Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

IKEA Festival - wiemy, co pojawi się w przyszłym roku. I mamy to na zdjęciach

Wiktoria Głodowska

Podczas IKEA Festival szwedzka sieć zaprezentowała kilka nowości. Wśród nich meble stworzone przez czołówkę światowych projektantów - Toma Dixona i studio Hay, oraz kolejna odsłona popularnej kolekcji STOCKHOLM. Ceny? Wyższe niż te, do których przyzwyczaiła nas IKEA.

Sześć dni zabawy, koncertów, warsztatów, pokazów nowości i spotkań z projektantami - w Mediolanie zakończył się właśnie IKEA Festival. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i jako jedni z nielicznych z Polski zobaczyć, co pojawi się w popularnej szwedzkiej sieci w przyszłym roku.

Festiwal zorganizowano pod hasłem "Let's Make Room for Life" (pol. Stwórzmy pokój do życia). Pokoje dzienne nie służą już tylko do wypoczynku - stają się wielofunkcyjne. To w nich jemy, śpimy, bawimy się z dziećmi. Salon musi być najbardziej elastycznym pomieszczeniem w domu. To właśnie jemu poświęcone będą kolejne katalogi IKEA. Na potrzeby festiwalu szwedzka sieć wynajęła dużą, pofabryczną halę w północno-wschodniej części Mediolanu.

Co nowego w IKEA?

Przede wszystkim IKEA zaprosiła do współpracy Toma Dixona - jednego z najbardziej cenionych współczesnych projektantów. Dixon stworzył DELAKTIG - prosty mebel, który jednocześnie może być łóżkiem, sofą i leżanką. Mebel można personalizować dodatkami, które dostępne będą... w butikach Toma Dixona. Jak podaje The New York Times, DEKAKTIG trafi do sprzedaży w lutym 2018 roku. Ma kosztować ok. 400 dolarów (ok. 1600 zł).

Projektanci z grupy HAY i krzesło z ich kolekcji dla IKEA.
Projektanci z grupy HAY i krzesło z ich kolekcji dla IKEA.
Fot. WG

Kolejną nowością jest kolekcja YPPERLIG, stworzona przez duńskie studio HAY. O projektantach stało się głośno dzięki współpracy z marką odzieżową COS. Dla IKEA zaprojektowali minimalistyczną kolekcję mebli i dodatków. Odświeżyli również słynną niebieską torbę. Ceny? Lustra kosztować będą od 10 do15 euro (od 42 do 63 zł).

Jedna z najpopularniejszych kolekcji IKEA - STOCKHOLM doczeka się nowej odsłony. Pojawi się w niej dużo weluru i drewna. Miękkie sofy zyskają granatowe i pomarańczowe pokrycia, a szklane naczynia - kobaltowe kolory. Za pleciony, rattanowy fotel zapłacimy 250 dolarów (ok. 1000 zł). Poduszki to wydatek ok. 13 dolarów (52 zł).

By życie w mieście było łatwiejsze

Uczestnicy festiwalu mogli spędzić czas w sferycznym ogrodzie, nazwanym The Growroom. Kulista konstrukcja ze sklejki została zaprojektowana z myślą o mieszkańcach dużych miast. W umieszczonych dookoła donicach mogą oni hodować zioła i warzywa. Wewnątrz kuli umieszczono ławeczki. Sferyczny ogród nie jest na sprzedaż. Projektanci - Studio 10, udostępnili darmową instrukcję, dzięki której każdy może zbudować własny ogród.

Przyjrzeliśmy się też dokładnie rowerom IKEA, które pojawiły się w lutym na kilku europejskich rynkach. Proste, lekkie i wytrzymałe rowery prezentują się naprawdę dobrze. Niestety, na razie nie będą dostępne w Polsce.

IKEA Festival znalazł się na liście 40 najlepszych wydarzeń Tygodnia Designu w Mediolanie. Mamy nadzieję, że szwedzka sieć zorganizuje w Polsce podobną "imprezę".

Skomentuj:

IKEA Festival - wiemy, co pojawi się w przyszłym roku. I mamy to na zdjęciach