Klasyki designu - lampy [TOP 10]
Doskonale zaprojektowane, uniwersalne, ponadczasowe - takie właśnie są lampy, o których śmiało można powiedzieć, że stały się klasykami designu. Zobaczcie nasz subiektywny przegląd.


Flowerpot - Verner Panton
Verner Panton był duńskim projektantem mebli i wnętrz. Stworzył swój własny, rozpoznawalny na całym świecie styl. Jakie są projekty Pantona? Futurystyczne, bajecznie kolorowe, opływowe i zabawne.
fot. verner-panton.tagwerc.com
Właśnie taka jest lampa Flowerpot, którą Verner Panton zaprojektował w 1968 roku. Swój kulisty kształt zawdzięcza popularnemu w latach 60. ruchowi "dzieci kwiatów". Klosz lampy składa się z dwóch półkul malowanych proszkowo. Producentem lamp FlowerPot jest firma &Tradition.

Golden Bell - Alvar Aalto
Alvar Aalto był z wykształcenia architektem. W swoich projektach budynków sporo uwagi poświęcał rozplanowaniu oświetlenia. W 1937 roku powstała lampa Kultakello (Golden Bell) - Złoty Dzwon. Aalto zaprojektował ją dla wnętrz restauracji Savoy w Helsinkach. W tym samym roku, wykonana z jednego kawałka mosiądzu lampa, została zaprezentowana na wystawie światowej w Paryżu.
fot. aalto.com

Swan Lamp - Earo Aarnio
Earo Aarnio to kolejna wielka postać w naszym rankingu. Fiński projektant stworzył lampę Swan inspirując się piękną, delikatną łabędzią szyją. Aarnio chciał aby lampa wnosiła odrobinę natury do wnętrza. Swan wykonana jest z obrotowo formowanego polietylenu nadającego się do recyklingu. Nam szczególnie przypadła do gustu lampa Swan w rozmiarze XL. Ma 130 cm wysokości! Po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2009 roku podczas targów w Mediolanie. Producentem jest firma Martela.
fot. finnishdesignshop.com

Topan - Verner Panton
Mówi się, że najprostsze rzeczy najszybciej zapadają w pamięć. Tak jest właśnie z lampą Topan. To pierwszy projekt Vernera Pantona wdrożony do masowej produkcji. Projektant stworzył lampę w 1960 roku dla hotelu Astoria w Trondheim. To również w tym hotelu po raz pierwszy wykorzystano charakterystyczny wzór Pantona "Geometry". Lampa Topan jest prosta i uniwersalna - pasuje niemal do każdego wnętrza. Występuje w wielu kolorach. Producentem lamp Topan jest firma &Tradition.
fot. inside-living.com.au

Arco - Achille i Pier Giacomo Castiglioni
Arco (po włosku: łuk) to chyba najbardziej znany projekt Castiglionich. Achile i Pier Giacomo zaprojektowali lampę w 1962 roku dla firmy Flos. Inspirację znaleźli w zwyczajnych lampach ulicznych. To pierwsza lampa, która stojąc na podłodze oświetlała wnętrze z góry. Jest bardzo stabilna dzięki ciężkiej, marmurowej podstawie.
Co ciekawe projektanci pomyśleli również o okrągłym otworze w podstawie, który ma ułatwić przesuwanie lampy. A jest z czym się mocować - sama podstawa lampy waży 65 kg. Łukowato wygięta lampa Arco stała się klasykiem wzornictwa. Jest częścią stałej wystawy Muzeum of Modern Art w Nowym Jorku. Produkuje ją firma Flos.
fot. achillecastiglioni.it

AJ - Arne Jacobsen
Lampa AJ projektu Arne Jacobsena powstała w 1957 roku jako jeden z mnóstwa elementów wyposażenia hotelu SAS Royal w Kopenhadze. To projekt niezwykle prosty i minimalistyczny. Stożkowaty klosz umieszczony jest na cienkiej rurce. Lampka biurkowa ma w podstawie otwór, który pierwotnie był miejscem na popielniczkę. Dziś lampę sprzedaje się bez niej, choć otwór pozostał - dodaje on lekkości i elegancji całości projektu. Rodzina AJ to również lampa podłogowa (AJ Floor), stołowa, na biurko (AJ Table) a także rodzaj kinkietu (AJ Wall). Produkuje ją Louis Poulsen.
fot. www.dwr.com

Snoopy Lamp - bracia Castiglioni
Patrząc na lampkę Snoopy nie mamy wątpliwości, skąd bracia Castiglioni czerpali inspiracje. Jej kształt przypomina nosek popularnego bohatera kreskówki - pieska Snoopy. Projekt lampy powstał w 1967 roku. Ma ona ciekawy kształt, dzięki któremu światło emitowane jest równomiernie. Podstawa lampy wykonana jest ręcznie z marmuru. Lampa Snoopy znajduje się w kolekcjach wielu międzynarodowych muzeów.
fot. moderndesign.org

Lucellino - Ingo Maurer
Uroczą uskrzydloną lampę zaprojektował w 1992 roku niemiecki projektant Ingo Maurer. Nazwa "Lucellino" to gra słów. W języku włoskim "luce" oznacza światło a "ucelino" małego ptaszka. Wykonana jest ze szkła, mosiądzu, plastiku. Skrzydła okalające żarówkę wykonane są z prawdziwych gęsich piórek. "Lucellino" występuje w dwóch wersjach, jako lampka stołowa lub kinkiet. Uskrzydlone żarówki Ingo Maurera zdobią też żyrandol "Birdie's Nest".
fot. stardust.com

LOFT - Jean-Louis Domecq
Lampa loft produkowana przez Jielde uznawana jest za ikonę francuskiej sztuki przemysłowej. Stworzył ją na początku lat 50. XX wieku francuski mechanik Jean-Louse Domecq. To właśnie od pierwszych liter jego imienia i nazwiska (Ji eL De) pochodzi nazwa firmy. Cechą charakterystyczną lamp Loft jest industrialny i "połamany" wygląd. Wyposażono je w opatentowane przez właściciela zawiasy i przegubowe ramiona. Wszystkie lampy produkowane przez fabrykę Jielde w Lyonie są sygnowane i noszą własny numer.
fot. jielde,com

Zettel'z 5 - Ingo Maurer
Zettel'z 5 to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych lamp na świecie. Niemiecki projektant Ingo Maurer postanowił na nowo zinterpretować klasyczny żyrandol. Stworzył ogromną lampę, której trzon stanowi tuba z satynowego szkła. Odchodzą od niej cieniutkie druciki do których biurowymi klipsami przypięto 80 kartek z notesu zrobionych z japońskiego papieru. 40 kartek zadrukowanych jest wyznaniami miłości w różnych językach. 40 kolejnych to puste arkusze.
fot. store.luminaire.com
- Więcej o:
- lampa
- oświetlenie
Rozświetl dom, nie tylko na jesień
Ultralight - lampy, które dopasują się do Twoich wnętrz
Jak dopasować wielkość lampy?
Jak dobrze oświetlić mieszkanie?
Fantazyjne lampy, które odmienią każde wnętrza
Oświetlenie ogrodu. Jakie wybrać lampy?
Jakie wybrać oświetlenie ogrodowe? Lampy, kinkiety, latarnie
25 pomysłów na oświetlenie dekoracyjne