W Warszawie powstało wzorcowe mieszkanie dla osób starszych

Wzorcowe mieszkanie dla seniora to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Zostało urządzone tak, aby osobom starszym ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Od 2014 roku w Polsce jest więcej osób powyżej 65 roku życia niż dzieci do lat 14. Nasze społeczeństwo się starzeje, a osoby starsze coraz częściej są zdane wyłącznie na siebie. Większość czasu spędzają w domach, do tego dysponują coraz większą siłą nabywczą. Dlatego już czas na poważnie pomyśleć o ich potrzebach.

Po raz pierwszy w Polsce powstało wzorcowe mieszkanie dla seniora. Pokazuje ono, jak funkcjonalny projekt połączony z przemyślanym doborem produktów i usług może stać się przyjazną przestrzenią dla osób starszych. Pokazowe mieszkanie powstało w ramach projektu pracowni architektonicznej DRC pod nazwą „U siebie, mimo wieku”. Inicjatorem projektu jest dr Agnieszka Cieśla, architekt i urbanista, właściciel firmy DRC. Cieśla jest także członkiem grup eksperckich Komisji Europejskiej pracującej nad programem "Horyzont 2020" (zdrowie, demografia, dobrostan). Wzorcowe mieszkanie przygotowała z mężem, również architektem, dr Janem Cieślą.

Mieszkanie bez barier

Lokal mieści się w nowym budynku przy ul. Wrzeciono 2, w pobliżu stacji metra Wawrzyszew. W bloku dostępne są udogodnienia, takie jak rampy i windy dla osób poruszających się na wózkach oraz głośnomówiące domofony i windy.
Mieszkanie nie jest bardzo duże - na tyle, żeby nie było problemu z jego utrzymaniem oraz żeby mogła się w nim swobodnie poruszać osoba na wózku. W wystroju zadbano o ergonomię i wygodę. Wszędzie są poręcze, na których można się wesprzeć, a przejścia są na tyle szerokie, żeby przejechać przez nie wózkiem. Z tych samych względów nie ma progów. Chodziło o likwidację wszelkich barier przy jednoczesnym zachowaniu dostępności.

Łazienka jest miejscem, na które zwrócono szczególną uwagę. Zamontowano w niej przestawną umywalkę i siedzisko pod prysznicem. Toaleta nie tylko łączy funkcję bidetu, ale oferuje znacznie szerszy zakres zabiegów higienicznych bez konieczności zmiany miejsca. Wszystkie powierzchnie w łazience są antypoślizgowe.

Ile to kosztuje?

W bezpośrednim sąsiedztwie łazienki jest sypialnia. W nocy działa czujnik ruchu, który włącza oświetlenie przypodłogowe, dzięki czemu poruszanie się po domu po ciemku nie stanowi już problemu. Zadbano także o odpowiednie łóżko i materac, a komfortu dopełnia klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza.

Także w pokoju dziennym zadbano o liczne udogodnienia. Jak podaje autorka projektu, koszty dodatkowych elementów, w które mieszkanie zostało doposażone, wyniósł ok. 50 tys. zł. - W tej kwocie nie zawiera się standardowe wyposażenie, które i tak musiało się znaleźć we wnętrzu - mówi dr Agnieszka Cieśla. Do projektu dołączyło 14 firm z różnych krajów, w tym z Polski, które chce w ten sposób promować swoje produkty, tworzone z myślą o potrzebach osób starszych. Mieszkanie w najbliższym czasie można oglądać. Przez kolejne dwa lata ma być publicznie dostępne jako miejsce spotkań czy szkoleń.

PRZEJDŹ DO GALERII >>

 

Więcej o:
Komentarze (17)
W Warszawie powstało wzorcowe mieszkanie dla osób starszych
Zaloguj się
 • taka_sobie_dziunia

  Oceniono 42 razy 42

  A te szafki nad lozkiem tez dla seniora?

 • kniazwitold

  Oceniono 30 razy 30

  To jakieś żarty? Relingi w kilku miejscach, obrzydliwa łazienka z wiszącymi przyłączami wodnymi, dla osoby na wózku - a nie wszyscy seniorzy poruszają się na wózkach, łóżko z łamanym materacem i domofon z kamerą...
  Poza szerokimi drzwiami do poruszania się na wózku i powiększonej łazienki nie ma tu niczego, czego nie można zainstalować w każdym blokowisku albo tym bardziej w domu.
  Design jak z taniego hotelu z jedną gwiazdką.

 • i.l

  Oceniono 27 razy 25

  duży balkon? ledwie dwie nogi krzesła tam się mieszczą.
  a gdzie uchwyt przy łóżku? Jak wstać? Jak żyć w tym drogim cacku
  z bajerami bez tego co potrzebne.

 • galaxia

  Oceniono 27 razy 23

  Hmm, szafki dostępne skacząc po materacu dla seniora?
  Oprawa elektryczna nieomal w przysznicu? Powinno być 60 cm dystansu.
  Kolory szpitalne i widok na ulicę z ryczącą motoryzacją....

 • c_studio

  Oceniono 20 razy 20

  szafki nad łóżkiem - dla mnie bomba, dziadek na drabince babcia trzyma - lub odwrotnie, łazienka wygląda jak szpitalna - sorry, kuchni brak ? bar mleczny na dole ? smutne to jakieś raczej

 • daktylek

  Oceniono 18 razy 18

  Odpływ liniowy w łazience dla seniora? Oznacza, że cala łazienka po wzięciu prysznica będzie mokra i śliska - mimo wszystko.

 • boo-boo

  Oceniono 16 razy 16

  Co za ohyda !!! Łazienka jak w szpitalu. I pomysł z prysznicem - super- nie ma to jak mokra, zalana podłoga. Szafki nad łóżkiem- porypało kogoś-jeszcze nad podłogą to można jakoś na stabilnym krześle albo drabince dać sobie radę- ale z łóżka- już to widzę- połamane kończyny albo biodra. Kuchni nie ma ? Projektował to chyba ktoś kto nawet starszych ludzi nie zna. Mój ojciec co jest dobrze po 70-tce ma lepszy gust i smykałkę jeśli chodzi o "praktyczność". A tu proszę- za takie szkaradztwo niepraktyczne chcą 50 tys dodatkowo- za jakieś podświetlenia w podłodze.....
  Jeśli to mieszkanie projektowała firma prywatna z projektantami z prawdziwego zdarzenia z zamiarem sprzedaży i zarobienia pokaźnych sum to aż boję się pomysleć jak będą wyglądały mieszkania z projektu "mieszkanie plus" :)

 • iwo.paris

  Oceniono 18 razy 16

  I czym tu się chwalić. Kafelki w łazience jak w prosektorium za komuny , "otoczenie" łazienkowe koszmarne umywalka po prostu paskudna!! . Czy myślicie , że starzy ludzie chcą przebywać w takim koszmarnym otoczeniu? Litości.

 • Zenon Solski

  Oceniono 12 razy 10

  Nowoczesny, lekko nastawiony na wowoczesne wzornictwo dom pogodnej starości, takie jak widuję na zachodzie. Niestety tam mimo podobnych rozwiązań, seniorzy mają własne wyposażenie, do którego czuja sentyment, ale dostosowują je im do ich potrzeb względem uwarunkowan technicznym

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX