Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Drewniane podłogi

Tekst: Patrycja Koczwara
Drewniana podłoga - Followtheflow/Shutterstock

Drewno jest najstarszym i najpopularniejszym materiałem budowlanym, który towarzyszy ludziom od wieków. Zobacz, jak drewniane podłogi prezentują się we wnętrzach — przekonasz się, że warto w nie zainwestować!

Jeżeli chodzi o wykończenie podłogi, drewno darzone jest wysokim zaufaniem. Kusi nas swoją naturalnością i swoistym ciepłem, którym emanuje. Żadne najnowsze trendy i moda nie wykluczyły podłóg drewnianych z rynku. Podłogi drewniane pasują zarówno do pomieszczeń o wystroju klasycznym i eleganckim, jak i do nowoczesnych, wysmakowanych aranżacji. Pod pojęciem drewniane podłogi rozumie się podłogi takie jak: parkiet, panele czy deski. Warto poznać ich właściwości, by nie dać się oszukać marketingowym slangom.

Panele drewniane

Panele drewniane składają się z dwóch, trzech warstw, z czego pierwszą, wierzchnią stanowi drewno szlachetne a następne warstwy wykonywane są często np. z sosny. Koszt paneli waha się od 100 do nawet 500 zł za metr kwadratowy i rzecz jasna, jest uwarunkowana gatunkiem drzewa i grubością paneli. Przy wyborze paneli nie możemy brać pod uwagę tylko ich wyglądu i ceny, gdyż bardzo istotne jest ich docelowe przeznaczenie. W korytarzu i pokoju dziennym, zastosowane drewno musi być twardsze niż np. w sypialni czy garderobie.

Lamel ścienny Stegu i drewniana podłoga - Castorama

Deska podłogowa

Drewniane podłogi warstwowe mogą być instalowane przez bezpośrednie klejenie do podłoża, ale mogą być również układane pływająco. Ich krawędzie są fabrycznie impregnowane, więc nie wymagają dodatkowej konserwacji przed wilgocią. Warto sobie zdawać sprawę, że pod cienką warstwą lakieru i pod pierwszą warstwą drewna znajduje się bardzo miękka sosna. Wystarczy, że spadnie nam ciężki przedmiot o ostrej krawędzi (żelazko, pilnik) na klepce tworzy się wyrwa i na naszej dębowej podłodze pojawi się jasny ślad sosnowego drewna. W przypadku litego drewna, taki wypadek zakończyłby się lekkim wgłębieniem, które po wyszlifowaniu i zalakierowaniu zniknie. Dodatkowo są one cieńsze, co sprawia, że mogą się uginać i wybrzuszać.

Drewno na podłodze — parkiet

Parkiety uznawane są za najbardziej eleganckie podłogi. Można je stylizować na stare podłogi i tym samym dodać całemu wnętrzu klasy. Ile kosztuje klasyczny parkiet? Ceny wahają się od 40 do 350 zł za metr kwadratowy. Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo modeli paneli laminowanych naśladujących drewno, które sprzedawane są pod nazwą parkietu. Dlatego też warto wiedzieć, że prawdziwy parkiet warstwowy wykonany jest z deszczułek (długich płaskich kawałków drewna) na tyle grubych, aby możliwe było wielokrotne cyklinowanie podłogi. W przypadku parkietu tradycyjnego każda klepka posiada charakterystyczne pióro i wpust, które zespalają cały parkiet.

Oprócz tradycyjnych deszczułek dostępne są także klepki wykonane z litego drewna o gładkich krawędziach to tzw. lamelki. Są one cieńsze niż tradycyjne klepki, więc nie można ich wielokrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie. Lamelki przyklejane są bezpośrednio do podłoża bardzo mocnym klejem.

Deski to najstarsza forma wykonywania drewnianej podłogi. Aktualnie dostępne są deski wyprofilowane w taki sposób, aby ich łącznie było jak najłatwiejsze. Można spotkać deski montowane w systemie "pióro i wpust" oraz wręgi, czyli zaczepy na zakładkę. Już na etapie produkcyjnym frezowane są rowki na spodach desek, aby wszelkie zmiany wilgotności nie powodowały wyginania się ich. O ile panele montuje się szybko i bez większego problemu, to w przypadku desek należy się przygotować do bardziej złożonej instalacji. Deski montuje się na drewnianych legarach, pod którymi powinna znajdować się folia hydroizolacyjna. Aby wyciszyć, podłogę stosuje się także wełnę mineralną, którą układa się między legarami.

Drewniana podłoga - Followtheflow/Shutterstock

Drewno postarzane

Jeżeli zależy nam na podłodze z litego drewna, która już po montażu wygląda na dawną, gustowną podłogę, możemy oddać deski do postarzenia. Najlepiej wyglądać będą sękate sosnowe lub dębowe. Są one ścierane i wyglądają, jak gdyby używano je przez ostatnią dekadę. Niestety po fabrycznym postarzeniu desek, nie można ich cyklinować, gdyż zostałaby odkryta świeża warstwa drewna. Wybraliśmy typ podłogi, ale przed nami jeszcze kolejna ważna decyzja: gatunek drewna.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Które gatunki są najtrwalsze i nadają się do salonu, a które najlepiej sprawdzą się w wilgotnej łazience? Na naszym rynku dostępne są podłogi min. dębowe, bukowe, jesionowe i jaworowe.

Charakteryzuje je duża wytrzymałość i słaby stopień ścieralności. Ze względu na ciekawy układ słojów i kolor coraz bardziej popularne stają się akacje, czereśnie i dąb  czerwony. Najtwardsze- jesion, dąb i buk, sprawdzą się w hollu, pokoju dziennym oraz na schodach, czyli w miejscach o dużym natężeniu ruchu.

Z uwagi na nietypowy wygląd i dużą twardość, drewno egzotyczne cieszy się dużą popularnością. Z powodzeniem możemy je zastosować w całym mieszkaniu. Spotkamy drewno o barwie jasnożółtej, pomarańczowej i czerwonej oraz różne odcienie brązu wpadające w czerń. Oprócz koloru uwagę przykuwają słoje. Gatunki doussie i jatoba posiadają pasiaste, długie słoje, hewea charakteryzują się drobnymi cętkami naczyń drzewa. Teak sprawdzi się najlepiej w wilgotnych pomieszczeniach, np. w łazience.

Drewniana podłoga to podłoga, która posłuży nam dekady i na zawsze pozostanie szlachetna i naturalna. Jest niepowtarzalna ze względu na rysunek usłojenia oraz swe sękate cętki, których nie odtworzy panel laminowany czy wykładzina.

Drewniana podłoga - Tikkurila
Drewniana podłoga - Castorama
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Drewniane podłogi
QUICK-STEP prezentuje w pełni wodoodporną podłogę ALPHA VINYL
Tkane wykładziny winylowe – czym są i kiedy je stosować?

Skomentuj:

Drewniane podłogi

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej