Partnerzy

News

Nowości produktowe

Wnętrza

Design

DIY

HGTV

Projekty i realizacje

Trendy 2025

Święta 2024

Okładzina korkowa - korek na ścianę

Redakcja
Okładzina korkowa - korek na ścianę - Shutterstock

Korek ścienny to jeden z trendów w aranżacji wnętrz. Pozwala nie tylko oryginalnie ozdobić wnętrze, ale też wprowadzić do niego ciepły klimat. Boazerie korkowe mają wiele zalet - ten materiał wykończeniowy między innymi tłumi hałas. Aranżując wnętrze wybierz to, co zdrowe - korek ścienny.

Korek na ścianę - co musisz o nim wiedzieć? Zalety korka dekoracyjnego

Okładzina korkowa to ekologiczny produkt, do tego efektowna i przytulna dekoracja ścian. Korek powstaje z kory wiecznie zielonych dębach korkowych, które rosną nad Morzem Śródziemnym. Korek do Polski trafia jednak z Portugali – to jego ojczyzna. Okładzina korkowa dostępna jest najczęściej w formie płytek – o wymiarach 30x60 lub 30x90 cm. To praktyczne rozwiązanie jest sprzedawane nie tylko w formie prostokątów, ale również heksagonów, rombów i innych. Bogaty wybór okładziny korkowej, w połączeniu z innowacyjnym wzornictwem, pozwala na wprowadzenie do aranżacji szczególnego charakteru. Osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań mogą również postawić na ażurową okładzinę korkową.

Korek dekoracyjny - stwórz dobry mikroklimat wnętrza

Korek dekoracyjny jest lekki, zatem idealnie sprawdzi się na ścianie, bez ryzyka nadmiernego obciążenia konstrukcji nawet cienkiej ściany. Płytę korkową wyróżnia również wysoki współczynnik przewodzenia ciepła wynoszący około 0,040 W/(m*K). Ta zaleta korka pozwala wprowadzić do wnętrza naturalne ciepło.

Korek będzie dobrą alternatywą dla dla zagłówka łóżka w sypialni. Boazerie korkowe obniżają też poziom hałasu w pomieszczeniu, za sprawą specyficznej struktury odpowiadającej za pochłanianie fal dźwiękowych. Pod tym względem polecane są do wykończenia klatek schodowych, ponieważ ograniczają pogłos. Korek ścienny możesz również wykorzystać w pokoju dziecka, które gra na instrumencie.

Korek nie przyciąga i nie pochłania kurzu - dzięki temu utrzymanie go w czystości jest proste i przyjemne. Ewentualne zabrudzenia można usunąć wilgotną szmatką. Jest materiałem w pełni naturalnym – wyróżnia go neutralność smaku i zapachu oraz brak niebezpiecznych substancji. Dobrze też znosi upływ czasu proces jego starzenia jest długi i powolny. Ponadto jest dosyć odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Korek na ścianę - Fot. Wicanders

Kolorowy korek - niezwykła okładzina ścienna

Dzięki szerokiej palecie kolorów można za sprawą tego produktu w prosty sposób odmienić wnętrze. Najbardziej popularny jest naturalny, ciepły odcień beżu. Do nowoczesnych wnętrz idealnie sprawdzi się bielony korek, a kolei w rustykalnych aranżacjach warto postawić na brązy, bądź rudości. Coraz częściej projektanci stawiają na odważne kolory korka, jak róż czy zieleń. Część okładziny można zabarwić samodzielnie przy wykorzystaniu ekologicznych barwników. Jeśli zdecydujesz się na korek ścienny, pamiętaj, aby chronić go przed promieniowaniem słonecznym.

Nowoczesne technologie pozwalają uzyskać nie tylko kolorowy, ale też oryginalny korek z ciekawym wzorem. Istnieje możliwość wyboru korka wykończonego jedwabistą warstwą wierzchnią, bądź z efektem 3D. Wyobraź sobie, że możesz wybrać korek imitujący kamień – czy może być piękniejsze i bardziej praktyczne wykończenie ściany?

"Boazeria korkowa" w rolce

Dostępne w sprzedaży maty z korka mają grubość 0,8-10 mm szerokość 100 cm. Można jednak zamówić także rolki w nietypowej szerokości - 95, 120, 130, 140 oraz 150 cm. Czas realizacji takiego zamówienia wynosi około 4 tygodni.

Korek w rolce kupuje się na metry bieżące, ale sklepy internetowe oferują także usługę cięcia według potrzebnych wymiarów. Jedynym ograniczeniem jest tylko to, że jeden z wymiarów nie może przekroczyć 100 cm.

Okładzina korkowa - korek na ścianę - Natalya Lys/Shutterstock

Jak kłaść korek na ścianę?

Korek w płytach przykleja się do ścian. Krawędzie płytek mogą być proste lub fazowane. Te pierwsze pozwalają uzyskać niemal jednolitą powierzchnię bez widocznego klejenia.

Do montażu stosuje się specjalnie do tego przeznaczony klej ekologiczny, na bazie wody, bez dodatku rozpuszczalników, dzięki czemu jego nakładanie jest ekspresowe, a pomieszczenia w których się go stosuje nie wymagają wielogodzinnego wietrzenia jak w przypadku klejów rozpuszczalnikowych. Najlepiej kupować go w sklepach razem z korkiem. Aby kupić odpowiednią ilość, trzeba znać jedynie powierzchnię, która ma być wykończona tym materiałem. Przyjmuje się, że na każdy 1 m2 korka potrzeba około 0,2 kg kleju. Zamiast kleju do korka do montażu można także zastosować popularne kleje montażowe lub silne lepiszcza do drewna, najlepiej te, które od razu wiążą.

Korek na ścianę - Fot. Shutterstock.com

Zobacz także:

Okładzina korkowa - Photographee.eu/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Jak zaoszczędzić podczas urządzania wnętrz?
Mieszkanie na wynajem – 5 wskazówek, jak je zaprojektować i urządzić

Polecane

Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach

Skomentuj:

Okładzina korkowa - korek na ścianę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej