Czym jest ogrzewanie na podczerwień? Montaż, wydajność, cena
Koszty eksploatacji ogrzewania to jeden z ważniejszych tematów, jaki budzi wiele obaw właścicieli domów, nie tylko w sezonie grzewczym. Ma to oczywiście związek z rosnącymi cenami paliw i prądu. Dlatego coraz więcej inwestorów szuka alternatywnych rozwiązań dla tradycyjnego systemu ogrzewania. Jednym z nich jest ogrzewanie na podczerwień.
Ogrzewanie na podczerwień - co to jest?
Ogrzewanie na podczerwień to nic innego, jak ciepło emitowane w procesie promieniowania w formie fal elektromagnetycznych. W zależności od długości fali możemy wyróżnić krótkie, średnie i długie fale podczerwieni.
Jak działa ogrzewanie na podczerwień?
W przypadku ogrzewania podczerwienią emitowane ciepło ogrzewa powierzchnię ścian, sufitów, podłóg, różnych przedmiotów oraz ludzi znajdujących się w pomieszczeniu. We wnętrzu uzyskuje się równomierny rozkład temperatury i optymalny komfort cieplny. Poza tym ciepłe ściany pozostają suche, a to zapobiega rozwojowi grzybów.
Natomiast w przypadku tradycyjnego ogrzewania (np. zasilając instalację grzewczą piecem gazowym i stosując tradycyjne grzejniki) najcieplej jest pod sufitem, a chłodniej przy podłodze. W takim układzie bowiem nośnikiem ciepła jest powietrze, które po ogrzaniu unosi się do góry. W elekcie dochodzi do ruchu powietrza, a to nie jest korzystne dla ludzi mających różnego typu alergie.
Uwaga! Jeśli jesteśmy na etapie budowy domu i rozważamy ogrzewanie na podczerwień, pamiętajmy o tym, że tego typu ogrzewanie elektryczne nie zapewni nam ogrzewania wody do mycia. Trzeba będzie ją przygotować w inny sposób.
Rodzaje ogrzewania na podczerwień
Ogrzewanie podczerwienią w budynkach mieszkalnych może odbywać się na wiele sposobów. Jedną z bardziej popularnych opcji są panele grzewcze (inaczej panele infrared), gdyż większość producentów oferuje je w ciekawej, dekoracyjnej formie. Na rynku znajdziemy np. panel grzewczy z przezroczystego szkła hartowanego czy model wyglądający jak obraz.
Elektryczne ogrzewanie podczerwienią wykorzystujące panele grzewcze sprawdza się również doskonale w biurach typu "open space".
Inne często brane pod uwagę ogrzewanie, pobierające energię elektryczną, to ogrzewanie podłogowe. Jego podstawowym elementem może być folia grzewcza na podczerwień zamontowana pod posadzką, która często wykańcza się ceramiką, panelami laminowanymi, winylowymi bądź deską wielowarstwową. Taki system ogrzewania zapewni nam ciepłą podłogę, co docenią zwłaszcza rodziny z małymi dziećmi.
Ponadto ogrzewanie na podczerwień w postaci foli można również układać na suficie i ścianach.
Z kolei promienniki podczerwieni, czyli elektryczne lampy grzewcze, to wydajne ogrzewanie na taras, balkon lub do altany. Umożliwią one także komfortowe i bezpieczne ogrzewanie ogródków restauracyjnych i lokali sezonowych. Z tego powodu promiennik podczerwieni coraz częściej zastępuje parasol grzewczy na gaz.
Podczerwień znajduje również zastosowanie w gabinetach rehabilitacyjnych, gdzie wspomaga leczenie uszkodzeń stawów i mięśni.
Oprócz tego promieniowanie podczerwone wykorzystuje w saunach infrared (w skrócie IR). Przebywanie w nich nie jest tak wyczerpujące, jak w saunach suchych, co zawdzięcza się niższej temperaturze. Wytwarzane w saunie IR ogrzewanie na podczerwień bezpośrednio rozgrzewa ciało, a nie powietrze w pomieszczeniu.
Nie można również zapomnieć o ogrzewaniu podczerwienią warsztatów, hal magazynowych, obiektów sportowych czy sklepów wielkopowierzchniowych. Podczerwień sprawia, że można wyznaczyć strefy, które mają być ogrzewane - np. linie produkcyjne, ciągi komunikacyjne, jadalnie itp.
Ogrzewanie podczerwienią - jak dobrać moc do powierzchni?
Aby określić moc grzewczą systemu grzewczego, który zapewni nam skuteczne ogrzewanie pomieszczeń, warto zwrócić się do fachowców. Określając moc poszczególnych urządzeń i systemów biorą oni pod uwagę szereg parametrów, aby zaproponować nam optymalne rozwiązanie. Wiele zależy m.in. od powierzchni domu, ocieplenia ścian zewnętrznych i dachu, szczelności stolarki okiennej, a także oczekiwanego komfortu cieplnego we wnętrzach. Istotne jest również, to czy ma to być ogrzewanie podstawowe, czy ogrzewanie uzupełniające.
Orientacyjne, do szacunkowych obliczeń, przyjmuje się zwykle, że na jeden metr sześcienny pomieszczenia zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosi od 30 do 35 Watów.
Jak wygląda montaż ogrzewania na podczerwień?
Ogrzewanie na podczerwień za pomocą paneli grzewczych jest szybkie i proste. Panele grzewcze wystarczy powiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka.
Jeśli zaś chodzi o ogrzewanie podłogowe, to do wyboru mamy akumulacyjny system grzewczy oraz ogrzewanie elektryczne bezpośrednie. W pierwszej opcji folię lub matę grzewczą rozkłada na styropianie i przykrywa wylewką, na której później układa się płytki. Drugi sposób umożliwia montaż folii na wylewce pod panelami winylowymi lub deskami warstwowymi. Do regulacji temperatury, podobnie jak w tradycyjnym ogrzewaniu, konieczne są odpowiednie termostaty. Coraz częściej można też stosować sterowanie zdalne z poziomu aplikacji na smartfonie.
Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy producent umożliwia samodzielny montaż systemu wykorzystującego ogrzewanie na podczerwień, bez straty gwarancji. Często można spotkać się z sytuacją, że folia grzewcza jest objęta 10-letnią gwarancją, gdy układamy ją sami, zaś 15-letnią, gdy prace powierzamy specjaliście. Jedynie w tym drugim wariancie firma może w pełni opowiadać za to, jak działa ogrzewanie na podczerwień. Jeśli folia jest zamontowana profesjonalnie, wówczas elektryczne ogrzewanie powinno pracować nie tylko wydajnie, ale i bezawaryjnie.
Szacunkowe koszty ogrzewania
Analizując temat ogrzewania podczerwienią należy z fachowcami dokładnie omówić nie tylko działanie ogrzewania, wykorzystującego promienniki podczerwieni lub akumulacyjne systemy grzewcze, ale także koszt instalacji. Równie istotne będzie zużycie energii, gdyż przełoży się to na koszt ogrzania domu.
Aby określić koszty zakupu systemu na podczerwień, najlepiej zwrócić się do specjalistycznych firm z prośbą o wycenę, np. za pomocą formularzy dostępnych na ich stronach. Jeżeli chcemy sami wstępnie oszacować czekające nas wydatki, możemy sprawdzić w sklepach internetowych aktualne informacje dotyczące ceny promienników i ich mocy oraz ceny zestawów folii grzewczych z systemami sterowania za pomocą termostatów.
Niestety obecnie trudno jednoznacznie przewidzieć, jak będą kształtowały się ceny energii elektrycznej w przyszłości. Dlatego nie można precyzyjne podać, ile wyniesie roczny koszt ogrzewania podczerwienią. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę sezon grzewczy 2020/2021, to fachowcy podają, że w domu o powierzchni 150 m2, przy zastosowaniu systemu podłogowego, miesięczne koszty eksploatacji ogrzewania mieściły się w przedziale 450-750 zł.
Podsumowując, ogrzewanie podczerwienią ma wiele zalet wynikających zarówno ze sposobu przekazywania ciepła (jest ono odczuwalne prawie natychmiast), jak i jego działania (nie wymaga serwisowania). Poza tym ogrzewanie na podczerwień poprawia ogólne samopoczucie, zwłaszcza osób mających kłopoty z alergią. Uważa się je za także za ekologiczne rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z fotowoltaiką. Co więcej, dzięki takiej współpracy można skutecznie obniżyć koszty ogrzewania domu.
Ale doceniając zalety ogrzewania na podczerwień, nie zapomnijmy jednak o tym, że niezależnie od tego, jaki rodzaj systemu zastosujemy w naszym domu, to ani promienniki, ani folie nie przygotują nam ciepłej wody do mycia. To najczęściej podawany przykład wady ogrzewania podczerwienią.
- Więcej o:
Piecokominki - współczesne piece centralnego ogrzewania na biomasę drzewną
Jak piecokominek akumulacyjny współpracuje z innymi urządzeniami grzewczymi?
Jak kupić ekogroszek z kopalni? Podpowiadamy!
Jak zrobić pellet? Sposoby, urządzenia, koszty, opłacalność
Dlaczego warto ogrzewać dom gazem drzewnym?
Pompy ciepła w już istniejących budynkach – czy to ma sens?
Jak w nowoczesny sposób ogrzewać dom drewnem lub gazem drzewnym?
Nowe wymogi programu Czyste powietrze a oferta marki Vaillant