Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyki światowego designu sprzedane za 5,6 mln funtów. Imponująca aukcja!

red.

Ikony designu trafiły pod młotek

Takiej aukcji nie było od dawna! Meble i dodatki które stały się ikonami designu, można było kupić na licytacji organizowanej przez londyński dom aukcyjny Phillips. Wystawionych zostało 100 przedmiotów zaprojektowanych m.in. przez Otto Wagnera, Le Corbusiera, Jeana Prouve, Adolfa Loosa czy Franka Lloyda Wrighta.

Na londyńskiej aukcji, nazwanej "The Architect" można było zawalczyć o takie perełki, jak chociażby urocze, drewniane krzesło Pecock, zaprojektowane w 1921 - 1922 roku przez Franka Lloyda Wrighta dla hotelu Imperial w Tokio, czy drewniane krzesła "310", które ElielSaarinen zaprojektował w 1909 roku dla budynku administracji Kolei Państwowych w Helsinkach.

Oprócz przedmiotów z XX wieku, na aukcji można było kupić np. ławeczkę projektu Zahy Hadid stworzoną w 2006 roku dla duńskiego Ordrupgaard Museum czy instalację PTH-02 Paper Tea House z 2006 roku, autorstwa Shigeru Ban - tegorocznego laureata nagrody Pritzkera.

Ceny wywoławcze wahały się od 5 tys. do 100 tys. funtów. Na aukcji sprzedano przedmioty łącznie za 5,6 mln funtów, czyli ponad 28,6 mln złotych! Oglądanie zdjęć z katalogu aukcyjnego to czysta przyjemność!

Skomentuj:

Klasyki światowego designu sprzedane za 5,6 mln funtów. Imponująca aukcja!