Dom z widokiem na fiordy
Norweskie miasto Holmestrand stanowi część przedmieść Oslo - stąd wiele osób dojeżdża do pracy do centrum stolicy. Dziki krajobraz to nieodparta pokusa dla tych, którzy poszukują miejsca na budowę cichej przystani. Tak powstał dom położony na skraju 120-metrowego klifu, z zapierającym dech w piersiach widokiem na fiordy.
Okno jak ekran
Serce domu stanowi spektakularnej wielkości okno, za którym niczym na szklanym ekranie wyświetla się sielski widok - spokojne morze, w którym przeglądają się górskie szczyty. Pomysł na aranżację domu to dzieło biura Schjelderup Trondahl Architects.
Zobacz także: Dom na Jurze dla spragnionych natury >>
Twarde fundamenty
Bryła budynku osadzona jest na skale. Dzięki zmyślnemu wykorzystaniu różnicy poziomów konstrukcja dostosowuje się do nachylenia terenu, a tym samym wtapia w nadbrzeże.
Zobacz także: Dom w starej kaplicy na wzgórzu. Wnętrza zachwycają! >>
Dualizm
Dom składa się z dwóch skrzydeł ustawionych pod kątem 22 stopni, tworzących literę M. To celowy zabieg architektoniczny, który nie tylko dostosowuje konstrukcję do terenu, ale też generuje kolejne metry przestrzeni oraz zapewnia spektakularne widoki z kilku stron domu na okolicę.
Zobacz także: Klimatyczny dom w starej szkole >>
Naturalne zestawienie
Z zewnątrz rezydencja "ubrana" jest w kamienne płytki oraz drewno. Jodłowe deski, którymi pokryto górną kondygnację, oraz dach poddano specjalnemu procesowi palenia i szczotkowania. Dzięki temu deski stały się twarde i odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nabrały także srebrzystego odcienia, który dodaje budynkowi osobliwego uroku.
Zobacz także: Ponad 200-letnią drewnianą chatę przeniósł nad morze. Teraz jest to przytulny dom na lato >>
Skandynawski design
Szare płytki to element, który pojawia się także we wnętrzach domu. Tu widzimy go jak płynnie przenika w strefę kuchenną, stając się budulcem dla wyspy oraz kolumn oddzielających kuchnię od salonu. Ściany oraz sufity wyłożono białymi olejowanymi płytami ze sklejki, które przełamują chłód kamienia, wprowadzając miękkość i światło.
Zobacz także: Dom pod Wrocławiem - połączenie minimalistycznego designu i sielskiego klimatu >>
Galeria wnętrz
Układ przestrzeni podporządkowany jest skosom, które widać z zewnątrz. Kąty i załamania urozmaicają architektonicznie projekt domu. Zastosowano je nawet w przypadku okiennych ram, które wykonano z masywnego drewna dębowego.
Zobacz także: Do starego domu dobudowali nowoczesną kuchnię >>
Proste formy
Także klatka schodowa ma niejednolity układ. Znajduje się dokładnie w łączeniu dwóch skrzydeł budynku. W całym domu zdecydowano się zastosować surową stylistykę (drewno, kamień, oszczędne oświetlenie i meble), która harmonizuje asymetrię i zapewnia czyste oraz eleganckie wykończenie.
Zobacz także: Zamieszkać w małym domku. Czy można wygodnie żyć na 9 m kw.? >>
Wyważony projekt
Dom w Holmestrand to wyważony projekt między naturą, a nowoczesną koncepcją wypoczynku. 273 metry kwadratowe przyjemnej, geometrycznej przestrzeni mieszkalnej.
Zobacz także: Dom dla studenta. Ma zaledwie 10 m kw. i wszystko, co młodemu człowiekowi jest niezbędne na start >>
Skomentuj:
Dom z widokiem na fiordy