Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Prezenty

Place zabaw inne niż wszystkie

red.

Patrząc na polskie place zabaw mamy często wrażenie, że wszystkie są takie same. Huśtawki, piaskownica, kilka równoważni.... i tyle. Zobaczcie, jakie wyjątkowe place zabaw projektuje firma Monstrum z Dani. Który podoba Wam się najbardziej? My nie możemy się zdecydować.

The City Towers w Kopenhadze; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Wieże Kopenhagi

Plac pełen wież, kopuł i tajemniczych przejść powstał na miejscu starego, zniszczonego placu zabaw w Kopenhadze. Firma Monstum wspólnie z architektami krajobrazu z grupy GHB stworzyli niezwykłą, dobrze przemyślaną przestrzeń dla najmłodszych.

fot. monstrum.dk

Wszystkie budynki, na które wdrapują się dzieciaki wydają się znajome. I rzeczywiście, wzorowane są na 5 najsłynniejszych wieżach w Kopenhadze! Dostrzec można tu chociażby wieże ratusza, "Marmurowego Kościoła", czy charakterystyczne spiralne zwieńczenie wieży kościoła Naszego Zbawiciela.

fot. monstrum.dk

Duże wrażenie robi zminiaturyzowana Okrągła Wieża. Oryginalny budynek położony w centrum miasta zbudowany został w XVII wieku jako obserwatorium astronomiczne.  Również w dziecięcej "Okrągłej Wieży" na szczycie mieści się niewielkie planetarium.

fot. monstrum.dk

 

plac zabaw w Sztokholmie, The Pike; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Żarłoczny szczupak

W Sztokholmie dzieci mogą poszaleć na ogromnym drewnianym szczupaku. Ma on 20 mdługości,2 mwysokości ityle samo szerokości.  Najmłodsi mogą wspiąć się na grzbiet ryby i zjechać ze zjeżdżalni umieszczonej w ogonie. Chętni mogą również wejść do brzucha szczupaka. W środku umieszczono dwa stoliczki w kształcie małych rybek.

Cały plac zabaw pokryto miękką, bezpieczną powierzchnią w kolorze wody. Dookoła drewnianego szczupaka ustawiono 32 pnie drzew imitujące wodorosty.

fot. monstrum.dk

Roly Poly; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

W leśnym świecie

Kolejny plac zabaw zaprojektowany przez Monstrum znajduje się w duńskiej miejscowości Numosen w gminie Genfotfe. Inauguracja placu miała miejsce w marcu zeszłego roku. Teren ten otoczony jest lasami i torfowiskami. Władze miasta chciały, by nowo projektowany plac nawiązywał do charakterystyki terenu. Motywem przewodnik stał się "Roly Poly", czyli mały skorupiak znany w Polsce pod nazwą "Kulanka Pospolita".

Chociaż w naturze skorupiaki te nie są zbyt sympatyczne, ten z duńskiego placu zabaw wydaje się być całkiem sympatyczny. Do jego wnętrza można wspiąć się po linkach i drabinkach, a następnie zjechać ze zjeżdżalni. Spore wrażenie robią duże drewniane liście oraz mała, drewniana budka w kształcie... żołędzia.

fot. monstrum.dk

Galionen; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Wrak galeonu

Nic tak nie działa na wyobraźnię małych odkrywców, jak zatopione na dnie morza statki, czy okręty wyrzucone na brzeg. Właśnie ten motyw szczególnie upodobali sobie projektanci z grupy Monstrum. W miejscowości Huddinge w Gminie Sztokholm, dzieci mogą bawić się na wielkim wraku galeonu.

Najmłodsi mogą odkrywać tajemnice dolnych pokładów, wspiąć się na dziób i po lince wdrapać się na złamany żagiel. Oczywiście nie mogło zabraknąć tu zjeżdżalni.

fot. monstrum.dk

Wieloryb; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Gigantyczny wieloryb

Czy człowiek mógłby zostać połknięty przez wieloryba? Cały Internet aż huczy od tego typu historii, a tymczasem w parku Plikta w szwedzkim Goteborgu do brzucha tego wielkiego ssaka można wejść dobrowolnie.

Najmłodsze dzieci mogą przeczołgać się przez usta aż do wielorybiego żołądka. Do wnętrza 15-metrowego ssaka można dostać się również przez dziurę w boku. Śmiałkowie i starsze dzieci mogą wspiąć się na jego grzbiet i zjechać po dużej płetwie ogonowej.

fot. monstrum.dk

 

Latarnia morska, proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Latarnia morska

Kolejny absolutnie wyjątkowy plac zabaw znajduje się w Hirtshals w Danii. Zbudowano go na terenie Oceanarium Morza Północnego. Latarnia morska przeznaczona do dziecięcych szaleństw jest miniaturką oryginalnego budynku znajdującego się w mieście.

Plac zabaw składa się z dwóch domków (na dachy których można się wspinać dzięki specjalnym uchwytom) oraz latarni ze zjeżdżalnią o długości 11 metrów. Jest tu także spora siatka wspinaczkowa.

fot. monstrum.dk

Brumleby; proj. Monstrum - fot. monstrum.dk

Krzywe domy

Brumleby to enklawa domków szeregowych w Kopenhadze, jeden z najwcześniejszych przykładów budownictwa społecznego w całej Danii. Projektanci chcieli aby plac zabaw przypominał kawałek starego Brumleby. Miał cieszyć oczy dorosłych i być miejscem zabaw dla

Wszystko jest tu dozwolone. Można się wspinać po ścianach, zjeżdżać z okien i przechodzić z domu do domu po chyboczącej się kładce. Nawierzchnia placu zabaw zrobiona jest z miękkiej i bezpiecznej gumy.

fot. monstrum.dk

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Najciekawsze biura w ogrodzie. Chcielibyście tak pracować?
Najdziwniejsze miejsca do mieszkania
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Skomentuj:

Place zabaw inne niż wszystkie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej