Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2024

Majówka 2024

Aneks kuchenny: wady i zalety

Redakcja
Aneks kuchenny - PHOTOCREO Michal Bednarek/Shutterstock

Aneks kuchenny bywa wyborem, a czasem koniecznością - ale czy przykrą? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, aby lepiej poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni - zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. O czym należy wiedzieć projektując aneks kuchenny?

Aneks kuchenny to obecnie powszechnie spotykane rozwiązanie, nie tylko w mieszkaniach, ale również w domach jednorodzinnych. Może jest to spowodowane tym, że wspólne gotowanie z rodziną lub znajomymi jest - i zawsze było - dużą przyjemnością. O wiele ciekawiej jest wspólnie pichcić, rozmawiać, pić kawę lub wino, niż samotnie przygotowywać jedzenie i donosić je do jadalni lub salonu. Dodatkowo, gotowanie w grupie jest modne. Zamiast wychodzić do restauracji, spotykamy się ze znajomymi w domu. Swobodna atmosfera, luźne rozmowy, ulubiona muzyka, eksperymentowanie z tworzeniem nowych potraw i dzielenie się sprawdzonymi przepisami. Kto tego nie lubi? Aneks kuchenny połączony z salonem sprzyja takim spotkaniom.

Plusem jest również otwarta przestrzeń. Jest to ważne szczególnie przy niewielkiej powierzchni mieszkania, ponieważ mając aneks kuchenny nie dzielimy jej na strefy, nie ograniczamy dostępu światła. Osoby, które krępuje bałagan w kuchni, powinny pomyśleć o ruchomej przesłonie - parawanie, rolecie lub przesuwanych drzwiach. Świetnym pomysłem jest wyższy barek, który częściowo zasłoni aneks, a jednocześnie umożliwi stworzenie miejsca do spożywania posiłków.

Przy aneksie kuchennym musimy nawiązać do wystroju i kolorystyki salonu. Meble w obydwu pomieszczeniach powinny do siebie pasować. Również kolory ścian, podłoga. Każdy detal jest ważny. Podłoga w aneksie może być wykonana z innego materiału niż w salonie, ale przy jej wykańczaniu należy zadbać o estetyczne połączenie na styku dwóch różnych powierzchni. Warto jednak zdecydować się na jednolitą podłogę w całej strefie dziennej, czyli salonie i aneksie kuchennym - taki zabieg spowoduje, że przestrzeń optycznie się powiększy. Można też zaaranżować aneks w taki sposób, aby z czasem, jeśli to otwarcie na salon się nie sprawdzi, móc postawić np. ściankę z płyty gipsowo-kartonowej.

Zobacz także:

Aneks kuchenny: minusy

Zobacz także:

Aneks kuchenny: plusy

Zobacz także:

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Szary zlewozmywak: z inspiracji naturalnym łupkiem
Jakie meble kuchenne wybrać?
Gotuj #LikeABosch: technologie ułatwiające przygotowywanie posiłków

Skomentuj:

Aneks kuchenny: wady i zalety

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej