonane z metalu i drewna.

Zobacz także:

Zobacz także:

Skomentuj:

Styl industrialny: charakterystyka i inspiracje