Stare wzory mebli IKEA osiągają zawrotne ceny na aukcjach

Krzesła zaprojektowane przez Erika Wortza zostały wycenione na 1500 dolarów.

Krzesła zaprojektowane przez Erika Wortza zostały wycenione na 1500 dolarów. (fot. domy aukcyjne)

IKEA zbudowała swoją potęgę, produkując tanie meble dla zwykłych ludzi. Dziś jednak stare modele tej marki są poszukiwane przez kolekcjonerów i osiągają zawrotne ceny.

Myśląc o IKEA, prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem pojawiającym się w głowie są tanie meble. Właśnie na tanich meblach marka zbudowała swój sukces. Tym bardziej dziwi fakt, że współcześni kolekcjonerzy walczą o stare wzory od szwedzkiego giganta i są w stanie zapłacić nawet 55 tys. dolarów za jedno krzesło. 

Tego odkrycia dokonano dzięki stronie Barnebys, która śledzi transakcje kupna i sprzedaży w domach aukcyjnych powyżej kwoty 2 tys. dolarów. Współzałożyciel Barnebys, Pontus Silfverstolpe, wyjaśnił ten trend magazynowi Daily Mail:

W przeciwieństwie do wielu dzisiejszych produktów, starsze rzeczy produkowane przez markę IKEA były wytwarzane bardzo solidnie i przetrwały próbę czasu. Do tego wiele z nich było produkowanych w bardzo krótkich seriach.

Oznacza to, że w przeciwieństwie do większości dzisiejszych rzeczy z IKEA, tamte sprzed lat nie były tak łatwo dostępne.

Co ciekawe najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów rzeczy to te, które sprzedawały się źle, kiedy po raz pierwszy trafiły na sklepowe półki. Popularnością na aukcjach cieszą się też przedmioty powstałe we współpracy marki IKEA z dobrze znanymi projektantami w danym okresie. Za przykład może posłużyć składane, kolorowe krzesło zaprojektowane przez słynnego Duńczyka Vernera Pantona. W 1993 osiągało ono wartość 65 dolarów, a dziś sprzedawane są za ponad 1200 dolarów.

Jak na razie najdrożej sprzedanym produktem IKEA okazał się fotel przez jednym nazywany "grzybem" przez innych "małż". Powstał on zaledwie rok po tym jak marka IKEA powstała w 1943 roku. Jedno takie krzesło zostało sprzedane za 55 tys. zł. 

Twórcy portalu Barnebys przypuszczają, że nabywcami strych modeli z IKEA są głównie ludzie, którzy wśród nich dorastali.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

IKEA Festival w Mediolanie

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
  • Przeróbka torby FRAKTA IKEA Niebieska torba IKEA inspiruje. Ludzie robią z niej najdziwniejsze rzeczy
  • IKEA STOCKHOLM 2017: fotel. Cena: 550 zł. Nowa kolekcja STOCKHOLM od IKEA
  • IKEA Festival w Mediolanie IKEA Festival - wiemy, co pojawi się w przyszłym roku. I mamy to na zdjęciach
Skomentuj:
Stare wzory mebli IKEA osiągają zawrotne ceny na aukcjach
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX