Projekt małego mieszkania
Na pytanie czytelnika odpowiada architekt Katarzyna Rydzyńska z biura projektowego RYDZYŃSKA DESIGN.
Pytanie
Droga Redakcjo,
Kupiłem mieszkanie 44 m kw. - w załączniku przekazuję rzut mieszkania z dokładnie opisanymi wymiarami mieszkania. Chciałbym prosić o Waszą pomoc w zaaranżowaniu tego małego mieszkania, w szczególności aneksu z pokojem i łazienki. Ogólnie chciałbym, aby mieszkanie wykonane było w jasnych kolorach: jasne + kontrastujący kolor ( granat, fiolet). Proponuję podłogi żywiczne i/lub deskę i/lub płytki ceramiczne - jeśli w ogóle łączy się te rodzaje podłóg w mieszkaniu. Bardzo podobają mi się sufity podwieszane z oświetleniem led. Drzwi do łazienki i sypialni proponuję w kolorze drewna z dużą szybą (po bokach paski drewniane w środku szyba od góry do dołu). Poniżej szczegółowy opis pomieszczeń:
W aneksie kuchennym zależy mi na: meblach z połączeniem dwóch kolorów: białego i drewna; meble bez uchwytów, a wyłącznie zagłębia/wcięcia służące do otwierania szafek i szuflad; dodatkowo chciałbym aby szafki wiszące były do sufitu; w przypadku kiedy nie będziecie Państwo rekomendować wyspy chciałbym, aby okap był w zabudowie; zmywarka (szerokość 45 cm) i lodówka w zabudowie; zlew jednokomorowy bez ociekacza; zależy mi, aby było min. 160 cm blatu roboczego. Oczywiście jeżeli nie będzie takiej możliwości to trudno. Pokój (z aneksem) - chciałbym, aby w tym pokoju był stół prostokątny z minimum 4 krzesłami ; zależy mi na kanapie trzyosobowej nie chcę w tym pokoju narożnika ; chciałbym, aby telewizor był zaprojektowany na panelu lub innej zabudowie; Łazienka- zależy mi na pozostawieniu wanny + szyba, aby można było brać prysznic; proponuję baterie do wanny po środku; WC wiszące; umywalka w blacie; pralka automatyczna w zabudowanej szafce; chciałbym również duże lustro; dodatkowo zależy mi, aby w łazience był sufit podwieszany z oświetleniem led, chyba że uważacie Państwo inaczej; jeśli chodzi o kolorystykę zostawiam do Państwa decyzji, myślałem, aby łazienka była jasna z elementami drewna. Podłoga w łazience nie chciałbym, aby była drewniana. Z góry dziękuję Państwu za pomoc. Przemek
Odpowiedź
Projektowane mieszkanie jest małe i dość trudne do zaaranżowania tak aby wszystko się mieściło i nie wyglądało na wciśnięte na siłę. Kolory dominujące to biel i szarość z akcentami drewna i granatu. Drewno szafek kuchennych ociepla przestrzeń i sprawia, że obszar roboczy zintegrowany z salonem jest miły dla oka i najmniej techniczny z otoczenia. Taka przekorna zabawa kolorystyki z funkcją powoduje, że otwarta przestrzeń jest zbalansowana wizualnie.
Zmieniliśmy układ mebli kuchennych proponowany przez właściciela na bardziej ergonomiczny. W salonie zgodnie z życzeniem znajduje się kanapa 3-osobowa, ława, szafka rtv oraz ściana z telewizorem obłożona jednostronnie lakierowaną czarną szybą. Czerń jest męska i elegancka, a dzięki temu, że jest jednocześnie powierzchnią lustrzaną, powiększa optycznie przestrzeń. Zaprojektowane lampy w strefie salon-kuchnia są z tej samej rodziny co znowu sprawia, że nie mamy jasnego podziału przestrzeni. Tą jedność podkreśla jednolita kolorystycznie posadzka żywiczna zastosowana w całym mieszkaniu. Jedynie obniżony i podświetlony sufit mówi nam o tym gdzie kończy się kuchnia z jadalnią a zaczyna salon.
Łazienka jest prosta i raczej minimalistyczna. Kolorystycznie grająca z resztą projektu. Analogicznie do salonu mamy w niej również jedną ścianę czarną. Podobnie do kuchni - drewniane meble. Zastosowana mozaika sprawia, że wnętrze nabiera miękkości i detalu. Szafka podumywalkowa jeśli zostanie wykonana do samej podłogi z powodzeniem zmieści pralkę. Z tradycyjnej baterii nawannowej można zrezygnować na rzecz deszczowni lub samego prysznica oraz napełniania przez przelew. Niwelujemy w ten sposób ilość elementów mocowanych dookoła wanny, ale również i koszty. Sugerujemy pełne drzwi do łazienki i sypialni z kilku powodów: po pierwsze w tak małym mieszkaniu ciężko o prywatność. Należy pamiętać, że wejście do łazienki oraz do sypialni jest praktycznie widoczne z salonu i kuchni. Żadne, nawet częściowo, przeszklone drzwi nie będą dawały odpowiedniego wyciszenia oraz wizualnego komfortu użytkowania tych pomieszczeń. Kolejnym aspektem przemawiającym za pełnymi drzwiami (najlepiej w kolorze ściany) są walory estetyczne. Drzwi mocno odcinające się kolorystycznie lub wzorniczo są zbyt mocnym akcentem w mieszkaniach o małych powierzchniach i zdecydowanie należy się ich wystrzegać.
Mgr inż. arch. Katarzyna Rydzyńska
Skomentuj:
Projekt małego mieszkania