Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domowa instalacja fotowoltaiczna

MP

Domowa instalacja fotowoltaiczna to w chwili obecnej najprostszy sposób oszczędzania. Produkcja własnego, darmowego prądu daje duże oszczędności w domowym budżecie i jest dobrym sposobem na ochronę środowiska. Z instalacją fotowoltaiczną, każdy dzień to oszczędność.

Domowa instalacja fotowoltaiczna
Domowa instalacja fotowoltaiczna
Sunvival Energy

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna do pracy potrzebuje jedynie promieniowania słonecznego. Wafle fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, zamieniają energię słoneczną na elektryczną. W przeciwieństwie do solarów, które służą do podgrzewania wody, panele fotowoltaiczne są wydajne zarówno przy niskich temperaturach jak i częściowym zachmurzeniu. Słoneczny, ale zimny dzień to bardzo dobre warunki do pracy instalacji fotowoltaicznej.

Produkowany przez panele fotowoltaiczne prąd nie może od razu trafić do gniazdek w domu. Panele generują prąd stały, czyli taki jak np. w akumulatorze samochodu. Za zmianę na prąd zmienny odpowiedzialny jest inwerter. Również inwerter - za pomocą aplikacji na telefon - daje możliwość sprawdzenia ile energii elektrycznej wytworzyła instalacja.

Wytworzony prąd w pierwszej kolejności zasila działające w domu urządzenia. Ponieważ największa produkcja energii jest w ciągu dnia, warto więc zmienić niektóre codzienne przyzwyczajenia. Zmywarka czy pralka, przeważnie ma możliwość ustawienia opóźnionego startu. Można z tego skorzystać, tak aby maksymalnie wykorzystać darmową energię z instalacji fotowoltaicznej.

Nadwyżka wytworzonego prądu nie jest tracona. Zostaje ona przekazana do sieci elektrycznej. W ten sposób, z ekologicznego prądu ze słońca mogą korzystać nie tylko domownicy, ale i sąsiedzi.

Nieodłącznym elementem instalacji fotowoltaicznej jest dwukierunkowy licznik prądu, który zlicza ile prądu zostało pobrane z sieci oraz ile energii oddano. Dzięki temu możliwe jest rozliczenie z zakładem energetycznym i darmowe odebranie w ciągu roku 80% energii którą oddaliśmy do sieci. Sieć energetyczna jest więc ogromnym akumulatorem, w którym można magazynować energię przez cały rok.

Jak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej?

Aby instalacja fotowoltaiczna przynosiła najwięcej oszczędności, musi zostać dobrana do potrzeb konkretnej inwestycji. Mała ilość paneli sprawi, że co prawda każdy wyprodukowany kW zostanie spożytkowany, ale nadal z sieci będzie trzeba czerpać dodatkowy prąd. W związku z tym rachunki za energię będą mniejsze, ale nie zerowe.

 Z kolei zbyt duża ilość paneli sprawi, że instalacja wyprodukuje za dużo prądu, którego nie da się wykorzystać w ciągu roku. Znaczne przewymiarowanie instalacji może się opłacać jedynie w przypadku gdy inwestor planuje montaż dodatkowych urządzeń, np. klimatyzacji. W takim przypadku, tak czy inaczej, najlepiej jest wcześniej policzyć jakie będą nadwyżki wyprodukowanego prądu i pod tym kątem dobierać urządzenia.

Optymalnie dobrana instalacja powinna wyprodukować taką ilość prądu, aby po odliczeniu upustu za net metering, zaspokoić w 100% zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. Zmagazynowana wiosenna i letnia nadwyżka może zostać wykorzystana jesienią i zimą gdy słońca jest mniej.  Dzięki temu rachunki za energię elektryczną mogą wynosić 0 zł. W takim przypadku, do opłacenia pozostają tylko koszty stałe w wysokości od kilku do kilkunastu zł miesięcznie.

Kalkulator
Kalkulator
Sunvival Energy

W samodzielnym oszacowaniu mocy instalacji fotowoltaicznej bardzo pomocny jest kalkulator fotowoltaiczny opracowany przez Sunvival Energy. Wystarczy podać koszt miesięcznych rachunków za energię elektryczną, aby dowiedzieć się jaka jest zalecana wielkość instalacji.

Kalkulator uwzględnia również oszczędności na prądzie w skali kilku lat. Biorąc pod uwagę podwyżki cen prądu oraz niskie oprocentowanie lokat bankowych, zakup instalacji fotowoltaicznej może być jedną z bardziej trafionych inwestycji.

Zwrot z inwestycji można dodatkowo przyspieszyć korzystając z ogólnopolskiego programu dopłat „Mój prąd”. Warto sprawdzić również lokalne programy organizowane przez gminy. Należy również pamiętać, że zakup instalacji fotowoltaicznej można odliczyć od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej. To oznacza potencjalnie, duży zwrot z podatku w kolejnym roku.

Montaż instalacji fotowoltaicznej
Montaż instalacji fotowoltaicznej
Sunvival Energy

Zamawianie fotowoltaiki na miarę XXI w

Przyzwyczajenia zakupowe Polaków ulegają ciągłym zmianom. Rozwój sklepów internetowych i cyfryzacja przekonały nas do wygody zdalnych zakupów. Rok 2021 pokazał, że prawie wszystko można kupić przez Internet. Zakupy w dowolnym momencie, bez konieczności wychodzenia z domu, oznaczają nie tylko oszczędność czasu, ale też bezpieczeństwo. Kupując przez Internet, każda transakcja jest rejestrowana, dokumenty są wysyłane elektronicznie, a przelew wychodzi z banku tego samego dnia. Szybko, przejrzyście, higienicznie.

Za pośrednictwem strony internetowej można|:

  • zamówić instalację fotowoltaiczną jak w sklepie internetowym
  • skontaktować się z doradcą przez czat lub telefon i zamówić zdalnie
  • umówić się z doradcą energetycznym na wizytę

Wszystkie formalności związane z doborem instalacji, zgłoszeniem do programu „Mój prąd” oraz elektrowni mogą być załatwiane zdalnie. Niestandardowe rozwiązania, takie jak szybki kredyt fotowoltaiczny - oczywiście też można załatwić on-line. Doradcy wypełniają również dokumenty związane z ubezpieczeniem instalacji fotowoltaicznej u ubezpieczyciela. 

Sam montaż całej instalacji fotowoltaicznej trwa najczęściej jeden dzień. Ostatnimi czynnościami jakie musi przeprowadzić ekipa jest montaż i skonfigurowanie inwertera. Po montażu należy poczekać na wymianę prze zakład energetyczny licznika na dwukierunkowy aby móc cieszyć się nieograniczonym akumulatorem energii elektrycznej.

Raz uruchomiona instalacja przynosi korzyści przez kolejne dziesięciolecia, ciesząc niskimi lub wręcz zerowymi rachunkami za prąd. Zwrot z inwestycji jest zależny od wielu czynników, ale profesjonalnie dobrana instalacja zwraca się w ciągu 6-8 lat.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domowa instalacja fotowoltaiczna