Schody kacze: rozwiązanie do małych wnętrz
Schody kacze sprawdzą się świetnie w niedużym domu, gdzie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Są w pełni funkcjonalne, a jednocześnie zajmują mniej miejsca niż tradycyjne, które wybieramy mając do dyspozycji pokaźny metraż. Pozostaje pytanie, czy schody kacze mogą być również nowoczesne - i wpisywać się w aktualne trendy? Sprawdzamy!
Schody kacze: praktyczna alternatywa
Schody bez wątpienia są ozdobą we wnętrzu. Przykładamy dużo uwagi do ich wyboru - a potem wykończenia. Staramy się, aby jak najlepiej dopasować je do przestrzeni, sprawić, że komunikacji między piętrami będzie wygodna, a przy tym stylistycznie uda nam się wpisać je w planowaną aranżację. Stąd też tak bogata oferta producentów, którzy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów - a także starania projektantów, którzy opracowują nie koncepcje nie tylko funkcjonalne, ale również piękne. Jak na tym tle wypadają schody kacze? Okazuje się, że całkiem nieźle. Są to modele dedykowane niewielkim wnętrzom, w których nie udałoby się umieścić tradycyjnych ze względu na brak wystarczającej ilości metrów kwadratowych. Drugim aspektem, który czyni schody kacze odpowiednim wyborem w takich przestrzeniach, jest estetyka - schody nie powinny dominować nad wnętrzem, ani go przytłaczać. Ekspert marki Rintal, Andrzej Zbąski, mówi, że są to schody o nietypowej konstrukcji i wyglądzie, które zostały zaprojektowane tak, aby można było je zainstalować nawet w najmniejszym metrażu.
Zobacz także: Nowoczesne drewniane schody wewnętrzne >>
Schody kacze powstały z myślą o domach i mieszkaniach, w których nie ma miejsca na klasyczne schody. Ich konstrukcja powoduje, że zajmują niewiele przestrzeni, a jednocześnie są bezpieczne oraz wygodne podczas pokonywania kolejnych kondygnacji.
Schody kacze: skąd taka nazwa?
Niektóre nazwy związane z budownictwem, remontem i wykańczaniem wnętrz mogą wywoływać uśmiech na ustach - nie inaczej jest w tym przypadku. Schody kacze budzą jednak zainteresowanie nie tylko z powodu intrygującego nazewnictwa - to idealna opcja do małego domku lub mieszkania z antresolą o skromnym metrażu. Dlaczego zostały nazwane w ten sposób? Ich cechą charakterystyczną są specjalnie wyprofilowane, naprzemiennie wycinane stopnie, które przypominają kacze łapy. Taka konstrukcja sprawia, że schody kacze są dość strome i nie potrzebują zbyt dużo miejsca – średnia szerokość stopni wynosi od 55 do 80 cm, a wysokość od 18 do 24 cm. Takie schody rewelacyjnie wkomponują się w dzienną część salonu, nadając się nawet do trudno ustawnych wnętrz.
Zobacz także: Wykończenie schodów betonowych. Rady, ceny i opinie użytkowników >>
Schody kacze: model do małego wnętrza
Schody policzkowe ze stopniami „kaczymi”, czyli w skrócie schody kacze, to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie jesteśmy zmuszeni do znalezienia kompromisu pomiędzy wygodą użytkowania, a próbą oszczędzania przestrzeni. To jednak, jaki model wybierzemy, powinno zależeć przede wszystkim od stylu aranżacji naszego mieszkania lub domu. We wnętrzu w stylu loftowym pięknie zaprezentują się schody kacze łączące naturalne drewno bukowe, utrzymane w subtelnej bieli, z metalową konstrukcją w kontrastującym graficie. Dla podkreślenia charakteru takiego modelu, warto zastosować pochwyt w kolorze stopni oraz dodatkowe akcenty w postaci metalowych rurek przechodzących przez całą długość balustrady.
Zobacz także: Eleganckie schody gotowe wykonane z metalu >>
Schody kacze: modny styl skandynawski
Płynną, strzelistą konstrukcję, która charakteryzuje schody kacze, wyróżnimy jasnymi barwami nawiązującymi do natury – taki model idealnie sprawdzi się we wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim. Aby podkreślić przestrzenny charakter schodów, warto wybrać balustradę wykonaną ze szkła, która będzie rozciągać się również na piętro. Takie schody kacze to świetne rozwiązanie również wtedy, gdy szukamy opcji prowadzącej na antresolę.
Zobacz także: Schody drewniane do Twojego domu >>
Schody kacze: klasyka we wnętrzach
Schody kacze będą odpowiednie również do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym. W takim przypadku warto wybrać modele, w których drewno gra rolę pierwszoplanową. Dobrym przykładem są schody kacze oparte na konstrukcji centralnej stanowiącej podporę dla stopni z drewna bukowanego w charakterystycznym, tradycyjnym kolorze ciemnego orzecha. Dopełnieniem całokształtu może być balustrada, łącząca stalową konstrukcję z drewnianym pochwytem.
Zobacz także: Schody z paneli winylowych – skorzystaj z dedykowanych rozwiązań >>
Schody kacze: minimalizm
Szukając rozwiązania do wnętrza minimalistycznego, swoją uwagę warto zwrócić na modele, których design subtelnie wtapia się aranżację. Takim przykładem mogą być schody kacze oparte na konstrukcji centralnej, które utrzymane są w jasnej, bezkonfliktowej kolorystyce i pozbawione zbytnich akcentów dekoracyjnych.
Zobacz także: Schody żelbetowe bezpieczne i wygodne: trochę teorii >>
Schody kacze: elegancki... zakręt
Świetnym rozwiązaniem do małych wnętrz mogą być także schody kacze kręcone. To wyjątkowe propozycje o finezyjnym kształcie, które pięknie komponują się we wnętrzach glamour i wszystkich innych, w których design znajduje się na pierwszym miejscu.
Wybór modelu schodów podyktowany jest nie tylko gustem, ale przede wszystkim specyficznymi wymaganiami przestrzeni, w której mają zostać zainstalowane. Na szczęście dzięki modelom dostępnym w najrozmaitszych kształtach i ułożeniach biegu – z powodzeniem znajdziemy rozwiązania dopasowane nawet do niewielkich wnętrz.
Zobacz także: Schody spiralne >>
- Więcej o:
Drzwi składane w zabudowie meblowej
Projektowanie wnętrz, które wpływają na zdrowie
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Praktyczny przewodnik po rodzajach dywanów
Podłoga w różnych pomieszczeniach
Jak zaaranżować mieszkanie na wynajem?
Jesienny nastrój we wnętrzach
Jak dobrać kolor drewnianej podłogi do stylu wnętrza?