Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?

Tekst: Edyta Jabłońska

W jakim stylu urządzić kuchnię – klasycznym czy nowoczesnym? To pytanie stawia sobie wielu z nas. Jeśli również się na nim zastanawiasz, obejrzyj kilka ciekawych inspiracji, może pomogą ci podjąć decyzję.

Klasyczne meble kochają przeszklenia i witryny. Warto je wykorzystać na wyeksponowanie najcenniejszej zastawy.
Klasyczne meble kochają przeszklenia i witryny. Warto je wykorzystać na wyeksponowanie najcenniejszej zastawy.
Halupczok

Wybór nie jest łatwy. Oba style mają swój niepowtarzalny urok. Oba też mają swoje wady i zalety. Klasyka jest ponadczasowa, tak urządzona kuchnia zawsze będzie modna. Jest jak wino, im starsze meble tym bardziej pasują do tego stylu. Jeśli wybierzesz drewno na fronty (ten styl uwielbia naturalne materiały), meble z pewnością będą długo ładne, nawet gdy się zniszczą można je łatwo odnowić. Niestety misternie zdobione meble oraz wyeksponowane naczynia i dekoracje trudniej utrzymać w czystości – kuchenne zanieczyszczenia osiadają na każdym detalu.

Nowocześnie urządzona kuchnia szybciej się starzeje, a to dlatego, że wciąż goni za nowościami, więc by utrzymać swój status musi się zmieniać. Oczywiście to nie zawsze jest wadą, bo część z nas uwielbia nowości i gadżety, które ułatwiają prace kuchenne, często też w niewymuszony sposób zdobią wnętrza. Nowoczesna kuchnia zazwyczaj jest minimalistycznie urządzona, z meblami o gładkich, pozbawionych uchwytów frontach, a w takich wnętrzach zdecydowanie łatwiej utrzymać porządek i czystość.

Nadal nie jesteś przekonany w jakim stylu rządzić kuchnię? Zobacz ich porównanie w trzech najpopularniejszych kolorach – bieli, czerni i szarości.

Zawsze modna biel w kuchni

To kolor, który bez względu na aktualne trendy wybieramy do kuchni. Białe meble rozjaśniają wnętrze, dodają mu lekkości i pasują do wszystkich innych kolorów oraz materiałów. Trzeba też przyznać, że ładnie się prezentuje zarówno w klasycznych, jak nowoczesnych wnętrzach.

Biała klasyka. Połącz biel frontów z drewnianym lub kamiennym blatem. Pięknie się tu zaprezentują dodatki złote lub miedziane.  Złote lub miedziane dodatki dodadzą szyku i elegancji.

Biała nowoczesność. Wykończenie w połysku podkreśli biel frontów. Połącz je kolorowymi dodatkami, czernią i szarością. Natomiast gdy chcesz nieco ocieplić sterylne wnętrze wprowadź drewno. Może z niego być zrobiony blat lub stół.

Praktyczna szarość w kuchni

Moda na ten kolor w kuchennym wnętrzu panuje od kilku sezonów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, bo szarość jest bardzo elastyczna – może być jasna albo niemal grafitowa. Neutralność tej barwy powoduje, że podobnie jak do bieli można do niej dobrać dodatki niemal we wszystkich kolorach i materiałach.

Szara klasyka. Wnętrza urządzone w tym kolorze i stylu kojarzą się ze skandynawskim designem, który wciąż mocno zakotwiczony jest w trendach wnętrzarskich. Można go przełamać industrialnymi dodatkami lub nadać mu elegancji w postaci uchwytów w kolorze szlachetnych metali.

Szara nowoczesność. Proste, szare meble kochają stal i beton. Jeśli chcesz dodać drewno, to tylko w skąpej ilości, bo to surowe i bardzo męskie wnętrza. Jeśli jednak chcesz dodać odrobinę kobiecej nuty, ociepl je oświetleniem, niebanalną lampą lub dodaj miedziane uchwyty.

Elegancka czerń w kuchni

Nie ma znaczenia czy meble są stylu klasycznym czy nowoczesnym – czarne zawsze mają klasę. Jednak ten kolor narzuca pewien rygor – musisz dbać o ich czystość, bo na tym kolorze wszystko widać. Nie nadaj się też do bardzo małych wnętrz, ponieważ je zwyczajnie przytłoczy. Ale na tym kończą się jego wady – ten kolor jest wyjątkowy.

Czarna klasyka. Czerń uwydatni wszystkie zdobienia na frontach kuchennych. Elegancji dodadzą jej złote dodatki, np. uchwyty. Dobierz do nich biały, marmurowy lub z jasnego drewna blat, a cała aranżacja nabierze szlachetnego sznytu.

Czarna nowoczesność. Do niedawna królowały czarne fronty wykończone w połysku, ostatnio modne są matowe. Mat dodaje głębi i szlachetności meblom. Połącz je z jasnym lub ciemnym drewnem, stalą lub bielą. Czarny kolor ładnie się też komponuje z ciemnymi barwami, np. zielenią.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia klasyczna czy nowoczesna?