Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plan mieszkania: funkcjonalny i komfortowy

Redakcja/mat. prasowe Skanska

Kiedy poszukujemy wymarzonego lokum, najczęściej zaczynamy od lokalizacji i odległości od miejsca pracy, rodziny czy innych, istotnych dla nas punktów na mapie miasta. Plan mieszkania staje się sprawą drugorzędną, tymczasem bagatelizowanie tego aspektu może skutkować późniejszym niezbyt komfortowym użytkowaniem zakupionego lokalu. Warto jeszcze przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizować rozkład pomieszczeń, ich wielkość i potencjał do zaaranżowania pod nasze potrzeby. Jaki plan mieszkania będzie najlepszy dla singla, rodziny z dziećmi, a jaki z przeznaczeniem na wynajem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając układ funkcjonalny nowego mieszkania.

plan mieszkania
Jaki plan mieszkania jest najlepszy?
Shutterstock

Jak powinno wg Polaków wyglądać idealne nowe mieszkanie? Odpowiedzi na to pytanie sformułowano w oparciu o wyniki badań przeprowadzonych w związku z szóstą edycją „Barometru zdrowych domów" *. Na tej podstawie stworzono ranking najbardziej pożądanych cech lokali mieszkalnych, z którego wynika, że:

  • aż 87% ankietowanych stwierdziło, że najistotniejsze są dla nich: funkcjonalność pomieszczeń, wygoda mieszkania oraz niskie rachunki za energię,
  • 85% respondentów ceni sobie jakość powietrza oraz atrakcyjność swojego domu.

Okazuje się zatem, że nie lokalizacja przesądza o zakupie lokum, a funkcjonalnie opracowany plan mieszkania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań, aby jak najlepiej dopasować rozkład nowego "M" do swojego stylu życia i codziennych potrzeb.

Rzut mieszkania - jak zrobić? Jak czytać? >>

Plan mieszkania i orientacja domu względem stron świata

Zwykło się uważać, że plan mieszkania z największym potencjałem do funkcjonalnej aranżacji powinien być kształtem zbliżony do kwadratu. Układ pomieszczeń na takim zarysie daje użytkownikom dużą swobodę w urządzeniu przestrzeni. Przeciwieństwem są lokale o kształcie wydłużonego prostokąta - najczęściej mamy w nich do czynienia ze znaczną stratą cennych metrów kwadratowych na ciągi komunikacyjne, których nie można wypełnić tak potrzebnymi meblami. Długi, wąski i niepraktyczny korytarz zajmuje czasem tak dużo miejsca, jakby stanowił niemal połowę strefy dziennej. Nie da się w nim postawić szafy na nakrycia wierzchnie, nierzadko nawet szafka na buty okazuje się zbyt duża.

Kiedy analizujemy plan mieszkania, nad zakupem którego się zastanawiamy, powinniśmy pamiętać o zwróceniu uwagi na umiejscowienie okien względem stron świata. Najchłodniejsze i najmniej doświetlone będą wnętrza z oknami wychodzącymi na północ, z kolei przeszklenia od stron południowej i zachodniej zapewnią pomieszczeniom dużą ilość naturalnego światła oraz nieco wyższą odczuwalną temperaturę powietrza - szczególnie w słoneczne, letnie dni.

Rzut mieszkania: strefa dzienna i nocna

Aby użytkowanie własnego lokum było komfortowe, plan mieszkania powinien zawierać funkcjonalny podział przestrzeni na strefę ogólnodostępną, czyli dzienną, oraz prywatną, czyli nocną. Pierwsza składa się z pomieszczeń takich, jak: przedpokój, salon, jadalnia, toaleta (z sedesem i umywalką) oraz kuchnia lub aneks kuchenny. Spędzamy w niej czas z rodziną w ciągu dnia, przyjmujemy gości, organizujemy imprezy, często też pracujemy zdalnie, do czego coraz częściej wystarczy stół jadalniany i laptop, bez konieczności aranżowania osobnego gabinetu. Plan mieszkania w obrębie strefy prywatnej to sypialnie (rodziców i dzieci), łazienka (z wanną lub prysznicem), garderoba oraz pralnia, jeśli metraż pozwolił na jej wygospodarowanie.

Część ogólnodostępna powinna się znajdować w pobliżu wejścia do mieszkania, a prywatna - w jego głębi, dzięki czemu zostają podkreślone jej charakter i przeznaczenie. Taki podział zapewnia użytkownikom większy komfort w codziennym, domowym życiu, a także ułatwia funkcjonalne rozplanowanie ustawienia mebli, w tym również zabudowy na wymiar.

Jaki plan mieszkania cieszy się największą popularnością?

Obserwacje deweloperów pokazują, że największe zainteresowanie budzą wśród kupujących 2-pokojowe lokale mieszkalne o powierzchni około 40 m kw. Osobom, które rozważają taką inwestycję, zależy przede wszystkim na tym, aby plan mieszkania pozwalał na zaaranżowanie oddzielnego miejsca do spania, z dala od strefy dziennej. W niektórych przypadkach, jeśli drugi pokój zostanie przykładowo przeznaczony dla dziecka, inwestorzy pytają o opcję wygospodarowania miejsca na aneks sypialniany w obrębie salonu, choćby we wnęce, którą da się częściowo zasłonić.

Drugim najczęściej wybieranym jest plan mieszkania 3-pokojowego o powierzchni około 60 m kw. W powszechnej świadomości taki metraż funkcjonuje jako odpowiedni dla rodziny, choć zdarza się, że oprócz oddzielnej sypialni przyszli właściciele planują stworzenie osobnego gabinetu do pracy. Co ciekawe, w ostatnim czasie dostrzegalny jest wzrost zainteresowania przestronnymi mieszkaniami, które jeszcze niedawno nie cieszyły się dużą popularnością:

Zauważamy, że klienci coraz częściej pytają o dostępność mieszkań o powierzchni około 100 m kw., z dużymi tarasami lub balkonami, które posłużą im do relaksu na świeżym powietrzu. W tego typu mieszkaniach ważne jest, aby była możliwość wyodrębnienia dodatkowych pomieszczeń - takich jak spiżarnia lub pralnia. 

komentuje Izabela Kucharska, manager ds. rozwoju produktu w spółce mieszkaniowej Skanska.
plan mieszkania
Mieszkanie dwupokojowe
Shutterstock

Plan mieszkania dla singla

Życie w pojedynkę oznacza zwykle mniejsze potrzeby, jeśli chodzi o metraż własnego "M", choć oczywiście zdarzają się inwestorzy pragnący urządzić się samodzielnie na dużej przestrzeni. Najczęściej jednak plan mieszkania dla singla zakłada jedno pomieszczenie, ewentualnie dwa oddzielne, przy czym pożądaną opcją jest aneks kuchenny w obrębie pokoju dziennego. Połączenie tych dwóch funkcji pozwala na zaoszczędzenie kilku cennych metrów, ponadto mieszkanie wydaje się wtedy nieco większe i bardziej ustawne. Sama kuchnia nie musi być duża - osoba żyjąca samotnie przeważnie wymaga podstawowych urządzeń AGD i niewielkiej ilości miejsca do przygotowywania posiłków.

Istotna staje się za to sypialnia - i możliwość jej komfortowego urządzenia. Plan mieszkania 1-pokojowego nie musi tego wykluczać - może się okazać, że wystarczy kotara do zasłonięcia łóżka lub zabudowa meblowa z miejscem do przechowywania, za którą je sprytnie ukryjemy. Warto wspomnieć, że single częściej decydują się na odważne wnętrza i nowoczesne rozwiązania architektoniczne. Przy wyborze mieszkania istotna jest odległość od centrum, bliskość parków, siłowni i centrów kultury. Liczy się też dobra komunikacja do miejsca pracy oraz odpowiednia infrastruktura rowerowa.

Plan mieszkania do wynajęcia

Kiedy planujemy zakup lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem, najlepiej zdecydować się na 2 pokoje w wersji "pod klucz", którą można wybrać przy podpisywaniu umowy z deweloperem. Nie musimy zaprzątać sobie głowy planowaniem wystroju, zamawianiem materiałów wykończeniowych, a potem doglądaniem prac ekipy remontowej. Proponowana aranżacja zwykle zostaje nam przestawiona przez dewelopera w oparciu o plan mieszkania już na etapie zakupu - pozostaje zatem czekać na odbiór kluczy. To wygodna opcja, która oszczędza inwestorom dużo czasu i nie generuje niepotrzebnego stresu. Warto postawić na wysoką jakość stosowanych materiałów, mebli i sprzętów, aby służyły latami i nie zmuszały do częstej wymiany, bądź naprawy. Mieszkanie do wynajęcia powinno znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji - wtedy będzie o wiele łatwiej o potencjalnych najemców. Ważna jest bliskość do centrum miasta i dzielnic biurowych, a także szkół i uniwersytetów.

Jak pandemia wpłynęła na to, jak projektanci myślą o przestrzeni i rozkładzie mieszkania?

Nie da się ukryć, że przez ostatnie 1,5 roku zmieniło się myślenie nabywców o domowych przestrzeniach. Czas izolacji oraz zdalna praca i nauka sprawiły, że na etapie poszukiwań wymarzonego „M” istotne są dla nich rozwiązania funkcjonalne i udogodnienia, do których wcześniej nie przywiązywano dużej wagi. Oczywiście zmianę tę odzwierciedlają projekty nowych inwestycji mieszkaniowych.

Jednym z największych pandemicznych trendów w projektowaniu jest wprowadzanie do planów mieszkań o metrażach 60-70 m kw. atrakcyjnych miejsc do rekreacji i relaksu - dużych balkonów czy też prywatnych ogródków. To przestrzenie, które umilają codzienne funkcjonowanie domownikom właśnie wtedy, kiedy znacznie więcej czasu spędzają wewnątrz mieszkań. Ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest również aranżowanie tarasów na dachach budynków dla mieszkań znajdujących się na ostatnich kondygnacjach apartamentowców.

wyjaśnia Radosław Skowroński z pracowni architektonicznej Studio 20.

Zauważalny jest również trend zakupu mieszkania, w którym można wydzielić dodatkową przestrzeń do komfortowej pracy:

Zupełnie nową potrzebą, związaną bezpośrednio z pracą zdalną, będzie pojawianie się w mieszkaniach gabinetów – oddzielnych pomieszczeń przeznaczonych do celów służbowych. Do tej pory były to przestrzenie kojarzone przede wszystkim z pewnymi grupami zawodowymi – prawnikami, lekarzami, artystami. Obecnie standardem stają się projekty mieszkań, uwzględniające zupełnie odrębne pomieszczenia do pracy lub układy funkcjonalne, umożliwiające wydzielenie tego typu przestrzeni z innego pomieszczenia – najczęściej z sypialni.

dodaje Izabela Kucharska ze spółki mieszkaniowej Skanska.
    Więcej o:

Skomentuj:

Plan mieszkania: funkcjonalny i komfortowy