Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka w stylu retro

Tekst: Marta Lubaszewska

Jakie elementy powinny się znaleźć w łazience urządzonej w stylu retro?

Łazienka w stylu retro
Łazienka w stylu retro
Autor: bezikus/Shutterstock

Łazienka w stylu retro

Współczesna łazienka może z powodzeniem udawać tą sprzed lat. Elegancka i stylowa zapewne znajdzie nie jednego zwolennika. Idealnie wpisze się we wnętrza przedwojennej kamienicy, ale równie dobrze sprawdzi się w nowym domu.

Wnętrza z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia czarują nas swoją wysmakowaną elegancją i subtelnym klimatem. Dlaczego więc nie zainspirować się nimi również przy urządzaniu łazienki?

Styl retro w łazience najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Z uwagi na ozdobne elementy nie jest polecany do małych przestrzeni. Chyba, że zastosujemy tylko jakiś jeden retro element, na zasadzie kontrastu. Wtedy może on skutecznie odwrócić uwagę od  niewielkiego metrażu łazienki.

Jeśli posiadamy spore pomieszczenie przeznaczone na łazienkę możemy urządzić w nim prawdziwy salon kąpielowy. Z wolnostojącą wanną na żeliwnych nogach oraz wygodnym fotelem będzie przypominał przedwojenny buduar.

Jakie elementy powinny się znaleźć w takiej retro łazience?

Warto zadbać o stylizowaną ceramikę. Na rynku jest wiele firm produkujących wanny na nogach, ozdobne umywalki czy nawet retro toalety z górnopłukiem.  Wszystko inspirowane mniej lub bardziej oryginalną ceramika przedwojenną.

Nie mniej ważna jest też baza, czyli podłogi i ściany. Czarno-biała szachownica jest klasycznym przedwojennym wzorem podłogowym. Zawsze sprawdzi się w stylowej  łazience.

Na ścianach możemy ułożyć płytki, ale równie stylowo będzie wyglądała biała boazeria, która nada łazience nieco angielskiego sznytu. Po odpowiednim zabezpieczeniu sprawdzi się w miejscach narażonych na kontakt z wodą. Na rynku znajdziemy również kafelki o wyglądzie przypominającym taką boazerię. Możemy też zdecydować się na tapetę  lub wodoodporną farbę.

W stylowej łazience swoje miejsce znajdą również retro baterie. Bogaty wybór takich kranów pozwala na wybór kolorów i form.

Dodatki w łazience w stylu retro

Pamiętajmy o dodatkach. To one dopełniają całości i sprawiają, że pomieszczenie ma spójny klimat. Ważne jest odpowiednie oświetlenie, meble, akcesoria. Tutaj możemy pokusić się o poszukanie jakiś ciekawych elementów wśród oryginalnych przedmiotów sprzed lat. Lampa wyszperana na targu staroci czy przedwojenna komoda przerobiona na szafkę podumywalkową nadadzą wnętrzu autentyczności i sprawią, że nie będzie tylko sztuczną repliką starodawnego klimatu.

Ważny jest tez umiar. Łatwo przedobrzyć i zamiast wysmakowanego wnętrza zrobić przestylizowaną, nadętą aranżację. Jeśli decydujemy się na ozdobną ceramikę i baterie zróbmy neutralne ściany, najlepiej w jasnym kolorze.  Możemy też dodać jakiś prosty, nowoczesny element, tak aby wnętrze zyskało na lekkości. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.

    Więcej o:

Skomentuj:

Łazienka w stylu retro