Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mieszkanie ze szklaną łazienką

Monika Grabowska

Szokujące, nowatorskie, ekstrawaganckie? Zobacz galerię zdjęć z tej wyjątkowej realizacji. Przeczytaj wywiad z autorem projektu.

5991826 https bi
fot. Tomasz Zakrzewski

RS+ Architekci to grupa projektantów ze Śląska. Jednym z ich wielu ciekawych projektów jest  mieszkanie, które powstało w Krakowie. Wnętrze w biało-brązowej kolorystyce wyróżnia się nietypowym rozwiązaniem dotyczącym łazienki, która jest przeszklona (zastosowano zarówno szkło przezroczyste, jak i mleczne).

Zapytaliśmy architekta o projekt, inwestorów i funkcjonalność pozornie niewygodnej w użytkowaniu łazienki.

Monika Grabowska: Kim są inwestorzy mieszkania ze szklaną łazienką?

Robert Skitek: Inwestorzy to małżeństwo trzydziestolatków. Mieszkają sami bez dzieci i zwierząt. Oboje intensywnie pracują i są w trakcie budowy domu (również projektu naszej pracowni). Mieszkanie jest więc "przejściowe" w oczekiwaniu na nowy dom.

MG: Jaka była wizja mieszkania projektantów i inwestorów? Jest to dosyć odważna realizacja jak na polskie warunki. Czy inwestorzy byli otwarci na propozycje architektów?

RS: Tak jak wspomniałem nie był to pierwszy nasz projekt dla tych inwestorów. Ich wcześniejszy wybór naszej pracowni jako projektantów własnego domu widocznie wydał im się właściwy i postanowili kontynuować współpracę także przy tym mieszkaniu. Mieliśmy z tego powodu ułatwione zadanie, bo inwestorzy wiedzieli czego mogą się spodziewać po nas, a my znaliśmy już ich gusta. Z tego też powodu nie było różnych "wizji" wnętrza. Mieszkanie już w założeniach miało być otwarte, czyste, wręcz sterylne, a elementy wyposażenia miały kontrastować z tłem. To wszystko oczywiście przy niewygórowanym budżecie. W każdym razie "tarć" nie było...

MG: Skąd pomysł na szklaną łazienkę?

RS: Początkowo łazienka miała być przeszklona jedynie od korytarzyka. Sam mam u siebie w mieszkaniu takie rozwiązanie, chociaż z matowym szkleniem - to pozwala wpuścić do łazienki nieco dziennego światła. Na przeszklenie kabiny prysznicowej od strony sypialni wpadli już sami inwestorzy. Oczywiście wystarczyło już ich pomysłowi tylko przyklasnąć...

MG: Czy istnieje możliwość stworzenia intymności w łazience, np. w momencie gdy korzystają z niej goście?

RS: Oczywiście, że tak. Przed wszystkimi szklanymi ścianami łazienki umieszczone są rolety elektrycznie sterowane z jej wnętrza. Nie zapobiegają pełnemu wyciszeniu - ale proszę mi powiedzieć w których mieszkaniach w blokach nic nie słychać z łazienki czy wc?

MG: Czy nie ma problemu z utrzymaniem czystości w szklanej łazience? Czy pomysł ze szklanymi ścianami sprawdza się w życiu codziennym?

RS: Nie słyszałem skarg, a kontakt z mieszkańcami wciąż mam... Szkło ciężej umyć niż gładkie płytki, ale też dużo łatwiej niż porowate powierzchnie lub stal nierdzewną... Czy pomysł się sprawdza? Inwestorzy są zadowoleni, ale zdarzają się osoby, dla których skorzystanie z takiej łazienki to zbyt duże wyzwanie...

MG: Mieszkanie wygląda na większe niż jest. Jak osiągnięto ten efekt?

RS: Poprzez likwidację wszelkich zbędnych przegród czy drzwi, zastosowanie bieli czy to na ścianach czy podłodze.

MG: Wnętrze utrzymane jest w nowoczesnym stylu. Czy klienci w Polsce często się na taki decydują?

RS: Nie wiem, jeśli już do nas trafią oznacza, że takiego właśnie oczekują...

MG: Klientom zazwyczaj wydaje się, że współpracę z architektem można rozpocząć przy dużych realizacjach, że przy tak małych mieszkaniach nie ma to sensu. Dlaczego warto korzystać z pomocy architekta przy aranżowaniu niewielkich mieszkań.

RS: Tak naprawdę czym większe ograniczenia (szczególnie powierzchniowe), tym większe wyzwanie dla projektantów. Dość często spotykamy się ze źle zaprojektowanymi mieszkaniami - nieważne czy w blokach sprzed 30-tu lat kiedy były inne wymagania stawiane architektom, czy w budynkach stawianych dziś przez deweloperów. Pamiętajmy, że te mieszkania są projektowane pod uśrednionego klienta - stosowane są typowe rozwiązania, które zadowolą jak największą liczbę klientów. Jeśli ktoś oczekuje czegoś więcej, a nie ma zmysłu, czy po prostu wiedzy na temat projektowania, wynajmuje projektanta.

MG: Czy Państwa biuro pracuje obecnie nad jakimś ciekawym projektem?

RS: Mam nadzieję, że projekty nad którymi obecnie pracujemy lub też znajdują się w realizacji, okażą się interesujące. Na ukończeniu jest właśnie m.in. dom ?xv" w Krakowie w pobliżu Kopca Kościuszki, a w budowie dom dwurodzinny "69". Projektujemy także rezydencję pod Szczecinem na wspaniałej działce nad rozlewiskami Odry.

RS+/PORTAL Architekci to dwie ściśle ze sobą współpracujące od 2005 roku pracownie architektoniczne, prowadzone przez Roberta Skitka i Roberta Wilczoka. Siedziba mieści się w Tychach. Za projekt mieszkania odpowiedzialny jest arch. Robert Skitek i współpracujący architekci Michał Lisiński oraz Paulina Wieczorek.

Skomentuj:

Mieszkanie ze szklaną łazienką