Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?

Redakcja

Zastanawiasz się, jak urządzić małą łazienkę z pralką? To spore wyzwanie, ponieważ wymaga zaplanowania wielu funkcji w małej przestrzeni. Podpowiadamy, od czego zacząć. Jak sprawić, że niezbędne sprzęty zmieszczą się w takiej łazience?

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Aranżacja małej łazienki - inspiracje

Urządzanie małej łazienki powinno się opierać na rozwiązaniach, które pozwolą maksymalnie wykorzystać cenne miejsce, a do tego uczynić niewielką przestrzeń estetyczną i atrakcyjną wizualnie. Czego dotyczą najczęstsze błędy popełniane przy urządzaniu tego wnętrza?

  • krótkie wanny - wyglądają jak masywne brodziki, więc przytłaczają przestrzeń,
  • półki ścienne w dużej liczbie - mnogość drobiazgów trzymanych na widoku sprawia, że w łazience robi się ciasno i ma się poczucie bałaganu; dwie półki o prostej formie wystarczą,
  • niewłaściwy wybór umywalki nablatowej - w małej łazience lepiej nie eksperymentować z finezyjnie zaprojektowaną umywalką, lepiej sprawdzi się taka z cienkim rantem o prostokątnym kształcie, bez miejsca na baterię - taki model przysuwamy do ściany, a na ścianie powyżej montujemy baterię podtynkową,
  • wanna z prysznicem kosztem pralki - to może się udać tylko wtedy, gdy możemy skutecznie ukryć to urządzenie poza łazienką - na przykład w szafie w przedpokoju lub w zabudowie kuchennej,
  • projekt małej łazienki w ciemnej kolorystyce,
  • za mało miejsca między prysznicem i pralką - w przypadku kabiny prysznicowej tuż obok urządzenia niewielka przestrzeń będzie "skarbnicą" zagubionych skarpetek i kosmetyków, które ciężko potem wyciągnąć.
  • masywne drzwi w ciemnym kolorze - mała łazienka wymaga delikatniejszego modelu; jeśli drzwi mają pasować formą do tych w pozostałych pomieszczeniach, pomalujmy je na biało lub szaro.
jak urządzić małą łazienkę z pralką
Pralka w zabudowie meblowej
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
jak urządzić małą łazienkę z pralką
Pralka w pełnej zabudowie meblowej
Alexander Sorokopud/Shutterstock

Komfortowo i funkcjonalnie - to możliwe

Aby maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń w aranżacji małej łazienki, warto sięgnąć po różnego rodzaju triki i rozwiązania kompaktowe. W zabudowie meblowej lepszy będzie front przesuwny niż uchylny, a klasyczny brodzik lepiej zamienić na prysznic typu walk in z odpływem liniowym. Urządzenia sanitarne powinny pochodzić z jednej kolekcji - wtedy mamy pewność, że umywalka, miska sedesowa i ewentualna wanna będą miały ten sam odcień. Suszarkę i inne używane każdego dnia przedmioty schowajmy do szuflady pod umywalką - będą pod ręką, ale ukryte.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Postaw na jasne kolory i błyszczące dodatki. Lustrzane fronty odbijają światło i wnętrz, które sprawia dzięki temu wrażenie większego. Do małej łazienki z prysznicem i pralką wybierzmy składaną ściankę prysznicową i mniejszą pralkę ładowaną od góry. Pralkę możesz zabudować, jeśli jest ładowana od przodu, ale wspomniany wcześniej model też ukryjemy w zabudowie meblowej pod warunkiem pozostawienia większej przestrzeni tuż nad nią (co pozwoli na swobodne otwieranie klapy). 

Zobacz także:

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
Pralka wstawiona do specjalnej szafki z funkcją przechowywania w górnej części
xalien/Shutterstock
Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
Pralka wkomponowana w zabudowę meblową
NAS Metro System czarny mat / Defra

Pralka w małej łazience - gdzie ją umieścić?

Kiedy zastanawiamy się, jak urządzić małą łazienkę z pralką, podstawowym problemem staje się wkomponowanie pralki. Mogłoby się wydawać, że praktycznym rozwiązaniem będzie zabudowana pralka, jednak na małej powierzchni szafki kryjące tak duże sprzęty zawsze będą przytłaczały wnętrze. Pralka ma określone gabaryty (tradycyjna to 60x65x85 cm), a ukryta w szafce wykonanej na wymiar sprawi, że stracimy sporo miejsca na i tak niewielkim metrażu. Jeśli tylko układ pomieszczenia na to pozwala, warto tak zaaranżować przestrzeń, aby ukryć pralkę we wnęce. Wtedy nad pralką umieszczamy półki na detergenty do prania i ręczniki. We wnęce, jeśli wystarczy miejsca, stawiamy też suszarkę i mopa.

Inna opcja to umieszczenie pralki pod linią dolnych szafek. Wtedy lepiej użyć mniejszej pralki - o głębokości 45 cm, która nie wymusi projektowania głębszej zabudowy meblowej. Pamiętajmy, że wstawienie pralki pod blatem umywalkowym sprawi, że górna krawędź samego blatu znajdzie się na wysokości około 90 cm - a to z kolei wpłynie na wybór umywalki. Najlepsza będzie wpuszczana w blat, jeśli uprzemy się na model nablatowy, komfort mycia rąk się obniży - a dzieci mogą w ogóle nie sięgać do tej wysokości. Lepiej też zapomnieć o umieszczeniu pralki bezpośrednio pod umywalką.

W małych łazienkach świetnie sprawdzają się słupki meblowe z miejscem na pralkę na dole. Taki mebel jest dosyć płytki, więc przód pralki pozostaje odsłonięty, ale i tak całość prezentuje się estetycznie, a nad pralką mamy jeszcze do dyspozycji szafki lub półki do przechowywania. Jeśli nie znajdziemy odpowiedniego w sklepie, możemy zamówić go u stolarza - wtedy będzie lepiej dopasowany do potrzeb i aranżacji łazienki.

Zobacz także:

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?
Oryginalna zabudowa meblowa w łazience z ukrytą pralką.
Followtheflow/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić małą łazienkę z pralką?