Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architekci radzą, jak dobrać oświetlenie do kuchni

mat. prasowe Ardant

Dobrze zaplanowana kuchnia, wygodna i odpowiednio doświetlona, przestała pełnić funkcję miejsca przeznaczonego wyłącznie do przygotowywania posiłków. Lampy i systemy oświetleniowe powinny być ukierunkowane również na stworzenie przyjemnego nastroju. Jak prawidłowo oświetlić kuchnię? Zadaliśmy to pytanie architektom i specjalistom ze sklepu z oświetleniem Ardant.pl.

Lampy podszafkowe Bity Nordlux Ardant
Lampy podszafkowe Bity Nordlux Ardant
mat. prasowe

Ciemna kuchnia to zmora wielu z nas, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie i często pochmurne. Zatem jak zaplanować oświetlenie kuchni? Zdecydowanie zgodnie z zasadą trzech poziomów światła. Poziom pierwszy to oświetlenie górne - sufitowe, które odpowiada za równomierne, bazowe rozświetlenie całego pomieszczenia. Osiągamy to zazwyczaj za pomocą szynoprzewodów, spotów natynkowych lub podtynkowych oczek sufitowych. Poziom drugi to lampy podszafkowe. Te znacznie poprawiają funkcjonalność strefy roboczej, doświetlając nasz blat. Tutaj bardzo często wykorzystywane są listwy ledowe, ale także specjalne lampy punktowe, które w łatwy sposób można zamontować pod szafkami. Jeśli w projekcie nie ma szafek wiszących, warto zaplanować stylowe kinkiety do doświetlenia blatu roboczego. Spełniają one rolę zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną, ponieważ podkreślają salonowy charakter kuchni. Ma to znaczenie w przypadku kuchni otwartych na salon, w których spędzamy większość dnia po powrocie do domu. Lampy wiszące, czyli trzeci poziom oświetlenia, to także element o znaczeniu funkcjonalnym i dekoracyjnym. To one nadają kuchni odpowiedni styl. Gdzie je umieścić? Dzisiaj z powodzeniem można zamontować je nie tylko nad stołem czy kuchenną wyspą, ale też nad blatem, jeśli w kuchni nie ma szafek wiszących. Doskonale będą prezentowały się także na wysokości kuchennego okna narożnego. Te trzy elementy to sukces każdej kuchennej aranżacji.

mówi Monika Sumorek z popularnego wśród architektów sklepu z oświetleniem Ardant.pl.
Szynoprzewody Koniekel Nordlux Ardant
Szynoprzewody Koniekel Nordlux Ardant
mat. prasowe

Dobrze oświetlony blat roboczy i stół

W kuchni szczególnie ważne jest równomierne doświetlenie całego pomieszczenia przy jednoczesnym zaakcentowaniu wybranych przestrzeni, takich jak blat roboczy, stół oraz ewentualna wyspa kuchenna. Przy oświetleniu ogólnym pomieszczenia warto zwrócić uwagę, aby lampa miała szeroki kąt świecenia, co pomoże uniknąć ciemnych, niedoświetlonych obszarów.

Lampy wiszące Nori DFTP Ardant
Lampy wiszące Nori DFTP Ardant
mat. prasowe

Ważne jest również, aby jej dolna krawędź znajdowała się na wysokości minimum 220 cm i była odsunięta od szafek wiszących, których fronty mogłyby w nią uderzać przy otwieraniu. W przypadku blatu roboczego, nad którym znajdują się szafki wiszące, oświetlenie zazwyczaj montuje się w ich spodzie, ale coraz popularniejsze staje się pozostawienie przestrzeni nad blatem bez dodatkowej zabudowy i wówczas świetnie sprawdzają się lampy wiszące z pojedynczym, niewielkim kloszem, o bardziej dekoracyjnym charakterze, podkreślającym stylistykę całego wnętrza. Optymalnie, gdy są rozmieszczone co ok. 80 cm. Ważne jest, abyśmy korzystając z blatu nie zasłaniali sobie źródła światła, dlatego lampy nad blatem powinny być odsunięte od ściany o maksymalnie 30 cm. W przypadku wyspy kuchennej ponownie ważne jest równomierne doświetlenie blatu i tutaj rekomendowałabym lampę o podłużnej formie, o długości minimum połowy długości wyspy, zawieszoną w jej osi.

Lampa nad stołem często stanowi jeden z najbardziej dekoracyjnych elementów pomieszczenia, warto zdecydować się więc na produkt o rozbudowanej formie, np. z kilkoma kloszami, lub o większej niż standardowa średnicy. Aby zapewnić sobie komfort, dobrze jest wybrać produkt, który będzie miał osłonięte źródło światła; dzięki temu uzyskamy bardziej nastrojowe oświetlenie i jednocześnie unikniemy efektu oślepienia. Dolna krawędź lampy nad stołem powinna znajdować się na wysokości ok. 80 cm od blatu. Dobrym rozwiązaniem jest również zdecydowanie się na lampę, która pozwoli na regulację natężenia oświetlenia - dzięki temu będziemy mogli dostosować ilość światła do aktualnych potrzeb i rodzaju aktywności.

podpowiada Joanna Węgłowska, architekt wnętrz z pracowni Decoroom.
Lampy wiszące MassLight AndTradition Ardant
Lampy wiszące MassLight AndTradition Ardant
mat. prasowe

Lampy dekoracyjne dla wykreowania nastroju

Lampy dekoracyjne w kuchni, te zawieszone nad wyspą lub nad stołem w jadalni, grają często pierwsze skrzypce w aranżacji.

Lampy wiszące Stay DFTP Ardant
Lampy wiszące Stay DFTP Ardant
mat. prasowe

Jestem zwolenniczką wyboru modeli o pokaźnych rozmiarach, które stają się wyraźnym akcentem, nadającym stylu w całym pomieszczeniu. Warto jednak pamiętać, że oprócz aspektu ozdobnego pełnią one bardzo ważną funkcję oświetlenia blatu wyspy czy stołu. Warto wybrać klosze, które kierują światło w dół, ale ich promień świecenia nie jest zbyt wąski. Dobrze sprawdzają się również żyrandole z kloszami, które świecą całą swoją powierzchnią, oświetlając nie tylko blat, ale również przestrzeń wokół. Wiele takich modeli znajdziemy w sklepie Ardant, z ofertą najlepszych europejskich producentów.

mówi projektantka wnętrz Katarzyna Szostakowska z pracowni Kate&Co.
Lampy wiszące Flowerpot AndTradition Ardant
Lampy wiszące Flowerpot AndTradition Ardant
mat. prasowe

Jakie światło zastosować w kuchni z oknem?

Jeśli kuchnia jest jasna i doświetlona przez światło naturalne, można pokusić się o dekoracyjną lampę z żarówkami o dużej mocy.

Lampy wiszące Nono DFTP Ardant
Lampy wiszące Nono DFTP Ardant
mat. prasowe

To, co jest kluczowe w takiej kuchni, to światło zadaniowe (funkcjonalne), niezbędne do pracy. Blat roboczy powinien być oświetlony przez taśmy lub punkty ledowe, znajdujące się pod szafkami wiszącymi. Takie światło możemy włączać za pomocą czujki ruchu lub włącznika elektrycznego. W kuchni z oknem mamy większą możliwość zastosowania rozwiązań oświetlenia dekoracyjnego, na przykład w przypadku półek otwartych. Jeśli blat znajduje się w świetle okna, umieśćmy nad nim subtelne lampy wiszące, żeby lepiej doświetlały miejsce pracy. Bardzo lubię, gdy na blacie są ustawiane nieduże lampy stołowe. Dają przytulne światło, szczególnie wieczorem, gdy chcemy stworzyć nastrój. W swoich projektach często planuję doświetlenie przeszklonych szafek wiszących. Witryny podświetlone od środka mogą dać piękny efekt elegancji, nastrojowości i przytulności.

podpowiada architekt wnętrz Magdalena Miśkiewicz z pracowni Miśkiewicz Design.
Lampa wisząca Butterfly zieleń Frandsen Ardant
Lampa wisząca Butterfly zieleń Frandsen Ardant
mat. prasowe

Sklep Ardant.pl od początku istnienia współpracuje z producentami, którzy zdobyli na rynku mocną pozycję. Modele od Artemide, Amplex, &Tradition, Ardant Decor, Bloomingville, DFTP, Endon, Frandsen, Gubi, Hubsch, Loftlight, Louis Poulsen, Mantra, Markslojd, Maytoni, Nordlux, Normann Copenhagen, Shilo, Petite Friture, Swarovski, Ummo czy Umage stanowią wyjątkowo udane połączenie oryginalnej myśli projektowej, starannie dobranych materiałów i nowoczesnych technologii. Znajdziemy wśród nich wielokrotnie nagradzane wzory lamp dekoracyjnych, oświetlenia szynowego czy lamp, które idealnie sprawdzą się nad nowoczesną wyspą kuchenną.

Więcej informacji: www.ardant.pl

Lampa wisząca Dicte Nordlux Ardant
Lampa wisząca Dicte Nordlux Ardant
mat. prasowe
Lampy wiszące Air Frandsen Ardant
Lampy wiszące Air Frandsen Ardant
mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Architekci radzą, jak dobrać oświetlenie do kuchni