Jasna łazienka - inspiracje, pomysły i aranżacje
Jasna łazienka to coś, o co warto zadbać w każdym domu. Dlaczego? Relaksująca kąpiel, makijaż, poranna toaleta - do każdej z tych czynności potrzeba innego światła. Dlatego w łazience warto zadbać o kilka rodzajów oświetlenia.
Jasna łazienka
Mała i pozbawiona okien łazienka to często pomieszczenie wyjątkowo trudne do oświetlenia, a jednocześnie wymagające bardzo dobrego światła. Jakie lampy wprowadzić i gdzie je zainstalować, aby łazienka była jasna, funkcjonalna i bezpieczna. Planowanie oświetlenia łazienki najlepiej rozpocząć od wydzielenia stref, które będą potrzebowały odpowiedniego światła. W zależności od miejsca oraz jego funkcji powinniśmy wziąć pod uwagę inny rodzaj natężenia oraz odmienną barwę.
Jasna łazienka - gdzie potrzeba najwięcej światła w łazience?
W każdej łazience - bez względu na to, czy posiada ona dostęp do światła naturalnego, czy nie - niezbędne jest oświetlenie ogólne przestrzeni. Znajduje się ono w centralnej części sufitu, dzięki czemu równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Dobrze dobrane światło przyda się nie tylko podczas codziennej toalety, ale także w trakcie sprzątania. Kolejnym istotnym miejscem, które wymaga dobrego doświetlenia, jest bez wątpienia strefa lustra i umywalki. Najlepiej oświetlić ten obszar dwiema lampkami umieszczonymi po obu stronach, mniej więcej na wysokości wzroku, dzięki czemu unikniemy pojawiania się cieni na twarzy.
Boczne oświetlenie może być ukryte w ramie lustra lub wyeksponowane. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie np. kinkietów lub opraw liniowych. W każdym przypadku oprawy takie powinny być wyposażone w osłony silnie rozpraszające światło, by nie było one zbyt intensywne dla naszych oczu– tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux. Trzecim znaczącym obszarem, w którym coraz częściej montuje się dodatkowy obwód świetlny, są okolice wanny i prysznica. Jest to szczególnie cenne w przypadku, gdy strefa kąpielowa oddzielona jest od pozostałej części łazienki np. wnęką czy ścianką działową. Oświetlenie, poza praktycznymi aspektami, może stanowić również ciekawy akcent dekoracyjny.
Aranżacja jasnej łazienki
Dzięki umiejętnej aranżacji świateł wnętrze łazienki nabiera niepowtarzalnego charakteru i swoistej atmosfery.
- Możliwości w tym zakresie jest naprawdę bardzo wiele – stylizowane kinkiety, lampy wolnostojące czy światło punktowe, podkreślające dekoracyjne elementy ścienne. W małych łazienkach często stosuje się podświetlanie elementów takich jak półki czy szafki, a także lampki LED wbudowane np. w fugę czy wzdłuż mebli. Takie rozwiązania nie tylko nadadzą naszej łazience charakteru, ale także optycznie powiększą wnętrze – tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux.
Światło ogólne powinno być na tyle mocne i tak rozmieszczone, aby umożliwić większość czynności wykonywanych w łazience. Przyjmuje się, że 6-metrowe wnętrze powinny oświetlać źródła światła o łącznej mocy 75 W. Montuje się je w suficie (pojedyncze w centralnym punkcie lub kilka równomiernie na nim rozmieszczonych) albo wokoło na ścianach. W łazience najlepiej sprawdzą się plafony, oczka i oprawy LED. Lampy wiszące wyglądają ładnie, ale w tym pomieszczeniu są często niepraktyczne (chyba że łazienka jest wysoka i nie będą przeszkadzały w korzystaniu z niej). Przełącznik światła ogólnego powinien znajdować się na zewnątrz przy drzwiach.
Jasna łazienka - oświetlenie funkcjonalne
Wykonywanie precyzyjnych czynności (robienie makijażu, golenie itp.) umożliwi światło funkcjonalne. Najważniejsze montuje się nad lustrem lub po obu jego bokach. Powinno mieć moc około 60 W i emitować rozproszone, nierażące w oczy światło. Ważne jest również, by nie zmieniało ono kolorów oświetlanych obiektów, dlatego najlepiej wybrać żarówkę o wskaźniku oddawania barw powyżej 80 (tę informację znajdziemy na opakowaniu). Światło funkcjonalne warto też zamontować nad wanną lub kabiną prysznicową. W tym przypadku bardzo ważna jest szczelność opraw.
Wprowadź miły nastrój do jasnej łazienki
Coraz częściej łazienka służy nam jako miejsce relaksu. Delikatne, dekoracyjne oświetlenie pomoże wyciszyć się po całym dniu pracy. Można je zamontować pod wanną, we wnękach lub półkach. Umieszczone przy estetycznych elementach wyposażenia uwydatni ich urodę, a tym samym odwróci uwagę od ewentualnych wad wnętrza. Coraz częściej też wyposażenie łazienki można kupić z już wbudowanym oświetleniem ledowym, często kolorowym. Taki detal może stać się ciekawą dekoracją.
Bezpieczne oświetlenie w jasnej łazience
Bez względu na to jaki rodzaj opraw światła wybierzemy, istotne jest, aby były odporne na wilgoć. Szczególnie narażona na wilgoć i bezpośredni kontakt z wodą jest strefa, w której znajduje się wanna lub prysznic. - W tym miejscu należy koniecznie użyć opraw zasilanych bezpiecznym napięciem (12V) i o podwyższonym stopniu ochrony przed wnikaniem wody. Natomiast lampy o napięciu sieciowym (230V) mogą znaleźć się na wysokości powyżej 2,25 m i w strefie oddalonej minimum o 0,6 m od krawędzi wanny - tłumaczy Dariusz Kiełek z firmy Candellux. Dobierając konkretne typy świateł do oświetlenia strefy kąpielowej, warto skonsultować się z elektrykiem.
Mała łazienka - inspiracje. Oświetlenie w małej łazience
Zobacz także:
- Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
- Oświetlenie łazienki: o czym warto pamiętać? Lampy do łazienki
- Lustro do łazienki. Lustro łazienkowe
- ŁAZIENKA. Inspiracje i aranżacje: co położyć na ściany w łazience?
- Tapeta do łazienki: wodoodporna dekoracja ściany. Tapeta w łazience
- Kabina prysznicowa w różnych odsłonach. Jaką kabinę prysznicową wybrać?
- Funkcjonalna łazienka w dobrym stylu – jak ją urządzić?
Skomentuj:
Jasna łazienka - inspiracje, pomysły i aranżacje