Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Mieszkanie pod Warszawą inspirowane latami 60.

red.

Świetny projekt mieszkania pod Warszawą, inspirowanego wzornictwem lat 60. Pełno tu ciekawych rozwiązań!

Mieszkanie pod Warszawą inspirowana latami 60. - plasterlina.pl

Mieszkanie pod Warszawą

Pokazujemy Wam dziś ciekawe mieszkanie pod Warszawą, o powierzchni 55 m kw. Projekt to dzieło architektów z pracowni Plaste[r]lina - Darii Dwornik i Jana Sekuły. Podstawową decyzją projektową była zmiana układu ścian działowych. Pozwoliło to na nowo określić funkcje wnętrz. Stan deweloperski nie spełniał oczekiwań inwestorów. Mieszkanie było podzielone na zbyt wiele małych pomieszczeń, sprawiało wrażenie jeszcze mniejszego niż wskazywałby metraż.

- Staraliśmy się maksymalnie otworzyć przestrzeń, optycznie powiększając strefę dzienną mieszkania. Zrezygnowaliśmy z oddzielnego pomieszczenia pełniącego funkcję gabinetu, na rzecz znacznego powiększenia salonu. Wydzieliliśmy za to strefę do pracy, a także słuchania muzyki - mówią Daria i Jan z pracowni Plaste[r]lina.

plasterlina.pl

Mieszkanie w Warszawie w stylu lat 60. Przedpokój. - plasterlina.pl

Przedpokój

Architekci nie chcieli tworzyć oddzielnego, zamkniętego ścianami przedpokoju. Zdecydowali się na wydzielenie tej przestrzeni za pomocą koloru. Przedpokój jest świetlisty i biały. Bardzo istotnie było dla nich wygospodarowanie szafy przedpokojowej. Udało się ją uzyskać przedłużając zabudowę kuchenną. Taki zabieg wydłużył mieszkanie. Teraz zdaje się ono być znacznie większe. Wykorzystanie lustra jako drzwi do szafki na buty, powiększa optycznie przedpokój i jest bardzo funkcjonalne. Drzwi prowadzące do sypialni i WC są białe, minimalistyczne i wtapiające się w ściany.

platserlina.pl

Kuchnia - plasterlina.pl

Kuchnia ograniczona jest za pomocą podestu. To on wskazuje, gdzie pomieszczenie się kończy, a gdzie zaczyna. Odważną decyzją było stworzenie zamykającej kompozycję zabudowy w kolorze grafitowym. Jest to dominanta wnętrza. Ciemny kolor wybijający się na tle bieli i beżu podkreśla horyzontalny charakter przestrzeni i nawiązuje do rozwiązań lat 60., które zainspirowały architektów. W kontraście do takiego zabiegu, wyspa, podłoga i sufit są jasne.

Fot. plasterlina.pl

Jadalnia - Kuchnia

- Zdecydowaliśmy się na graficzną zabawę wydzielającą w kuchni jadalnię. Rama, choć ciemna, nadaje wnętrzu lekkości i tworzy elegancki, acz nowatorski detal. Do tego drewniany "stół" z szufladami oraz klasyczne stołki. Dzięki wykorzystaniu podestu, uzyskaliśmy blat jadalniany o barowym charakterze. Takie rozwiązanie jest bardziej nowoczesne, wygodniejsze we współczesnym, dynamicznym życiu. - mówią architekci z Plaste[r]liny.

platserlina.pl

Mieszkanie pod Warszawą. Kuchnia. - plasterlina.pl

Diabeł tkwi w szczegółach

Punktowe światło nad stołem ma umilać wieczorne posiłki. Nad kuchenną wyspą znajdują się oryginalne doniczki na zioła. Zarówno zlew, jak i płyta indukcyjna wkomponowane są w grafitową zabudowę. Od strony salonu, wyspa zamienia się w regał na książki.

Salon - plasterlina.pl

Inspirację latami 60. najmocniej czuć w salonie. Drewniana zabudowa szafowa, dywan w geometryczny wzór, stylowe oświetlenie. Wszystko to zestawione z ultranowoczesną betonową ścianą, modernistycznymi donicami i stolikami kawowymi. Miękkości dodają dziergane pufy i mięsiste zasłony, a także piękna, szara kanapa z poduszkami. Niska szafka pod TV eksponuje ścianę z oknami.

plasterlina.pl

Miejsce do pracy - plasterlina.pl

Z salonu wydzielona została przestrzeń na miejsce do pracy.  Jest ono odseparowane od reszty mieszkania, a jednocześnie łączy się stylistycznie z salonem. Jest to też miejsce do zatopienia się w  wygodnym fotelu i posłuchania muzyki.

- W naszym odczuciu, w tak małym mieszkaniu, nie ma sensu tworzyć oddzielnego pomieszczenia biurowego - mówią Daria i Jan z Plaste[r]liny.

plasterlina.pl

Sypialnia - plasterlina.pl

Sypialnia jest miejscem wypoczynku i wyciszenia. Architekci chcieli, aby była minimalistyczna, a przy tym ciekawa i wyjątkowa. Zdecydowali się na łóżko z baldachimem - klasyczne, lecz nowoczesne w formie i kolorze. Łóżko jest też miejscem na książki.

W sypialni znajdziemy też drewniane szafki nocne i punktowe, charakterne oświetlenie. Szafa ukryta jest w zabudowie przy drzwiach oraz na ścianie z oknem. Ta druga pełni też funkcję siedziska, z miękkimi poduchami. Na ścianie z drzwiami do łazienki znajduje się lustro z zabawnymi zaczepami na zdjęcia.

plasterlina.pl

Dekoracje w sypialni - plasterlina.pl

Jedynym elementem dekoracyjnym jest głowa jelenia, znajdująca się nad zagłówkiem łóżka. Nawiązuje do "naturalnych" motywów w mieszkaniu, a także dużej ilości zieleni za oknem. Chabrowy mały puf i poduszki w mocnych kolorach ożywiają pomieszczenie.

Szarości i drewno, czyli najmodniejsze połączenie tego sezonu. - plasterlina.pl

Łazienka

- Postanowiliśmy wejście do łazienki umiejscowić w sypialni. Sprawia to, że łazienka jest bardziej intymna i prywatna. Dla gości stworzyliśmy osobną toaletę - mówią architekci. Minimalistyczna, naturalna kolorystyka, elementy drewniane tworzą przyjemny, relaksujący klimat. Modnym i odważnym elementem jest betonowa umywalka.

plasterlina.pl

Fotel Egg; proj. Arne Jacobsen - Fot. fritzhansen.com

Design w domu: na co warto zwrócić uwagę?

1. W kąciku do pracy widzimy biały fotel "Egg" zaprojektowany przez Arne Jacobsena w 1958 roku. Mebel ten z powodzeniem można nazwać "klasykiem klasyków". To jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów świata. Fotel o nowoczesnej, organicznej formie rzeźbiarskiej został zaprojektowany z myślą o wyposażeniu hotelu "Royal" skandynawskich linii lotniczych SAS w Kopenhadze.

2. W salonie zawisła oryginalna, czarna lampa z trzema ramionami. Swoją formą przypomina nowoczesną rzeźbę. To zaprojektowana przez Serge'a Mouille. Ramiona można dowolnie wyginać. Prosty i elegancki kształt lampy, stworzonej w 1958 roku, zachwyca do dziś.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Design w domu: długie, wąskie i małe mieszkanie na poddaszu poznańskiej kamienicy
Design w domu: mieszkanie młodych. Industrialnie i z charakterem
Design w domu: mieszkanie w Katowicach

Skomentuj:

Mieszkanie pod Warszawą inspirowane latami 60.

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej