Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przechowywanie pod schodami

Monika Grabowska

W domu zazwyczaj brakuje miejsca na przechowywanie najróżniejszych rzeczy - a z roku na rok przybywa nam przedmiotów. Ciągle mamy problem z dokumentami, sprzętem sportowym, książkami, wózkiem dziecięcym, zapasami zakupów przywiezionych z marketu.Co z tym wszystkim zrobić? Wykorzystać schody!

Przechowywanie pod schodami
Przechowywanie pod schodami
GaevoyB/Shutterstock

A dokładniej - miejsce pod schodami do przechowywania. Nie warto oszczędzać na półkach, pojemnikach, drążkach. Jeżeli w momencie projektowania tej przestrzeni jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie przedmioty znajdą się tu na stałe, w przyszłości unikniemy bałaganu. Pod schodami możemy umieścić otwarte półki, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się zamknięta zabudowa. Może się tu mieścić domowa biblioteczka, strefa do pracy z zamykanymi szafkami na dokumenty, dodatkowa garderoba czy przestrzeń do przechowywania różności.

Domowa biblioteczka.Przestrzeń pod schodami może być wykorzystana na półki na książki. Zmieści się tu całkiem spora kolekcja. Półki zajmą niewiele miejsca, więc dodatkowo możemy wstawić tu fotel, gdzie będziemy mogli się oddawać lekturze. Dobrym pomysłem będzie też kącik komputerowy. Oczywiście jest to rozwiązanie idealne do niewielkich domów i dwupoziomowych mieszkań, gdzie domownicy walczą o wykorzystanie każdego metra wolnej powierzchni.

Przechowywanie. Pod schodami można wygospodarować miejsce na przechowywanie rzeczy, których nie mamy gdzie ulokować. Wstawimy tu większe elementy, takie jak rower, wózek dziecięcy, ale również drobiazgi: drobny sprzęt sportowy, sezonowe ubrania i buty, a nawet dokumenty, które z różnych przyczyn musimy przechowywać przez co najmniej kilka lat.

Garderoba. Przestrzeń pod schodami może się okazać idealna na zabudowę ubraniową. W zależności od tego, jak dużo odzieży uda się zmieścić w wiatrołapie - lub przy drzwiach wyjściowych - tutaj znajdą się ubrania sezonowe lub codzienne okrycia wierzchnie. Przechowywanie butów można w takim miejscu zorganizować na półkach zintegrowanych w obrębie cargo. W przypadku szerokich schodów warto pomyśleć o zabudowie pod spodem, do której będzie można wejść - poprzez drzwi uchylne lub przesuwne.

Spiżarnia. Pod schodami można przechowywać zapasy produktów spożywczych, które nie zmieściły się w kuchni, a także środki chemiczne do sprzątania czy pielęgnacji ogrodu, a także duże paczki karmy dla zwierząt domowych (oczywiście poszczególne produkty powinny być odpowiednio odseparowane od reszty). W tradycyjnej spiżarni musi być utrzymana odpowiednio niska temperatura, pod schodami jednak możemy składować to, co nie wymaga specjalnych warunków lub została zabezpieczona przez producenta. 

Półki na wino. Miłośnicy wina powinni się zastanowić nad pomysłem stworzenia półek na wino pod schodami. W takiej zabudowie zmieści się całkiem spora kolekcja trunków.

Kiedy zrezygnować z przechowywania pod schodami? Takie rozwiązanie najczęściej wykluczają schody ażurowe. Po pierwsze - półki, wieszaki, pakunki pod schodami wprowadzą wrażenie chaosu we wnętrzu, a po drugie rzeczy mogą bardziej się kurzyć. Często szkoda nam powierzchni pod schodami na postawienie stolika lub kwiatka, dlatego o wyborze schodów ażurowych czy pełnych powinniśmy decydować na etapie projektowania domu.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Przechowywanie pod schodami