Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Meble do przedpokoju - jakie wybrać ze sklepu? Produkty do przedpokoju

Tekst: Ewa Staręga

Przedpokój to wizytówka domu, dlatego warto zadbać o jego wygląd i wyposażenie. Meble do przedpokoju na wymiar czy też te gotowe, kupowane w sklepie powinny być funkcjonalne, ale zarazem ładnie wyglądać i nawiązywać stylem do reszty mieszkania.

Aranżacja przedpokoju
Musisz szybko zrobić porządek ze stertą ubrań i butów w przedpokoju? Nie obejdzie się bez wsparcia wieszaków i drążków na ubrania, komody czy ławki z praktycznymi półkami na buty.
Fot. IKEA

Przedpokój stanowi reprezentacyjną część domu, dlatego aby właściwie spełniał swoje funkcje, warto poświęcić więcej czasu i uwagi na jego odpowiednie zaaranżowanie. To tutaj przynosimy zakupy, ubieramy się i rozbieramy z okryć wierzchnich, rano w pośpiechu szukamy kluczy i szalika, odkładamy listy i paczki, które przynosi listonosz oraz kurier, zostawiamy smycz po spacerze z psem, a czasem nawet „parkujemy” rower. A wszystkie te czynności wykonujemy korzystając z mebli i dodatków niezbędnych w strefie wejściowej.

Jakie meble do przedpokoju wybrać?

Meble do przedpokoju powinny być praktyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości, nie zagracać cennej przestrzeni. Ważny jest materiał, z jakiego są wykonane. Pomyślmy, ile razy szafka jest obijana, gdy wprowadzamy do mieszkania rower, opieramy o nią deskorolkę czy łyżwy albo wnosimy ciężkie torby z zakupami. Dlatego meble w przedpokoju powinny być wytrzymałe i stabilne, często stanowią bowiem dla nas punkt podparcia albo siedzisko.

Siedzisko w przedpokoju

Planując aranżację przedpokoju nie można zapomnieć o miejscu do siedzenia. Wygodnie jest zakładać buty na siedząco, czy też mieć miejsce na odłożenie torby i zakupów zaraz po wejściu do domu. Możemy do tej funkcji użyć jednego z salonowych mebli, który zastosujemy w innych pokojach mieszkania - fotel, krzesło, pufa, taboret lub też zintegrowana z szafą ławeczka ze schowkiem pod siedziskiem.  

Komoda do przedpokoju

Kolejny przydatny w przedpokoju mebel to komoda: „Jeśli tylko miejsce na to pozwoli, wstawmy do przedpokoju komodę” – radzi projektantka Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN. – „To mebel dekoracyjny i jednocześnie praktyczny – stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania drobnych części garderoby, kluczy, itp. Na komodą można powiesić lustro, a na jej blacie postawić wazon z kwiatami czy zdjęcia w ładnych ramkach. Tak szykownie zaaranżowane wnętrze z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto wchodzi do mieszkania!”

W przedpokoju musi się znaleźć miejsce na kurtki, czapki, szaliki czy torby na zakupy, po które szybko sięgamy przed wyjściem. Dobrze, jeśli te rzeczy uda się zmieścić w szafie, aby nie wisiały i leżały na widoku. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wyposażenie szafy – ilość dostępnych drążków na ubrania i półek powinna gwarantować zachowanie porządku oraz łatwy dostęp do odzieży i innych przedmiotów.

Szafka na buty do przedpokoju

Schludny przedpokój to taki, w którym nie widać ustawionych na podłodze rzędów butów. W sprzedaży można znaleźć szafki na buty do przedpokoju o różnych gabarytach i pojemnościach, które wpasują się nawet w najmniejsze pomieszczenia. Najbardziej popularne są ostatnio wysokie szafki o małej głębokości, w których w pionowy sposób trzyma się buty, w specjalnych koszach metalowych, plastikowych lub z drewnopodobnej laminowanej płyty meblowej. Do przechowywania butów sprawdza się też zwykła szafka z poziomą półką, na której buty można trzymać luzem lub w pudełkach.

Wieszak do przedpokoju

Obowiązkowy w przedpokoju jest oczywiście wieszak. Nie ważne czy w postaci haczyka, gotowego zestawu haczyków zintegrowanych z praktyczną półką, stojącego elementu czy też ozdobnego panelu do montażu na ścianie. Ważne, żeby pozwolił w mgnieniu oka sięgnąć po potrzebną przed wyjściem kurtkę, smycz czy torbę.

Wieszak do przedpokoju to akcesorium, z którego zawsze korzystają goście. Nie mogąc odwiesić kurtki na wieszaku, czuliby się mało komfortowo w odwiedzanym wnętrzu.

Lustro do przedpokoju

Konieczny element wyposażenia wnętrza, który najczęściej spotykamy w przedpokoju to lustro. Stanowi nie tylko funkcję praktyczną, ale również dekoracyjną. Umiejętnie zastosowane powiększy niewielką przestrzeń i doda jej lekkości. W małym przedpokoju, w którym nie ma miejsca na taflę umożliwiającą oglądanie całej sylwetki, lustro można umieścić we froncie szafy.

Duże lustro stojące czy wiszące z pewnością zaprezentuje się w przedpokoju lepiej i będzie wygodniejsze do korzystania niż małe, w którym obejrzymy tylko twarz lub górną część postaci. Nie zawsze jednak jest miejsce na jego montaż. Chociaż warto pamiętać, że do tafli lustra można przymocować wieszak, półkę czy kinkiet jak do ściany. Taka ciekawa aranżacja na pewno zaskoczy oryginalnością, chociaż będzie niełatwa do utrzymania w czystości.

Meble gotowe do przedpokoju
Jednodrzwiowa szafa NOKO to oryginalny mebel z niewielkiej serii Salony Agata do przedpokoju. Mebel jest przemyślany w taki sposób, aby był użyteczny na co dzień, nawet w niewielkim wnętrzu. Frontowe drzwi szafy zdobi duże lustro, w którym można się przeglądać przed wyjściem z domu. Zaś dolna część szafy to zgrabna szuflada, w której można przechowywać obuwie lub akcesoria. Obok stoi szafka na buty. Otwierane, uchylnie drzwi ułatwiają wkładanie butów do środka niewielkiego mebla. Wysokie nóżki szafki w formie stelaża, tworzą dodatkową przestrzeń na buty czy kapcie.
Fot. Salony Agata

Meble do przedpokoju gotowe

Nie można ponad to zapomnieć o bardzo ważnej funkcji estetycznej przedpokoju. Koncepcja urządzenia przedpokoju powinna pasować wizualnie do ogólnej aranżacji mieszkania. W końcu przedpokój jest częścią całej domowej przestrzeni. Dobrze jest, jeśli meble do przedpokoju pochodzą z podobnej kolekcji, co meble zastosowane w salonie czy pokojach do pracy i spania. Nie trudno to osiągnąć korzystając z kolekcji mebli z dużych sklepów z wyposażeniem wnętrz takich jak Ikea, Leroy Merlin, VOX, Salony Agata czy BRW. Ta sama komoda lub nieduża szafka postawiona w salonie czy sypialni na pewno będzie pasować również w przedpokoju, gdzie przyda się na szaliki i czapki. Motyw modnych loftowych mebli opartych na połączeniu czarnych, metalowych profili z drewnianym wypełnieniem można z powodzeniem zastosować w holu wejściowym dodając do tego lustro w metalowej ramie lub czarny kinkiet, ten sam, który wisi przy łóżku czy biurku do pracy.

Meble tapicerowane do ptrzedpokoju
Z szarą ławką. W otwartym na kuchnię i jadalnię przedpokoju nie było gdzie umieścić szafki na buty i siedziska. Stąd pomysł na zbudowanie wąskiej, tworzącej wnękę ścianki i umieszczenie w niej ławki ze schowkiem. Drugą jej funkcją jest zasłanianie drzwi wejściowych przed wzrokiem osób siedzących przy stole. Projekt Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.
Fot. Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN

Meble do przedpokoju na wymiar - pomysł na wnętrze

Meble do przedpokoju na wymiar, projektowane przez architekta i wykonywane przez stolarza również mogą naśladować meble zastosowane w całym mieszkaniu. Zabudowa wnękowa z sypialni czy garderoby może być powtórzona w holu wejściowym, pod postacią szafy czy regału, z zachowaniem tych samych materiałów, faktur, wzorów i kolorów. Modne meble tapicerowane do przedpokoju, w formie pufy lub stołka z miękkim, materiałowym siedziskiem mogą kopiować tapicerowanie siedzisko zaprojektowane do kuchni czy pokoju dziecka. Tkanina użyta do uszycia tapicerowanego zagłówka łóżka może pojawić się również w przedpokoju na stołku do siedzenia.

Aranżacja przedpokoju
Z lustrzaną szafą. W szafie wnękowej z lustrzanymi frontami i bokiem można się obejrzeć od stóp do głowy. Duże tafle lustra to także dobry sposób na optyczne powiększenie niewielkiego pomieszczenia. Wsuniętą pod konsolkę skrzynię na buty można wyciągnąć na środek – będzie gdzie usiąść, zmieniając buty. Projekt Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN
Fot. Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN

Meble do małego przedpokoju

Nawet nieduży przedpokój pełni rolę podręcznego schowka, dlatego wykorzystywane tam meble powinny być pojemne, a zarazem niezbyt duże. Dobrze jeśli posiadają zamknięte miejsca do przechowywania i odkładania rzeczy, aby nie potęgować wrażenia bałaganu i chaosu. „Niezastąpione w małych przestrzeniach są meble na wymiar o takiej głębokości i długości, na jakie pozwala wielkość i kształt pomieszczenia – wtedy będą idealnie pasowały do przeznaczonego na nie miejsca. Szafa do przedpokoju na wymiar, zajmująca ścianę od podłogi do sufitu, pomieści znacznie więcej i – co bardzo ważne – zlewając się z tłem ścian, nie przytłoczy wnętrza, dzięki czemu będzie wydawało się ono przestronniejsze” – mówi Małgorzata Górska-Niwińska.  – „Rozwiązanie to stwarza też możliwość samodzielnego rozplanowania schowków, co za tym idzie, dostosowania ich rodzaju do własnych potrzeb. Można np. zrobić więcej drążków na ubrania albo półek nie tylko na swetry czy czapki, ale również na rzeczy, na które nie ma miejsca w innych pomieszczeniach. Można również przeznaczyć część zabudowy na szafę gospodarczą (w niewielkich mieszkaniach zazwyczaj nie ma gdzie trzymać odkurzacza, mopów, szczotek, itp.)”.

Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata komentuje: „Jeśli przestrzeń jest wąska, można ją optycznie powiększyć za pomocą dużego lustra. Lekkości z kolei dodadzą wysokie nóżki, a delikatne metalowe zdobienia stworzą nowoczesny design. Ważne jest wygospodarowanie przestrzeni na odzież wierzchnią i obuwie, zgodnej z potrzebami domowników. Dodatkowym rozwiązaniem może być podręczna półka, na niezbędne artykuły, a także siedzisko z praktycznym schowkiem”.

Lustro w przedpokoju
Z ławką i dużym lustrem nad nią. Prezentowana ławka to właściwie duża szafka na buty z tapicerowanym siedziskiem dla większej wygody siadających tu osób. Powyżej, na ścianie powieszono spore lustro. Dobrze oświetlają je zainstalowane po bokach kinkiety. Projekt Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN.
Fot. Małgorzata Górska-Niwińska z Pracowni Architektonicznej MGN

Oświetlenie w przedpokoju

Ponieważ przedpokoje są przeważnie wąskie i ciemne, trzeba je dobrze oświetlić. Projektantka Małgorzata Górska-Niwińska uważa, że najlepsze jest światło padające z  reflektorków, rozmieszczonych w regularnych odstępach na suficie. We wszystkich zakamarkach jest wtedy jasno i nie ma kontrastów, jakie zwykle daje światło punktowe. Bardzo przydaje się też oświetlenie, zainstalowane w szafie.

„Oświetlając wnętrze mebla, ułatwiają znalezienie potrzebnej rzeczy, co docenimy zwłaszcza wtedy, gdy spieszymy się do pracy lub na umówione spotkanie” – podpowiada Pani Małgorzata. – „Aby przed wyjściem z domu móc ocenić swój wygląd, konieczne jest oświetlenie lustra. Umieszczony nad nim kinkiet w zupełności wystarczy. Jeśli mamy duży przedpokój, pomyślmy o oświetleniu komunikacyjnym, czyli punktach oświetleniowych, zainstalowanych w kilku miejscach na ścianie, tuż nad podłogą. Przechodząc nocą przez to pomieszczenie, nie będziemy musieli zapalać głównych lamp i budzić innych domowników”. 

Redakcja dziękuje za pomoc w przygotowaniu artykułu projektantce Małgorzacie Górskiej-Niwińskiej z Pracowni Architektonicznej MGN, producentom mebli i wyposażenia wnętrz: VOX, Salony Agata, Ikea.

Zobacz także: Garderoba, przedpokój, spiżarnia – jak doświetlić małe pomieszczenia?

Skomentuj:

Meble do przedpokoju - jakie wybrać ze sklepu? Produkty do przedpokoju