Aranżacja kuchni: projekt dla singla, rodziny i nie tylko
Aranżacja kuchni dopasowana do potrzeb właścicieli sprawi, że gotowanie będzie wygodne, przyjemne i nie zajmie zbyt dużo czasu. Mając szeroki wachlarz gotowych rozwiązań do wyboru, a także nowoczesnych urządzeń i systemów meblowych, można zadbać o zaspokojenie nawet najbardziej wyszukanych oczekiwań. Jaka aranżacja kuchni będzie właściwa dla singla, a jaka dla dużej rodziny?
Aranżacja kuchni: projekt szyty na miarę
Projektowana kuchnia powinna przede wszystkim zaspokajać potrzeby właściciela. Inaczej będzie wyglądało wnętrze dla singla, który rzadko gotuje, inaczej dla rodziny stołującej się od czasu do czasu w domu, a jeszcze inaczej aranżacja kuchni dla pasjonata gotowania, który prawie cały czas spędza na tej czynności. Różnice będą widoczne nie tylko w wielkości pomieszczenia - choć wbrew pozorom dobrze zaopatrzone kuchnie wcale nie muszą być bardzo duże. Z pewnością jednak aranżacja kuchni przewidziana na potrzeby jednej lub dwóch osób nie będzie zawierała tylu sprzętów i akcesoriów, co przeznaczona na przykład dla profesjonalnego kucharza.
Zobacz także... Ile kosztuje projekt kuchni? Gdzie i jak zrobić projekt kuchni?
Aranżacja kuchni: dla singla
Zazwyczaj osoby samotne rzadziej gotują. Często też, mieszkając w kawalerce, dysponują mniejszą przestrzenią. Aranżacja kuchni w takiej sytuacji wymaga zatem przemyślenia, które sprzęty są niezbędne, a z których można zrezygnować. Jeśli zazwyczaj jedynie odgrzewasz jedzenie, ale od czasu do czasu lubisz też coś upiec, wybierz urządzenie dwufunkcyjne, czyli piekarnik z kuchenką mikrofalową. Natomiast przestrzeń na blacie roboczym zaoszczędzisz, montując płytę grzejną na dwa palniki i zlewozmywak jednokomorowy. Zastanów się też, czy potrzebna jest ci zmywarka projektowana aranżacja kuchni może być jej pozbawiona na rzecz miejsca do przechowywania. Jeśli jednak nie lubisz mycia naczyń, zamontuj model kompaktowy na 6 kompletów.
Zobacz także... Modna kuchnia w bloku. 25 aranżacji kuchni z pomysłem
Aranżacja kuchni: dla rodziny
Wiadomo, że najzdrowsze są posiłki przyrządzane własnoręcznie, więc gdy w domu pojawiają się dzieci, my, rodzice, zaczynamy dla nich gotować. Aby czynność ta nie kolidowała z opieką nad pociechami (gdy są w pewnym wieku, wciąż trzeba je mieć na oku) warto zadbać, aby aranżacja kuchni była otwarta na salon. Nawet, gdy dzieci będą się w nim bawiły, ty będziesz je widzieć. Na granicy obu pomieszczeń może stanąć stół lub wyspa z miejscem do siedzenia. Spełnią one dwa zadania – rodzina wspólnie zje posiłek, a podczas jego przyrządzania przedszkolak czy uczeń może zająć się pracami ręcznymi lub nauką. Wybierając sprzęt AGD, weź pod uwagę potrzeby całej rodziny – jeśli dzieci są niecierpliwe zastanów się nad piekarnikiem dwustrefowym, w którym jednocześnie upieczesz dwa dania. Płyta grzejna musi mieć minimum cztery palniki, bezpieczniejsza będzie wersja indukcyjna, zwłaszcza gdy nastoletnie dzieci same zaczynają gotować. Nie rezygnuj ze zmywarki - zaoszczędzony czas spędzisz z rodziną, jeśli aranżacja kuchni będzie ją zawierała.
Zobacz także... Mała kuchnia urządzona z pomysłem. 10 inspirujących kuchni
Zobacz także... Kuchnia na wymiar - porady i inspiracje. Jaka powinna być kuchnia na wymiar?
Aranżacja kuchni: Powiedz nam, jak dużą masz rodzinę, a powiemy Ci, jaki system do przechowywania żywności powinieneś wybrać
Gromadzenie zapasów to dobry nawyk, szczególnie w obecnym czasie – tylko gdzie je przechowywać? Tradycyjne szafki nie zawsze się sprawdzają, głęboka przestrzeń sprzyja upychaniu produktów bez ładu i składu. Rozwiązaniem są tutaj szafki wyposażone w systemy cargo, czyli wysuwany system z półkami. Każda kuchnia jest inna, tak jak potrzeby korzystającej z niej rodziny, dlatego ważne jest, by dopasować rozmiar i typ systemu cargo do indywidualnych potrzeb. W zależności od powierzchni kuchni i liczebności rodziny, przeznacz na cargo wysoką szafkę o odpowiednich wymiarach. Na szczególną uwagę zasługują systemy marki Peka: DISPENSA oraz TANDEM. DISPENSA to klasyczne, wysuwane cargo przeznaczone do wąskich modułów – sprawdzi się nawet w 15- centymetrowej wnęce. Wnętrze cargo dopasujesz do swoich potrzeb, regulując wysokość koszy. To świetny sposób na stworzenie funkcjonalnej spiżarni nawet w małej kuchni. DISPENSA dostępna jest w wysokościach 90-230 cm. Ten model utrzyma nawet 100 kg załadunku. TANDEM przyda się w większych kuchniach, gdzie można pozwolić sobie na umieszczenie systemu w szafce o szerokości 60 cm. Pozwala umieścić produkty nie tylko na półkach wewnętrznych, ale także na drzwiach – podobnie, jak w lodówce. Kiedy otwierasz szafkę, tylne półki przybliżają się do przodu – możesz więc łatwo sięgnąć nawet w najgłębsze zakamarki spiżarki. System TANDEM udźwignie aż 85 kg zapasów! Jeśli Twoja rodzina jest spora, zdecyduj się na to rozwiązanie!
Aranżacja kuchnia: tu rządzi szef
Nie jest ważne, czy jesteś zawodowym szefem kuchni, czy po prostu uwielbiasz gotować i robisz to niemal bezustannie - aranżacja kuchni powinna się opierać na ergonomii, by nie nachodzić się zbyt dużo podczas pracy. Rozmieść sprzęty w kolejności (zaczynając od wejścia): lodówka, zlewozmywak, płyta grzejna i piekarnik. Najlepiej, jeśli stworzą one hipotetyczny trójkąt, czyli każde z urządzeń będzie wierzchołkiem. W tym przypadku idealnie sprawdzi się zabudowa kuchenna w kształcie litery „L” lub „U”. Przestrzeń pomiędzy sprzętami przeznacz na blat roboczy – im większy, tym lepiej. Przyrządzając wiele dań, będziesz potrzebować też przestrzeni do przechowywania produktów. Aranżacja kuchni powinna zatem zawierać dużą lodówkę - sprawdzi się model typu side by side oraz tzw. zabudowa słupkowa, czyli szafki od podłogi po sufit. Jeśli wyposażysz je w wysuwane półki lub kosze, zmieści się w nich jeszcze więcej produktów.
- Więcej o:
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni
Jak uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni?
Zlewozmywak - jak wybrać materiał, kształt i kolor?
Młynek kuchenny do odpadów organicznych
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania