Klasyki designu - lampy [TOP 10]
Doskonale zaprojektowane, uniwersalne, ponadczasowe - takie właśnie są lampy, o których śmiało można powiedzieć, że stały się klasykami designu. Zobaczcie nasz subiektywny przegląd.
Flowerpot - Verner Panton
Verner Panton był duńskim projektantem mebli i wnętrz. Stworzył swój własny, rozpoznawalny na całym świecie styl. Jakie są projekty Pantona? Futurystyczne, bajecznie kolorowe, opływowe i zabawne.
fot. verner-panton.tagwerc.com
Właśnie taka jest lampa Flowerpot, którą Verner Panton zaprojektował w 1968 roku. Swój kulisty kształt zawdzięcza popularnemu w latach 60. ruchowi "dzieci kwiatów". Klosz lampy składa się z dwóch półkul malowanych proszkowo. Producentem lamp FlowerPot jest firma &Tradition.
Golden Bell - Alvar Aalto
Alvar Aalto był z wykształcenia architektem. W swoich projektach budynków sporo uwagi poświęcał rozplanowaniu oświetlenia. W 1937 roku powstała lampa Kultakello (Golden Bell) - Złoty Dzwon. Aalto zaprojektował ją dla wnętrz restauracji Savoy w Helsinkach. W tym samym roku, wykonana z jednego kawałka mosiądzu lampa, została zaprezentowana na wystawie światowej w Paryżu.
fot. aalto.com
Swan Lamp - Earo Aarnio
Earo Aarnio to kolejna wielka postać w naszym rankingu. Fiński projektant stworzył lampę Swan inspirując się piękną, delikatną łabędzią szyją. Aarnio chciał aby lampa wnosiła odrobinę natury do wnętrza. Swan wykonana jest z obrotowo formowanego polietylenu nadającego się do recyklingu. Nam szczególnie przypadła do gustu lampa Swan w rozmiarze XL. Ma 130 cm wysokości! Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2009 roku podczas targów w Mediolanie. Producentem jest firma Martela.
fot. finnishdesignshop.com
Topan - Verner Panton
Mówi się, że najprostsze rzeczy najszybciej zapadają w pamięć. Tak jest właśnie z lampą Topan. To pierwszy projekt Vernera Pantona wdrożony do masowej produkcji. Projektant stworzył lampę w 1960 roku dla hotelu Astoria w Trondheim. To również w tym hotelu po raz pierwszy wykorzystano charakterystyczny wzór Pantona "Geometry". Lampa Topan jest prosta i uniwersalna - pasuje niemal do każdego wnętrza. Występuje w wielu kolorach. Producentem lamp Topan jest firma &Tradition.
fot. inside-living.com.au
Arco - Achille i Pier Giacomo Castiglioni
Arco (po włosku: łuk) to chyba najbardziej znany projekt Castiglionich. Achile i Pier Giacomo zaprojektowali lampę w 1962 roku dla firmy Flos. Inspirację znaleźli w zwyczajnych lampach ulicznych. To pierwsza lampa, która stojąc na podłodze oświetlała wnętrze z góry. Jest bardzo stabilna dzięki ciężkiej, marmurowej podstawie.
Co ciekawe projektanci pomyśleli również o okrągłym otworze w podstawie, który ma ułatwić przesuwanie lampy. A jest z czym się mocować - sama podstawa lampy waży 65 kg. Łukowato wygięta lampa Arco stała się klasykiem wzornictwa. Jest częścią stałej wystawy Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku. Produkuje ją firma Flos.
fot. achillecastiglioni.it
AJ - Arne Jacobsen
Lampa AJ projektu Arne Jacobsena powstała w 1957 roku jako jeden z mnóstwa elementów wyposażenia hotelu SAS Royal w Kopenhadze. To projekt niezwykle prosty i minimalistyczny. Stożkowaty klosz umieszczony jest na cienkiej rurce. Lampka biurkowa ma w podstawie otwór, który pierwotnie był miejscem na popielniczkę. Dziś lampę sprzedaje się bez niej, choć otwór pozostał - dodaje on lekkości i elegancji całości projektu. Rodzina AJ to również lampa podłogowa (AJ Floor), stołowa, na biurko (AJ Table) a także rodzaj kinkietu (AJ Wall). Produkuje ją Louis Poulsen.
fot. www.dwr.com
Snoopy Lamp - bracia Castiglioni
Patrząc na lampkę Snoopy nie mamy wątpliwości, skąd bracia Castiglioni czerpali inspiracje. Jej kształt przypomina nosek popularnego bohatera kreskówki - pieska Snoopy. Projekt lampy powstał w 1967 roku. Ma ona ciekawy kształt, dzięki któremu światło emitowane jest równomiernie. Podstawa lampy wykonana jest ręcznie z marmuru. Lampa Snoopy znajduje się w kolekcjach wielu międzynarodowych muzeów.
fot. moderndesign.org
Lucellino - Ingo Maurer
Uroczą uskrzydloną lampę zaprojektował w 1992 roku niemiecki projektant Ingo Maurer. Nazwa "Lucellino" to gra słów. W języku włoskim "luce" oznacza światło a "ucelino" małego ptaszka. Wykonana jest ze szkła, mosiądzu, plastiku. Skrzydła okalające żarówkę wykonane są z prawdziwych gęsich piórek. "Lucellino" występuje w dwóch wersjach, jako lampka stołowa lub kinkiet. Uskrzydlone żarówki Ingo Maurera zdobią też żyrandol "Birdie's Nest".
fot. stardust.com
LOFT - Jean-Louis Domecq
Lampa loft produkowana przez Jielde uznawana jest za ikonę francuskiej sztuki przemysłowej. Stworzył ją na początku lat 50. XX wieku francuski mechanik Jean-Louse Domecq. To właśnie od pierwszych liter jego imienia i nazwiska (Ji eL De) pochodzi nazwa firmy. Cechą charakterystyczną lamp Loft jest industrialny i "połamany" wygląd. Wyposażono je w opatentowane przez właściciela zawiasy i przegubowe ramiona. Wszystkie lampy produkowane przez fabrykę Jielde w Lyonie są sygnowane i noszą własny numer.
fot. jielde,com
Zettel'z 5 - Ingo Maurer
Zettel'z 5 to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych lamp na świecie. Niemiecki projektant Ingo Maurer postanowił na nowo zinterpretować klasyczny żyrandol. Stworzył ogromną lampę, której trzon stanowi tuba z satynowego szkła. Odchodzą od niej cieniutkie druciki do których biurowymi klipsami przypięto 80 kartek z notesu zrobionych z japońskiego papieru. 40 kartek zadrukowanych jest wyznaniami miłości w różnych językach. 40 kolejnych to puste arkusze.
fot. store.luminaire.com
- Więcej o:
- oświetlenie
Lampa z gałęzi - jak ją zrobić?
Oświetlenie świąteczne
Światło w przestrzeni. Jak stworzyć wyjątkowe wnętrze?
Żarówki LED – dlaczego warto na nie postawić?
Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Ultralight - lampy, które dopasują się do Twoich wnętrz
W dobrym świetle