Jak urządzić małe mieszkanie 40 m kw.?
Urządzanie małych wnętrz to nie lada wyzwanie. Planowanie wymaga wyjątkowej staranności, ponieważ każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. Przedstawiamy kilka zasad aranżowania wnętrz o skromnym metrażu, które pozwolą uczynić je funkcjonalnymi i komfortowymi.
Otwarta przestrzeń w małym mieszkaniu
Otwieranie przestrzeni zyskuje w ostatnich latach na popularności - nie tylko w małych mieszkaniach. To właśnie tzw. open space daje poczucie przestronności i optycznie powiększa. W starym budownictwie liczba ścianek działowych mogła przyprawić o zawrót głowy, a mieszkańcom dawała poczucie przebywania w labiryncie lub - w przypadku mniejszego lokum - w klitce. Uciążliwość niefunkcjonalnego rozplanowania mieszkań z tamtych czasów skłoniła do poszukiwania nowych rozwiązań - zarówno deweloperów, jak i właścicieli mieszkań.
Zmniejszyła się liczba przegród, zaczęto łączyć pomieszczenia w jedną całość. Obecnie znaczną część oferty mieszkań do kupienia w nowym budownictwie stanowią lokale zawierające strefę dzienną, na którą składają się: salon (nierzadko z miejscem na jadalnię), aneks kuchenny oraz przedpokój. Wielu nabywców mieszkań z rynku wtórnego również rozważa wyburzanie ścian działowych, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Warto o tym pomyśleć - w razie potrzeby można zastąpić ścianę zasłoną przesuwaną na szynach sufitowych, parawanem lub płytą meblową w systemie przesuwnym.
Aranżacja mieszkania - zobacz także:
Jak powiększyć małe mieszkanie? Postaw na prostotę
W małych mieszkaniach sprawdzą się proste meble, o minimalistycznych formach, pozbawione fantazyjnych zdobień i utrzymane w stonowanej kolorystyce. Bogactwo wzorów i barw mogłoby wywołać poczucie nieładu i natłoku, które są tak niepożądane w niedużych wnętrzach. Zbyt duża ilość faktur i materiałów powoduje, że mieszkanie wydaje się być ciasne i duszne. Z tego samego powodu najlepiej unikać trzymania rzeczy na wierzchu.
Najlepiej schować, co tylko się da, w szafkach i szufladach - porządek i brak drobiazgów na widoku sprawią, że wnętrze będzie przejrzyste, bardziej przestronne i optycznie większe. Zamiast kilku małych mebli lepiej zdecydować się na jeden duży, w którym ukryjemy wszystkie rzeczy. Aby jego rozmiary nie przytłoczyły pomieszczenia, powinien być w kolorze ścian, aby "zlewał się" z nimi, można też umieścić w jego środkowej części lustrzaną taflę, która optycznie przedzieli go na dwie mniejsze części.
Jak urządzić mieszkanie - zobacz także:
Więcej światła w niewielkim mieszkaniu
Ciemne pomieszczenia wydają się mniejsze. Im więcej światła wpuścimy zatem do małego mieszkania, tym lepiej. Pomogą nam w tym lustra oraz inne powierzchnie odbijające światło, jak na przykład barwione szkło. Doskonale sprawdzą się tu meble z lakierowanego MDF-u, błyszczące tkaniny czy mniejsze elementy wyposażenia wykonane ze szkła, które dodatkowo są transparentne i nie zabierają optycznie przestrzeni. Jasna podłoga również sprawi, ze wnętrze będzie się postrzegało jako jaśniejsze.
Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, oprócz centralnie umieszczonych lamp sufitowych sprawdzą się punktowe źródła światła oraz oprawy ścienne. Możemy nimi modelować przestrzeń oświetlając wnęki, nisze, obrazy czy blaty robocze. Przy większej liczbie punktów świetlnych - oraz ich równomiernym rozmieszczeniu we wnętrzu - można nawet zrezygnować z lamp sufitowych, tradycyjnie wieszanych na środku.
Dodaj wnętrzu charakteru - zobacz także:
- Oświetlenie: modne oprawy i nowoczesny osprzęt >>
- Garderoba, przedpokój, spiżarnia – jak doświetlić małe pomieszczenia? >>
- Architekci radzą, jak dobrać oświetlenie do kuchni >>
- Światło na pasku – ponadczasowy, neonowy design w wersji SMART >>
- Sterowanie oświetleniem. SMART+ WiFi – najprostsza droga do inteligentnego oświetlenia >>
Umiejętne dobieranie kolorów w małym mieszkaniu
Jasne barwy powiększają, ciemne dają przeciwny efekt. W małych wnętrzach zaleca się stosowanie rozmytych pasteli oraz dużej ilości koloru białego, który potrafi zdziałać cuda. Jeśli boimy się nudy i chcemy ożywić wnętrze, dodajmy kilka niedużych elementów wyposażenia w intensywnych kolorach - na przykład lampę, zasłony czy dywan. Rezultat przyniesie zadowolenie, a jednocześnie nie przytłoczymy wnętrza.
Pamiętajmy, że umiejętne stosowanie kolorów może pomóc w zmianie proporcji pomieszczenia. Jeśli jest wysokie, obniżmy optycznie sufit malując ściany do 1/3 lub 2/3 wysokości wybranym kolorem innym niż biel. Zbyt długie wnętrz skrócimy z kolei, jeśli pomalujemy jego krótsze ściany ciemniejszym kolorem niż dłuższe.
Aranżacyjne triki ułatwiające urządzenie mieszkania w bloku
- Jeśli wnętrze jest wysokie, można w nim zainstalować antresolę (na niej urządzić sypialnię), a w stopniach schodów ukryć poręczne schowki.
- Jeśli nie masz miejsca na oddzielna sypialnię, postaw na rozkładaną kanapę w salonie.
- Stolik kawowy w salonie - zamiast tradycyjnego zdecydujmy się na taki, w którym możemy przechowywać przedmioty. Dodatkowo, jeśli będzie miał kółka, łatwiej go przemieścimy z miejsca na miejsce. Meble wielofunkcyjne są doskonałym rozwiązaniem w małych wnętrzach.
- Jeśli urządzasz pokój dziecięcy, umieść jak najwięcej pojemników do przechowywania na ścianach, aby miejsce na podłodze zostawić maluchowi na zabawę. Zaoszczędzimy dodatkową przestrzeń, jeśli kupimy piętrowe łóżko, pod którym producent przewidział wolne miejsce do zagospodarowania (świetnie sprawdzi się tu schowek z zasłonkami).
- Kupując stół jadalniany, zwróćmy uwagę, czy ma szuflady - zawsze to dodatkowe miejsce do przechowywania.
- Meble na nóżkach (szczególnie tych wysokich) są "oderwane od podłogi", dzięki czemu wydają się lżejsze i mniej przytłaczające we wnętrzu.
- Wąski przedpokój zyska, jeśli z jednej strony umieścimy lustrzane fronty meblowe - lub duże lustro naklejane na ścianie.
- Na półkach oraz w szafkach wiszących zmieści się sporo przedmiotów i nie będą one zabierały miejsca na podłodze (warto postawić na modułowe półki).
- Przestrzeń powiększą: połączenie salonu z aneksem kuchennym, aranżacja mieszkania utrzymana w jasnych barwach.
- W łazience można zastosować lustro na całą ścianę. To świetny zabieg powiększający wnętrze. Wprowadź też kabinę prysznicową zamiast wanny.
Sprytna aranżacja mieszkania - zobacz także:
Jak urządzić małe mieszkanie? Propozycje na rzutach mieszkań
Lubisz, tak jak my, oglądać i analizować rzuty mieszkań i domów? Zobacz także:
Skomentuj:
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m kw.?