Design w domu: długie, wąskie i małe mieszkanie na poddaszu poznańskiej kamienicy
Jak zaaranżować nieustawną kawalerkę? Zobaczcie, jak poradzili sobie poznańscy architekci.
Zaprojektowanie długiego, wąskiego a w dodatku bardzo małego mieszkania to prawdziwe wyzwanie. Podjęli je architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie - Przemysław Nowak i Lech Moczulski. Kawalerka, o powierzchni 29,9 m kw. znajduje się na poddaszu jednej z poznańskich kamienic. "Długi lokal" - tak architekci nazwali swój projekt. Oto, co o nim napisali:
"Na strychu jednej z poznańskich kamienic obejrzeliśmy przestrzeń o nietypowych gabarytach - długą na 14 metrów, nie szerszą niż 3 metry, z przewężeniem pośrodku, o wysokości w najwyższym punkcie równej 2,4 metra. Opisywane mieszkanie nazwaliśmy natychmiast roboczo Długim Lokalem.
Wytyczne inwestora, tj. salon z aneksem kuchennym, część sypialna z łazienką, wpisaliśmy w zastany podział przestrzeni. Dzięki otwartości generalnego wykonawcy remontu poddasza na sugestie nie straciliśmy cennych centymetrów z wysokości lokalu na rzecz ocieplenia sufitu. Wbrew pierwotnym założeniom warstwa ocieplenia została wykonana po wierzchniej stronie dachu. Tym samym oryginalna więźba stała się elementem nadającym charakter lokalowi. Podobne motywy były podstawą wyboru rodzaju podłogi (żywica poliuretanowa). Czarnym kolorem wyróżniliśmy skomplikowaną formę wynikającą z układu połaci dachowych, rozszerzając ją o łazienkę i jedną ze ścian salonu. Powstała w ten sposób czarna wstęga gnie się ekspresyjnie przy łączeniu się korytarza z częścią wypoczynkową. Jej geometria stała się inspiracją m. in. przy budowaniu bryły kuchni, projektowaniu półki pod telewizor, czy doborze hokerów.
W opozycji do kompozycji części dziennej, w sypialni dominuje ciepły materiał - sklejka brzozowa. Dzięki podniesieniu łóżka do poziomu parapetu, możliwe jest podziwianie panoramy starego Poznania z pozycji leżącej oraz przechowywanie w szufladach słusznych gabarytów. Przechodni, przeszklony prysznic umożliwia naturalne doświetlenie łazienki".
Design w domu, czyli na co warto zwrócić uwagę?
1. Niebieski fotel to model "Acapulco", który nazwę zawdzięcza ulubionemu kurortowi gwiazd Hollywood z lat 50. XX wieku. Pierwszy model powstał ponoć na jednej z meksykańskich plaż. Fotele "Acapulco" charakteryzują się stalową ramą i charakterystycznymi siedziskami z tworzywa sztucznego.
2. Wyróżniają się trzy czerwonestołki barowe. Hokery Stool One to projekt Konstantina Gricica.
- Więcej o:
- aranżacje wnętrz
Design w domu: pokój pełen pomysłów
Nowoczesne 70-metrowe mieszkanie w Sao Paulo
Design w domu: mieszkanie młodych. Industrialnie i z charakterem
Design w domu: jasne mieszkanie młodej pary
Nie kupuj gotowych dekoracji na ściany - wykorzystaj to, co masz w domu
Wnętrza w stylu Memphis
Renowacja drzwi drewnianych
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie