Oryginał kontra "mebel inspirowany", czyli jak rozpoznać podróbkę? Krzesło Panton
Panton Chair to jeden z najczęściej podrabianych mebli na świecie. Czym różni się "mebel inspirowany" od oryginału? Sprawdzamy!
Niektóre meble na stałe wpisały się w historię wzornictwa, zyskały status "ikon designu". Takie przedmioty są unikalne i ponadczasowe - nigdy się nie zestarzeją. Można je oglądać na licznych wystawach i w muzeach wzornictwa na całym świecie. Prawa autorskie do "ikon" ma tylko kilka firm i tylko one produkują oryginalne meble. Dokładnie takie, jak w zamyśle projektanta.
Posiadanie takiego mebla jest pewnego rodzaju wyznacznikiem luksusu i dobrego gustu. Często stolik, krzesło czy lampka od światowej sławy projektanta kosztuje majątek. Płacimy za wyjątkową jakość wykonania, najlepsze materiały i... kawał historii. W sklepach można znaleźć całą masę mebli inspirowanych klasykami designu. Na pierwszy rzut oka meble te wydają się niemal nie do odróżnienia. Są jednak mniej trwałe, wykonane z gorszych materiałów i występują często w kolorach, o których projektantowi nawet się nie śniło.
Jednym z najczęściej podrabianych mebli na świecie jest krzesło Panton Chair. Verner Panton oraz marka Vitra, pracowali nad nim od 1960 roku. W 1967 roku powstał gotowy do produkcji seryjnej model. To pierwsze krzesło, które udało się wykonać z jednego kawałka plastiku! Od momentu wejścia na rynek, mebel ten cały czas udoskonalano, by ostatecznie przypominał pierwowzór oryginalnego pomysłu projektanta - z twardego, barwionego plastiku (dziś polipropylen) o matowej powierzchni. W sprzedaży jest także błyszcząca wersja - Panton Classic oraz wersja dla dzieci - Panton Junior. Licencję na wykonanie krzeseł ma wyłącznie firma Vitra.
Oryginalne krzesło Panton ma 61 cm głębokości, 83 cm wysokości i 50 cm szerokości. Wersja lakierowana Panton Clasic Chair, występuje wyłącznie w trzech kolorach - białym, czarnym i czerwonym. Matowe krzesło dostępne jest w 6 kolorach - białym, czarnym, szarym, pomarańczowym, czerwonym i oliwkowym. Na podstawie każdego oryginalnego krzesła, wyraźnie widać podpis projektanta - Verner Panton. Na krześle jest także logo firmy Vitra oraz odpowiednie sygnatury
Vitra od wielu lat walczy ze sklepami sprzedającymi "meble inspirowane". Organizowane są wykłady, szkolenia, warsztaty i konkursy. Sprawy o łamanie praw autorskich trafiają także do sądu. Nie jesteśmy za kupowaniem "mebli inspirowanych", lub inaczej mówiąc podróbek. A Wy co o tym sądzicie? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii.
Skomentuj:
Oryginał kontra "mebel inspirowany", czyli jak rozpoznać podróbkę? Krzesło Panton