Oświetlenie łazienki: o czym warto pamiętać? Lampy do łazienki
Oświetlenie łazienki powinno być przede wszystkim było funkcjonalne. Nie musimy jednak rezygnować z aspektów estetycznych. Wręcz przeciwnie - warto wybrać takie oprawy, które podkreślą styl aranżacji i będą stanowiły dekorację wnętrza. Musimy jednak pamiętać, że oświetlenie łazienki w strefie prysznicowej - i w pobliżu wanny - musi spełniać specjalne wymogi. Jakie to wymogi? Czym charakteryzuje się planowanie oświetlenia łazienki, która najczęściej jest pozbawiona okien?
Jakie oświetlenie łazienkowe?
Oświetlenie łazienki jest jedną z kluczowych kwestii przy aranżacji tego wnętrza - zarówno w niewielkim pomieszczeniu, jak i w przestronnym salonie łazienkowym. Komfortu użytkowania łazienki nie określają bowiem tylko odpowiednio rozmieszczone: umywalka, wanna, prysznic, miska sedesowa i ewentualny bidet - ale również prawidłowe doświetlenie poszczególnych stref. Dobre oświetlenie łazienki warunkuje dokładne golenie, staranny makijaż oraz szereg innych czynności pielęgnacyjnych. Ale na tym nie koniec.
Oświetlenie do łazienki: ogólne
Zanim przystąpimy do planowania oświetlenia do łazienki, powinniśmy pamiętać, że ma ono spełniać trzy podstawowe funkcje: ogólne, wokół lustra oraz w strefie mokrej.
Ogólne oświetlenie łazienki najczęściej występuje w postaci pojedynczej lampy umieszczonej centralnie na suficie. W przypadku większego pomieszczenia dobrze jest uzupełnić je o dodatkowe punkty - w postaci "oczek" w podwieszeniu z płyt gipsowo-kartonowych lub pojedynczych opraw natynkowych. Przy wyborze modeli lamp do łazienki należy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia - jeśli jest znaczna, można sobie pozwolić na oprawy wiszące, jeśli standardowa, czyli 260-270 cm, lepiej postawić na modele przylegające do sufitu (inaczej mogą one ograniczać naszą swobodę ruchu). Sprawdzą się tu zatem świetnie plafony.
Zobacz także...
Lampy do łazienki: strefa lustra
Drugi rodzaj oświetlenia łazienkowe montujemy w okolicach lustra. Dlaczego tak ważne jest dobranie odpowiednich opraw w tej strefie? Jeśli ograniczymy się do światła na suficie, na naszą twarz będą padały cienie, które uniemożliwią wykonanie starannego makijażu czy dokładne golenie - również zakładanie soczewek kontaktowych może być znacznie utrudnione. Komfort zapewni oświetlenie rozmieszczenie lamp symetrycznie po bokach lustra - i/lub nad jego górną krawędzią. Sprawdzą się kinkiety, reflektorki z możliwością sterowania kątem padania światła, a także oprawy liniowe (nad lustrem). Dla urozmaicenia kompozycji - i jeszcze lepszego oświetlenia łazienki - można połączyć lampy boczne z górnymi. Warto przy okazji zadbać o dekoracyjną formę opraw, dzięki czemu aranżacja wnętrza będzie się prezentowała jeszcze ciekawiej. Dobrym rozwiązaniem jest też lustro zintegrowane z oświetleniem liniowym (wzdłuż krawędzi) - wygląda bardzo elegancko, a przy okazji tworzy przytulny klimat w pomieszczeniu.
Zobacz także...
Oświetlenie łazienki: budowanie nastroju
Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu na pielęgnacji i relaksie. Zażywamy kąpieli, wykonujemy masaże, poddajemy się aromaterapii - każda z tych czynności stanie się jeszcze przyjemniejsza, a tym samym bardziej efektywna, jeśli zadbamy o oprawę, która będzie oddziaływała na wszystkie zmysły. Składają się na nią różne elementy, jak odpowiednie kolory, muzyka, kosmetyki czy akcesoria pielęgnacyjne - a także światło. Opcją, którą warto w związku z tym wziąć pod uwagę, będzie oświetlenie łazienki z możliwością ściemniania. Dzięki niemu zmniejszymy ilość światła i stworzymy bardziej przytulną i intymną atmosferę, idealną do relaksu w wannie pełnej wody. Inna opcja to taśmy LED umieszczone w różnych miejscach - pod szafkami wiszącymi, z boku zabudowy stelaża z miską sedesową czy w zagłębieniu sufitu podwieszanego. Wystarczy włączyć je zamiast górnego oświetlenia łazienki, aby zmienić klimat we wnętrzu.
Zobacz także...
Oświetlenie łazienki: strefa prysznicowa
Oświetlenie łazienki należy planować ze szczególną uwagą, jeśli ma się znaleźć w strefie prysznica - lub bezpośrednio nad wanną. W związku z występującym w tym pomieszczeniu ryzykiem kontaktu z wodą - oraz parą wodną - trzeba wybierać takie modele lamp, których oprawy posiadają odpowiednią klasę szczelnością, oznaczoną symbolem IP. Miejsca, w których znajdują się wanna i prysznic (a konkretnie baterie zamocowane w ich obrębie), są określane mianem strefy 0 - a stosowane w niej oświetlenie łazienki musi mieć IP 67. Powierzchnie biegnące wzdłuż linii wanny, do 225 centymetrów wysokości od podłogi, to strefa 1 - w niej wymagane jest IP 44. Lampy stosowane w tych miejscach powinny być obsługiwane instalacją o napięciu 12V, a prace montażowe muszą być wykonywane przez osoby posiadające właściwą wiedzę techniczną. Strefa 2 to pas szerokości 60 centymetrów, okalający strefy 0 i 1. Pozwala ona na zamontowanie opraw oświetleniowych o standardowym napięciu 230V, ale wciąż wymaga klasy szczelności IP 44.
Zobacz także...
- Więcej o:
Modna łazienka 2025
Bestsellery łazienkowe 2024 – eksperci polecają
150 lat Geberit: historia ukrytej technologii
Różne rodzaje wykończenia armatury łazienkowej
Granitowe umywalki – trwałość i design w nowoczesnej łazience
Łazienka na poddaszu w kobiecym stylu
Łazienka - aranżacje, inspiracje, pomysły
„Badaj się pod prysznicem” - Radaway i Federacja Stowarzyszeń “Amazonki” zachęcają do samobadania