Aneks kuchenny: wady i zalety
Aneks kuchenny bywa wyborem, a czasem koniecznością - ale czy przykrą? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować, aby lepiej poradzić sobie z zagospodarowaniem przestrzeni - zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. O czym należy wiedzieć projektując aneks kuchenny?
Aneks kuchenny to obecnie powszechnie spotykane rozwiązanie, nie tylko w mieszkaniach, ale również w domach jednorodzinnych. Może jest to spowodowane tym, że wspólne gotowanie z rodziną lub znajomymi jest - i zawsze było - dużą przyjemnością. O wiele ciekawiej jest wspólnie pichcić, rozmawiać, pić kawę lub wino, niż samotnie przygotowywać jedzenie i donosić je do jadalni lub salonu. Dodatkowo, gotowanie w grupie jest modne. Zamiast wychodzić do restauracji, spotykamy się ze znajomymi w domu. Swobodna atmosfera, luźne rozmowy, ulubiona muzyka, eksperymentowanie z tworzeniem nowych potraw i dzielenie się sprawdzonymi przepisami. Kto tego nie lubi? Aneks kuchenny połączony z salonem sprzyja takim spotkaniom.
Plusem jest również otwarta przestrzeń. Jest to ważne szczególnie przy niewielkiej powierzchni mieszkania, ponieważ mając aneks kuchenny nie dzielimy jej na strefy, nie ograniczamy dostępu światła. Osoby, które krępuje bałagan w kuchni, powinny pomyśleć o ruchomej przesłonie - parawanie, rolecie lub przesuwanych drzwiach. Świetnym pomysłem jest wyższy barek, który częściowo zasłoni aneks, a jednocześnie umożliwi stworzenie miejsca do spożywania posiłków.
Przy aneksie kuchennym musimy nawiązać do wystroju i kolorystyki salonu. Meble w obydwu pomieszczeniach powinny do siebie pasować. Również kolory ścian, podłoga. Każdy detal jest ważny. Podłoga w aneksie może być wykonana z innego materiału niż w salonie, ale przy jej wykańczaniu należy zadbać o estetyczne połączenie na styku dwóch różnych powierzchni. Warto jednak zdecydować się na jednolitą podłogę w całej strefie dziennej, czyli salonie i aneksie kuchennym - taki zabieg spowoduje, że przestrzeń optycznie się powiększy. Można też zaaranżować aneks w taki sposób, aby z czasem, jeśli to otwarcie na salon się nie sprawdzi, móc postawić np. ściankę z płyty gipsowo-kartonowej.
Zobacz także:
Aneks kuchenny: minusy
- Zapachy z kuchni przenikają do salonu, a co za tym idzie - przedostają się o wiele szybciej również do pozostałych pomieszczeń w domu. Potrzebny będzie dobry wyciąg.
- W salonie będzie przeszkadzał hałas z kuchni, który generuje np. pracująca zmywarka, szum wody, włączony robot kuchenny, mycie naczyń, a nawet głośniej pracująca lodówka.
- Nie jest to rozwiązanie dla osób, które lubią spokojnie gotować. W aneksie kuchennym trudno o ciszę. Mogą przeszkadzać biegające dzieci, telewizor włączony w salonie, inni członkowie rodziny prowadzący tam rozmowy telefoniczne, itp. Jeżeli nie umiesz skupić się w takich warunkach na gotowaniu, aneks kuchenny nie jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem.
- Aby połączona przestrzeń salonowo-kuchenna była spójna i atrakcyjna pod względem wizualnym, należy zadbać, by aranżacja obu stref była urządzona w tym samym stylu oraz zawierała takie same - lub podobne - elementy wykończeniowe w postaci materiałów, kolorów, wzorów. Konieczność dopasowania kuchni do salonu - lub odwrotnie - może nastręczać pewnych problemów, szczególnie, jeśli wymarzone meble kuchenne okazują się nie pasować do wystroju strefy dziennej.
- Kuchnia jest pomieszczeniem roboczym, zatem siłą rzeczy często panuje tam bałagan. Nie stanowi to problemu, jeśli możemy zamknąć drzwi do pomieszczenia i podjąć gości w salonie. Gorzej, jeśli mamy do czynienia z aneksem kuchennym w obrębie pokoju dziennego - takie rozwiązanie narzuca większą dbałość o porządek.
Zobacz także:
Aneks kuchenny: plusy
- Mieszkanie wydaje się znacznie większe, jeżeli nie jest podzielone ściankami - a takim przykładem jest salon z aneksem kuchennym.
- Aneks kuchenny może być szansą na zrealizowanie niespełnionego wcześniej marzenia o wyspie kuchennej.
- Kuchnia w postaci aneksu przeważnie jest jasna i dobrze doświetlona, szczególnie kiedy dociera do niej światło z okien salonowych umieszczonych na więcej niż jednej ścianie.
- Wszyscy domownicy mogą uczestniczyć we wspólnym gotowaniu, co pozwala na zacieśnianie więzi rodzinnych i przyjemniejsze spędzanie czasu.
- Jeśli telewizor w salonie znajduje się w takim położeniu, że jest widoczny z kuchni, można obejrzeć ulubiony serial w trakcie przygotowywania posiłków.
- W salonie z aneksem najczęściej udaje się wygospodarować miejsce na stół z krzesłami, na co nie można sobie pozwolić w niedużej, zamkniętej kuchni. Przy takim stole dzieci mogą odrabiać lekcje, a my, pracując w kuchni, mamy możliwość jednoczesnego służenia pomocą w razie potrzeby.
Zobacz także:
- Więcej o:
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni
Jak uniknąć błędów przy projektowaniu kuchni?
Zlewozmywak - jak wybrać materiał, kształt i kolor?
Młynek kuchenny do odpadów organicznych