Kabina prysznicowa w różnych odsłonach. Jaką kabinę prysznicową wybrać?
Kabina prysznicowa sprawia, że kąpiel jest szybka, oszczędna, higieniczna i zdrowa. W przypadku osób, które mają trudności z poruszaniem się, bywa jedyną opcją. To, jak będzie wyglądał prysznic, nie zależy tylko od naszych potrzeb i preferencji, ale przede wszystkim od tego, ile przestrzeni mamy do dyspozycji oraz czy będziemy mogli zastosować dane rozwiązanie instalacyjne. W dużej łazience oprócz wanny często urządzamy prysznic, w małej zwykle pojawia się tylko kabina prysznicowa. Co warto wiedzieć na temat tych rozwiązań, aby wybrać odpowiednie i uniknąć błędu?
Kabina prysznicowa: tradycyjne rozwiązanie
W małych łazienkach najczęściej pojawia się tradycyjna kabina prysznicowaz brodzikiem. Dostępne na rynku brodziki różnią się kształtem, wysokością i wymiarami oraz materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Najpopularniejsze są produkty z białego akrylu sanitarnego. Na rynku znajdziemy też modele z emaliowanej stali, konglomeratów, drewna, wykończone w różnych kolorach. Standardowe brodziki do kabin prysznicowych mają wysokość od 14 do 20 cm, a głębokość 3-9 cm. Umożliwia to montaż syfonu bez potrzeby wkuwania się w posadzkę, a także poprowadzenie rury odpływowej z odpowiednim spadkiem do kanalizacji. Niektóre firmy oferują brodziki w komplecie z syfonem, inni polecają odpowiedni model syfonu.
Wysokie brodziki mogą mieć wysokość 28-42 cm, a głębokość 15-28 cm. Bez trudu można zatem ukryć pod nimi syfon i podejście kanalizacyjne. W wielu sytuacjach są bardzo praktyczne, ponieważ można w nich zrobić pranie czy wykąpać dziecko. Niektóre głębokie brodziki mają fabrycznie uformowane siedzisko, które może posłużyć również jako półka na szampon czy żel pod prysznic. Zmniejsza to jednak przestrzeń do kąpieli. Taki brodzik, choć się zmieści, może nieco przytłaczać swym wyglądem zbyt małą łazienkę. Brodzik musi być dopasowany do kształtu kabiny i miejsca odpływu wody. Najlepiej kupić komplet u jednego producenta (gotowe zestawy brodzik i kabina prysznicowa są często atrakcyjne cenowo), ale jeśli wybierzemy model z innej firmy, trzeba się upewnić, że będzie pasował do naszej kabiny.
Zobacz także: Kabina prysznicowa - jaką wybrać? >>
Kabina prysznicowa: ścianki i drzwi kabiny
Kabina prysznicowa ma ścianki i drzwi ze szkła hartowanego albo polistyrenu. Tafle szkła mają grubość 5-8 mm, arkusze polistyrenu – około 2 mm. Zarówno szkło, jak i polistyren mogą być przezroczyste, matowe albo z ozdobnym wzorem. Szkło może być barwione, na przykład na grafitowo i ozdobione satynowymi, piaskowanymi albo szlifowanymi dekoracjami. Na szkło czasem nanosi się techniką laserową kolorowe nadruki. Tafle szkła są zdobione po stronie zewnętrznej. Od wewnątrz szkło jest gładkie. Dodatkowo pokrywa się je powłokami, które sprawią, że woda będzie po nich szybko spływać, a tym samym kabina prysznicowa będzie wolna od zacieków i śladów po kroplach oraz kamiennego osadu. Każdy producent kabin prysznicowych stosuje własne powłoki.
W kabinach prysznicowych stosuje się różne rodzaje drzwi. Jeśli to będą tradycyjne drzwi z jednym skrzydłem (otwieranym na lewą lub prawą stronę), musi być przed nimi wolna przestrzeń, w której drzwi będą się poruszać. Drzwi do kabiny mogą być również harmonijkowe i otwierać się do środka lub na zewnątrz. Wówczas ich skrzydła składają się na pół i ustawiają przy jednym boku. Dostępne są też drzwi obrotowe (piwotowe) z osią obrotu odsuniętą od narożnika, przez co otwarta większa część skrzydła jest wysunięta na zewnątrz, a mniejsza – do wnętrza kabiny. Gdy w łazience jest mało miejsca, najlepsza będzie kabina prysznicowa z drzwiami przesuwanymi na jeden bok lub na dwa boki. Są też kabiny mające ruchome ścianki boczne na zawiasach. W tym rozwiązaniu kabinę można złożyć.
Zobacz także: Kabina prysznicowa idealna do małej łazienki >>
Kabina prysznicowa na płaskim brodziku
W większych łazienkach popularne jest ustawianie kabiny prysznicowej na płaskim panelu, który wystaje 2-3 cm ponad poziom posadzki albo może jest z nią zlicowany. Bardzo płytkie modele mają głębokość 1,1-1,3 cm i wysokość 3-3,5 cm. Jest to wygodne i wygląda nowocześnie, a przestrzeń łazienki wydaje się większa. Zwłaszcza że płaskie brodziki mogą być zrobione z różnych materiałów, nie tylko z tradycyjnego akrylu, ale także z ceramiki, konglomeratów, a nawet z elastycznej maty silikonowej. Zarówno w wyższym brodziku, jak i w płaskim panelu jest wyprofilowany odpływ wody (w narożniku, centralnie lub liniowo z boku). Pamiętajmy, że prowadzona ze spadkiem rura kanalizacyjna, syfon oraz warstwy izolacji muszą się zmieścić pod płaszczyzną prysznica.
Jeśli kabina prysznicowa stoi na płaskim brodziku lub na płaskiej płaszczyźnie prysznicowej albo bezpośrednio na posadzce i nie ma drzwi, a jedynie ściankę, to takie rozwiązanie nazywamy walk-in. Kabiny tego typu muszą mieć odpowiednio większe wymiary, żeby strumień wody nie rozbryzgiwał się poza ich obręb. Najprostsza kabina prysznicowa walk-in składa się z jednej ścianki wydzielającej narożnik lub ustawionej równolegle do jednej ze ścian łazienki.
Zobacz także: Prysznic walk-in - zobacz pomysły >>
Kabina prysznicowa: zestaw natryskowy do łazienki
Zestaw natryskowy tworzy rączka prysznicowa, która zostaje zamontowana wraz z wężem zasilającym ją w wodę oraz specjalny drążek, który ma uchwyt o regulowanej wysokości. Może być montowany do ściany na ustalonej przez nas wysokości. Zanim zdecydujemy się na zakup zestawu, zastanówmy się nad tym, jaką funkcję będzie spełniał. Jeśli ma służyć jedynie do szybkiego umycia, zdecydujmy się na model bez dodatkowych elementów. Oprócz rączek jednostrumieniowych, możemy wybierać także spośród trójstrumieniowych. Te z kolei, oprócz tradycyjnego strumienia deszczowego, oferują również strumień delikatny i strumień do hydromasażu. Dzięki temu kabina prysznicowa nie musi oznaczać rezygnacji z pewnych czynności pielęgnacyjnych.
Podtynkowy zestaw natryskowy ma mieszacz i podłączenia ukryte, a widoczny jest jedynie uchwyt baterii i ozdobna rozeta.
Pod prysznicem można też zdecydować się na panel prysznicowy. Wybierając konkretny model, powinniśmy zwrócić uwagę na rozłożenie dysz. Istotne jest też, aby wiedzieć, jaka liczba dysz będzie optymalna. Najlepszym rozwiązaniem są panele mające do 6 dysz, bo wtedy nie ma ryzyka, że zbyt duża liczba masażerów będzie rozprowadzać wodę z nierównomiernym natężeniem strumienia. Niektóre mają bowiem system masażu skoncentrowany na okolicę lędźwiową, inne na szyjną, a jeszcze inne – na piersiową. Na rynku są panele wykonane z PVC, aluminium, stali, szkła hartowanego i mosiądzu. Te, na który się ostatecznie zdecydujemy, powinien być utrzymany w podobnym stylu co kabina prysznicowa, nie może jej też przytłaczać pod względem rozmiaru.
Zobacz także: Nowoczesne zestawy prysznicowe w wersji black >>
Kabina prysznicowa na posadzce
Dzięki odpływom punktowym i liniowym kabina prysznicowa może stać bezpośrednio na posadzce. To prysznic, w którym woda spływa wprost na podłogę, wykończoną na przykład płytkami. Można też spotkać natryski z korpusem odwodnienia ukrytym w ścianie.
Wykonanie prysznica z odpływem podłogowym w mieszkaniu nie zawsze jest możliwe. Rura kanalizacyjna ze spadkiem oraz syfon muszą bowiem zmieścić się w grubości stropu. Zależnie od lokalizacji odpływu w jego kierunku trzeba odpowiednio ukształtować spadek podłogi. Podłoże, w którym zostanie zainstalowany odpływ liniowy, musi być zabezpieczone odpowiednią warstwą hydroizolacji. Trzeba też wiedzieć, że odpływy charakteryzujące się niskimi zabudowami mają wbudowane syfony, przez co mają mniejszą przepustowość niż odpływy z syfonami zewnętrznymi.
Zobacz także: Prysznic bez brodzika >>
Kabina prysznicowa: deszczownice prysznicowe
Deszczownica to element prysznica rozpraszający strumień wody, który przypomina ciepły deszcz. Zazwyczaj strumień rozprowadzany jest szeroko, dzięki czemu obejmuje całe ciało. Deszczownice montuje się na górze kabiny prysznicowej lub wbudowuje w sufit. Najprostszym rodzajem jest głowica prysznicowa, którą mocuje się na stałe na drążku w miejsce klasycznej słuchawki. Jest ona połączona z baterią prysznicową za pomocą elastycznego węża.
Popularnym rozwiązaniem są deszczownice podtynkowe podłączane za pomocą sztywnej rury do baterii prysznicowej. Zazwyczaj są to deszczownie z instalacją ścienną, gdzie widoczny jest jedynie uchwyt i głowica deszczownicy. Deszczownica w zabudowie sufitowej to najbardziej efektowne rozwiązanie, jednak musi być zaplanowane już na etapie projektowania łazienki, ponieważ wymaga dostosowania instalacji wodnej oraz zagospodarowania wystarczającej ilości miejsca między stropem a poziomem podwieszanego sufitu, w który będzie się znajdować.
Zobacz także: Deszczownica: kąpiel w strugach deszczu >>
Prysznic bez kabiny prysznicowej - z brodzikiem czy bez?
Jeśli ktoś lubi niestandardowe rozwiązania, łazienka z prysznicem bez kabiny może być odpowiednia. Pomysł można zrealizować zarówno w dużej, jak i w małej łazience o mniej typowym kształcie. Coraz częściej decydujemy się na prysznic bez brodzika, czasem bez ścianek, który w efekcie tworzy niezwykle efektowną strefę prysznicową. Łazienki z prysznicem bez ścianek świetnie wyglądają i są wygodne. Bardziej radykalną wersją jest prysznic we wnęce, częściowo osłonięty ściankami, rewolucyjną – prysznic pozbawiony jakiejkolwiek osłony, jedynie z instalacją w ścianie oraz odpływem w podłodze.
Zobacz także:
- Więcej o:
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania
Jak suszyć ubrania zimą? Praktyczny poradnik na chłodniejsze miesiące
Łazienka doskonała
10 trendów łazienkowych na 2025 rok – co będzie modne?
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza