Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Krzesła nietypowe

Agata Ziółkiewicz

Przedstawiamy Wam małą galerią krzeseł nietypowych. Nie twierdzimy, że są wygodne. Choć to niewykluczone. Podobają się nam jako koncept, cieszą oczy.

krzesło, projekt: Nendo - fot. www.nendo.jp

Mebel podstawowy

Krzesło to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego wnętrza. Z założenia cztery nogi, siedzisko, oparcie. Powinno być wygodne (bo siedząc spędzamy bardzo dużo czasu), ale czasami bywa po prostu tylko ładne. Zdarza się, że przestaje być tylko meblem, a staje się przestrzenną konstrukcją, rzeźbą. Zwykle w sklepach poszukujemy krzeseł wygodnych, dobieramy je do jadalni, pracowni, kuchni, salonu. Czasem potrzebne są krzesła do poczekalni czy recepcji. Takich Wam tu nie pokażemy, choć może ktoś się odważy i zaryzykuje? Wyobraźnia projektantów nie zna granic, nieustannie poszukują oni nowych rozwiązań, materiałów, form. Oto kilka z nich.

krzesło Nono, projekt: Stefano Soave - fot. www.stefanosoave.com

Nono

Na początek coś zgrabnego. Właściwie nie tyle do siedzenia, co do przysiadania na nim. Nono to ani krzesło ani stół (no chair no table) - stąd nazwa mebla. Trójnogi nono powstał z obserwacji i analizy sposobów siadania młodych ludzi. Ale nie został zaprojektowany wyłącznie z myślą o nich. Jasne, z pewnością świetnie spełni swe zadanie w klubie, ale przyda się też na przykład w kuchni. Nono to projekt Stefano Soave.

krzesło, projekt: Vladimir Tsesler - fot. www.tsesler.com

Noga na nogę

Ten projekt w zasadzie nieco przypomina Nono, ale jest jednak bardziej antropomorficzny. Od razu kojarzy się z kobiecą sylwetką i zgrabnie założonymi nogami. Plus jeszcze ten różowy kolor. Projekt z Białorusi, od Vladimira Tseslera.

krzesło Shelley; projekt: Peter Donders - fot. morphs.be

Shelly

Krzesło Shelly olśniewa aluminiowym blaskiem i zadziwia kształtem. Kojarzy się z miękkimi liniami secesji, ale jest to zarazem bardzo nowoczesna forma, wykonana z jednego kawałka aluminium. Jego autorem jest mieszkający w Belgii projektant Peter Donders, który zajmuje się projektowaniem  3D, modelowaniem i kilkoma innymi powiązanymi dziedzinami. Donders zaprojektował także fotel z podnóżkiem Batoidea, który wygląda jakby składał się z dziur, niczym szwajcarski ser.

krzesło Loopy; projekt: Phillip Grass - fot. www.phillipgrass.com

Żółta pętla

Loopy to siedzisko intrygujące, które znakomicie prezentuje się z każdej strony. To już niemal rzeźba do siedzenia.
Loopy to projekt duńskiego twórcy Philipa Grassa.

krzesło Toeloop; projekt: Mario Stadelmann - fot. www.sanktadelmann.ch

Wstążki

Toeloop -  tak się nazywa krzesło od szwajcarskiego projektanta Mario Stadelmanna.  Oparcie składa się z dwóch polimerowych pasm, które zapętlają się i tworzą oparcie. A nazwa? No cóż, być może zainspirowana była jedną z figur łyżwiarskich.

krzesło - fot. www.hiddenartshop.com

Krzesło umowne

Krzesło umowne to niezupełnie krzesło. To - powiedzmy - metafora krzesła, realizacja pewnej idei. Przykład pierwszy - malujemy na ścianie oparcie, a pod nim układamy w stos magazyny, gazety, które tworzą nam mebel. Takiego krzesła nie przesuniemy, musimy zawczasu dobrze zaplanować jego miejsce.

krzesło Butterfly; projekt: Laurie Beckerman - fot. www.lauriebeckerman.com

Przezroczysta harmonia

To krzesło niebywale piękne, harmonijne, proporcjonalne i proste. To akrylowy motyl - krzesło nazywa się Butterfly - od Laurie Beckerman, projektantki amerykańskiej.

krzesło; projekt: Nendo - fot. www.nendo.jp

Po japońsku

Minimalistycznie - takie są krzesła od projektantów z Nendo. Delikatne, a jednak wytrzymałe. Bardzo graficzne, czasem efemeryczne, a zarazem praktyczne.

Pata; projekt: Hiroyuki Morita - fot. nvelt.com/blog

Krzesło lub mata

Pata to siedzisko, które powstaje za pociągnięciem jednego sznurka. Innowacyjny pomysł japońskiego projektanta Hiroyuki Morita.

krzesło Flux; projekt: Douwe Jacobs i Tom Schouten - fot. www.fluxchairs.com

Składak idealny

Flux to składane krzesło od holenderskich projektantów: Douwe Jacobsa i Toma Schoutena. Jest idealne, można je szybko rozłożyć i złożyć. Łatwe w transporcie i przechowywaniu. Lekkie, ale wytrzymałe. Wodoodporne. Można zeń korzystać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. A przede wszystkim świetnie się prezentuje: jest eleganckie i nowoczesne.

krzesło Incepcja; projekt: Vivian Chiu - fot. vivianchiudesigns.com

Jedno w drugie

Nie, nie jedno w drugim, ale kilka, a dokładnie dziesięć krzeseł różnej wielkości składa się na krzesło o nazwie Inception.  To dzieło Vivian Chiu. Zabawa trójwymiarowością, perspektywą. Z całą pewnością pomysłowych, zadziwiających, zaskakujących projektów krzeseł jest całe mnóstwo. Warto się im przyglądać, warto ich szukać. A jeśli chcecie być na bieżąco, polecamy waszej uwadze Chair Blog.

Fotele - top 10 ekscentryków

Kolekcja mebli Pierre'a Favresse'a

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Modne szafki kuchenne. Jakie meble kuchenne warto wybrać?
Komody do sypialni - pomysły na aranżacje
Wybieramy witryny nowoczesne do salonu

Skomentuj:

Krzesła nietypowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej