Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak urządzić kuchnię? Funkcjonalne rozwiązania do aranżacji kuchni

Tekst: Edyta Jabłońska

Jak urządzić kuchnię, aby była wygodna i funkcjonalna? Nawet nieduże pomieszczenie może spełniać te warunki, jeśli wykorzystamy odpowiednie pomysły na zaprojektowanie poszczególnych stref. Oto kilka wskazówek, jak urządzić kuchnię, zadbać w niej o porządek oraz jakie urządzenia AGD wybrać. Jak zorganizować strefę trójkąta roboczego?

jak urządzić kuchnię
Jak urządzić kuchnię?
Decoroom

Jak urządzić kuchnię?

Nie ma co ukrywać, w małej kuchni nie zmieścisz wszystkiego, dlatego projektując ją, warto zacząć od zastanowienia się, jakie sprzęty są niezbędne. Po ustaleniu rodzaju urządzeń i ilości wyposażenia można przystąpić do rozplanowania ich rozmieszczenia. Ustawione w odpowiedniej kolejności sprawią, że kuchnia będzie funkcjonalna, a praca w niej przyjemna. Jeśli dodatkowo wyposażysz wnętrze mebli w akcesoria segregujące produkty i ułatwiające przechowywanie żywności oraz naczyń w należytym porządku, doprowadzi cię to do oczekiwanego celu – wygodnej kuchni.

Jak urządzić kuchnię - zobacz również...

jak urządzić kuchnię
W pomieszczeniu ze skosami zrezygnuj z górnej zabudowy. Zamiast niej naprzeciwko ciągu roboczego ustaw półwysep wyposażony w szafki.
DLH

Jak urządzić kuchnię: strefa trójkąta roboczego

Gdy już wiesz, jakie sprzęty są niezbędne w twojej kuchni, pomyśl o ich rozplanowaniu w przestrzeni kuchennej. Prawie każdy zna pojęcie trójkąta roboczego. Określa się tak rozmieszczenie poszczególnych urządzeń w kolejności wykonywania kuchennych czynności. Niedaleko wejścia powinna więc znaleźć się lodówka oraz szafki na produkty spożywcze (to strefa przechowywania). Tuż przy niej warto zaplanować blat roboczy (najlepiej aby miał minimum 60 cm szerokości i 50 cm głębokości). Przy blacie roboczym warto zaplanować zlewozmywak. Jeśli masz bardzo mało miejsca, wybierz model jednokomorowy. Ostatnią jest strefa gotowania. Tu zaplanuj płytę grzejną, piekarnik i kilka szafek oraz półek na przyprawy, olej, chochle – wszystko to, co jest ci potrzebne podczas gotowania.

Jak urządzić kuchnię - zabudowa

Oprócz kolejności poszczególnych stref warto przemyśleć układ zabudowy. W wąskiej kuchni często nie ma innego wyjścia jak ustawienie ich w linii prostej. Jeśli jednak kuchnia ma kształt bardziej zbliżony do kwadratu warto zaplanować ustawienie szafek i sprzętów w kształt liter „L” lub „U”. Taki rozkład jest wygodniejszy, ponieważ powoduje, że do każdej strefy kuchennej jest blisko i nie trzeba wędrować wzdłuż szafek.

Jak urządzić kuchnię - zobacz również:

Jak urządzić kuchnię: sprytne sprzęty

To oczywiste, że w kuchni niezbędne są lodówka, płyta grzejna, piekarnik i zlewozmywak. Z pewnością przyda się też zmywarka, kuchenka mikrofalowa i robot kuchenny. Ale czy na pewno potrzebny jest ekspres do kawy, może lepiej wybrać kawiarkę? Natomiast standardowego robota można zastąpić blenderem wyposażonym w łopatki do ubijania. Również duże urządzenia AGD warto wybrać w wersji kompaktowej lub slim. Co to znaczy? To, że mają mniejsze rozmiary od standardowych, są węższe, płytsze lub niższe. Ciekawym rozwiązaniem są też sprzęty wielofunkcyjne, np. piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej. Takie urządzenia można kupić w standardowych lub kompaktowych rozmiarach.

Jak urządzić kuchnię - zobacz także...

Jak urządzić kuchnię: uporządkowana przestrzeń zabudowy

Podczas przygotowywania posiłków używamy wielu naczyń, akcesoriów i oczywiście produktów spożywczych, które muszą w kuchni mieć swoje miejsce. Warto więc każdą wolną przestrzeń wykorzystać na szafkę. Spójrz na całe pomieszczenie, nawet w niewielkiej szczelinie między ścianą a np. piekarnikiem zmieści się funkcjonalna szafka, pod warunkiem, że wyposażysz ją w wysuwane półki lub kosze. Jeśli masz zabudowę w kształcie litery „L” lub „U” w narożnych szafkach zamontuj specjalne półki lub karuzelę, pozwolą one na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz wygodne wkładanie i wyciąganie przedmiotów. Uporządkowane sprzęty zajmują mniej miejsca, więc szuflady wyposaż w organizery. Natomiast wolną przestrzeń na ścianie wykorzystaj na relingi, wąskie półki lub wieszaki, zmieści się na nich wiele akcesoriów, a nawet małe garnki.

Jak urządzić kuchnię - zobacz również:

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak urządzić kuchnię? Funkcjonalne rozwiązania do aranżacji kuchni