Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowoczesne drzwi - trendy

Tekst: Anna Król

W aranżacji wnętrz, tak jak w innych dziedzinach, co jakiś czas zmieniają się obowiązujące trendy. Dotyczy to również drzwi. Jakie modele będą teraz modne? Co proponują producenci?

Drzwi we wnętrzu
Drzwi loftowe stalowe. Sprawdzają się w wiatrołapach, pomieszczeniach zaciemnionych lub biurach z ograniczonym oświetleniem. Powiększają przestrzeń, dodając jej lekkości. Przenika przez nie maksimum światła i minimum dźwięku. Showroom Decoroom – Wrocław, Realizacja: Wawruk
Fot.: Stan Zajączkowski

Zmiany kolorystyki wnętrz, oświetlenia czy mebli wymuszają odpowiedni dobór drzwi wewnętrznych. Stanowią one "kropkę nad i" dla całej aranżacji wnętrza. Modeli, które wpiszą się w różne style wnętrzarskie, jest wiele. Jakie trendy będą obowiązywały w nadchodzącym 2022 roku? Czy to, co do tej pory było modne, wciąż jest aktualne? Na co stawiają producenci? Co wybierają projektanci wnętrz?

Nowoczesne drzwi: w stylu loftu

W Polsce wciąż króluje styl loftowy. Liczą się w nim otwarta przestrzeń, naturalne materiały i surowe wykończenie. W takich aranżacjach drzwi powinny nie tylko dopełniać wnętrze, ale też stanowić wyraźny element dekoracyjny. Drzwi loftowe mogą być niewidoczne, zlicowane ze ścianą albo wykonane z takich samych materiałów, jak pozostałe elementy wnętrza.

Zobacz także:

Nowoczesne drzwi: niewidoczne podziały

Jednym z wnętrzarskich hitów są drzwi ukryte. Tutaj kolor drzwi nie gra głównej roli, dlatego do wyboru są proste modele w kolorze białym lub specjalnie przygotowane do malowania. Jeśli więc zapragniemy wprowadzić do wnętrza kolor inny niż biały, wystarczy farbą pomalować nie tylko ścianę, ale i zlicowane z nią drzwi. W niektórych modelach ościeżnica nie stanowi wyłącznie elementu technicznego, lecz przeistacza się w efektowną ozdobę. Z jednej strony przejścia ozdobne profile pochylone pod kątem otaczają drzwi niczym rama obrazu, z drugiej drzwi licują się ze ścianą. Absolutnym przebojem są drzwi ze szklanymi taflami oprawionymi w surowe metalowe ramy. Lekkie, przezroczyste skrzydła jednocześnie dzielą i łączą.

Zobacz także: Drzwi wewnętrzne – przesuwne, ukryte, a może z lustrem? Jakie drzwi wewnętrzne wybrać? >>

Nowoczesne drzwi: wysoko, coraz wyżej

Jednym z trendów są drzwi wysokie do samego sufitu. Przy otworach o standardowej wysokości też nie ma większego problemu z uzyskaniem takiego efektu. Typowe drzwi mają wysokość około 200 cm, ale możemy wybrać model z panelem górnym. Optycznie wydłuży on skrzydło i pozwoli dowolnie dopasować wysokość drzwi. Wybór skrzydła w jasnym kolorze optycznie powiększy przestrzeń.

Zobacz także:

Nowoczesne drzwi: uniwersalna biel

Drzwi wewnętrzne w kolorze białym to niewątpliwie najmodniejsze modele na rynku. Ich popularność nie spada od lat, a może nawet i od dekad. Idealnie odnajdą się zarówno w przytulnym pomieszczeniu, pełnym dodatków i kolorów, jak i w nowoczesnym, surowym domu pełnym prostych form. To sztandarowy przykład tego, jak powinny wyglądać modne drzwi wewnętrzne.

Zobacz także:

Nowoczesne drzwi: różnorodność

Coraz popularniejsze stają się drzwi wewnętrzne o standardowych wymiarach, prostej formie i z naturalnego drewna (lub materiałów je imitujących). Dla urozmaicenia skrzydeł stosuje się szklane wstawki, intarsje lub frezy. Takie modele wpisują się w nowoczesne wnętrza bez przepychu, dekoracji, wzorzystych przedmiotów. Rządzi w nich prostota i funkcjonalność.

Zobacz także:

Nowoczesne drzwi: zbliżenie na detal

Wciąż bardzo popularne są czarne klamki. Na popularności zyskują też modele w kolorach złota, miedzi i antracytu. Projektanci, tworząc nowe kolekcje, wprowadzają do oferty nowe kształty, w zaskakujący sposób łączą prostotę i harmonię natury z jej nieprzewidywalnością i różnorodnością.

Drzwi we wnętrzu
Na popularności zyskują klamki w kolorach złota, miedzi i antracytu.
Fot.: Tupan, Hoppe

Jakie modele są modne w 2022 roku?

Współczesny inwestor jest świadomym partnerem, który ma jasno sprecyzowane wizje aranżacji swojego wnętrza. Dodatkowo korzysta z rad specjalistów – architektów, kreatorów wnętrz. Razem poszukują niebanalnych rozwiązań. Często są to pomysły autorskie, do których jako producent drzwi musimy się dostosować. Podążając za takimi wymogami rynku, nasza firma stara się ciągle spoglądać na potrzeby klientów i być gotowa na sprostanie ich wymagań. Jako wytwórca drzwi stawiamy na produkty nieoczywiste, a jednocześnie funkcjonalne. I właśnie na takie oczekiwania odpowiadają najnowsze nasze kolekcje. Obejmują one drzwi przesuwne chowane w ścianę oraz drzwi rozwierane w spójnej gamie kolorystycznej.

Przemysław Dziuwe, Dyrektor ds. sprzedaży Eclisse Polska

Jakie drzwi wybierają architekci wnętrz?

W naszych projektach już od kilku lat najczęściej wykorzystujemy drzwi wewnętrzne w kolorach lub materiałach okładzin ściennych. Jeśli ściana obok jest zaprojektowana np. w okładzinie lustrzanej lub fornirowanej, drzwi również traktujemy w tym samym materiale. Lubimy stawiać na minimalizm – drzwi ukryte, zlicowane ze ścianą na pełną wysokość pomieszczenia (typu Eclisse bez górnej ościeżnicy) nie podkreślają wejść do danych stref, oczyszczają tym samym przestrzeń korytarzy. Dzięki temu możemy wyróżnić inne elementy we wnętrzu, nadając mu niepowtarzalny i spokojny charakter. Uważamy, że drzwi są natury technicznej i często zabierają przestrzeń, np. sąsiadującej sztuce lub designowi. Drugim typem drzwi, które stosujemy w swoim projektach, są drzwi szklane w ramach stalowych. Takich drzwi nie planujemy wszędzie, ponieważ dają znacznie mniej prywatności. Jednak czasami warto jest wprowadzić dodatkowe światło, np. do przestrzeni wiatrołapu, gabinetu, prywatnej garderoby lub wydzielonej kuchni. Prócz minimalistycznego, lekkiego wyglądu drzwi szklanych lubimy bawić się fakturami szkieł ornamentowych.

Paweł Łęczycki, Architekt wnętrz, właściciel pracowni projektowania wnętrz Modeko.Studio
Drzwi we wnętrzu
Drzwi szklane w ramach stalowych
Fot.: Modeko.Studio

Jakie są trendy w klamkach do drzwi?

W tym sezonie nasza marka wprowadziła do swojej oferty dwie nowe kolekcje, które w istotny sposób wypełniły lukę w ofercie dostępnych na rynku klamek do drzwi wewnętrznych. Ideą obu kolekcji jest połączenie solidnej, mosiężnej formy z detalami inspirowanymi naturą. Jedna z kolekcji to oryginalne połączenie gładkich rękojeści i rozet o nieregularnych, zdobnych fakturach, nawiązujących do świata przyrody. Należy przy tym podkreślić, że seria ta jest zupełną nowością na rynku, a nasza marka stała się w pewnym sensie pionierem tego typu rozwiązań – do tej pory dostępne na rynku były wyłącznie modele klamek o gładkim wykończeniu. W drugiej, równie wyjątkowej, kolekcji klamek połączono oryginalną formę rękojeści ze skórzanym, naturalnym materiałem i ręcznym, precyzyjnym szyciem. Atutem obu kolekcji jest również bogata gama kolorystyczna, w której odnajdziemy między innymi modne odcienie złota czy ponadczasową czerń. Nie mamy wątpliwości, że dzięki tym unikatowym walorom estetycznym i najwyższej jakości wykonaniu, obie te kolekcje wyznaczą nowe trendy na rynku.

Paulo Cruz, Prezes Tupai Polska, współwłaściciel fabryki Tupai S.A.
Drzwi we wnętrzu
Marka Tupai wprowadziła do swojej oferty dwie nowe kolekcje, które w istotny sposób wypełniły lukę w ofercie dostępnych na rynku klamek do drzwi wewnętrznych
Fot.: Tupai S.A.
    Więcej o:

Skomentuj:

Nowoczesne drzwi - trendy