Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przegląd akcesoriów kominkowych

Inga Kosim

Akcesoria kominkowe to niezbędny, ale i miły dla oka dodatek do wnętrza. Odpowiednio dobrane do stylu kominka będą świetnym uzupełnieniem aranżacji.

Akcesoria kominkowe
Akcesoria kominkowe
Autor: Lamax/Shutterstock

Najpopularniejsze są zestawy narzędzi kominkowych w skład których najczęściej wchodzą: pogrzebacz, szczypce, zmiotka i szufelka. Akcesoria znajdują się na stojaku lub w pojemniku, aby ułatwić ich przechowywanie i oczywiście, aby estetycznie prezentowały się we wnętrzu. Nowoczesne zestawy mają bardzo proste, geometryczne formy i są wykonywane ze stali nierdzewnej. Nie muszą być ustawione na podłodze, dostępne są również w wersji wieszanej na ścianie. Stojaki wykonywane są nie tylko ze stali, bardzo ciekawie wyglądają te wykonane z drewna. Interesujące są również te urozmaicone szklanymi wstawkami. Dla zwolenników bardziej tradycyjnych kominków przeznaczone są akcesoria stylowe, wykonane np. z mosiądzu.

Bardzo przydatnym dodatkiem, który z pewnością docenią właściciele kominków z otwartym paleniskiem, jest ekran kominkowy. Ponieważ odgradza palenisko od wnętrza, chroni nas przed strzelającymi  iskrami. Producenci oferują bogaty wybór ekranów, także dobranie go do stylu wnętrza nie powinno stanowić żadnego problemu. Nowoczesne są bardzo proste w formie - zazwyczaj jest to po prostu duża tafla żaroodpornej szyby na niewielkim stojaku ze stali nierdzewnej. Takie przeszklenie pozwoli nam swobodnie obserwować płomień. Innym rodzajem ekranów są te, wykonane z bardzo drobnej siateczki osadzonej w ramie. Dostępne są w kilku wersjach kolorystycznych - stalowe, czarne, mosiężne, patynowane. Nadają się zarówno do nowoczesnych jak i stylowych wnętrz. Niektóre z nich to małe dzieła sztuki - ozdobione pięknymi ornamentami mogą być głównym elementem dekoracyjnym salonu. Bardzo ciekawe są parawany - witraże, wykonane ze szkła w cynowych ramkach.  Niesamowity efekt daje blask ognia zabarwiony przez kolorowe szybki ekranu.

Każdy posiadacz kominka musi gdzieś przechowywać opał. Producenci pomyśleli i o tym, prześcigając się w ofertach koszy i pojemników przeznaczonych do tego celu. Najbardziej klasyczną propozycją jest prosty, wiklinowy kosz o specjalnie wyprofilowanych brzegach, aby łatwiej było wyciągać z niego drewno. Kosz da się dopasować do każdego wnętrza, gdyż przybierają niezliczone formy - od bardzo prostych brył np. sześcianów, po bardzo ozdobne, rzeźbione formy. Dostępne są nawet takie o kształcie zwierzątek - kotów, psów, królików, doskonałe dla właścicieli kominków obdarzonych dużym poczuciem humoru.

Co zrobić z wygarniętym z paleniska popiołem? Oczywiście wyrzucić, ale nie do byle czego, tylko do specjalnie przeznaczonego do tego, stylowego wiaderka. Możemy je dobrać do kosza na opał i już będziemy mieć elegancki komplet.

Jeżeli lubimy oryginalne i nietypowe dodatki, również wśród akcesoriów kominkowych możemy znaleźć prawdziwe perełki. Gdy uznamy, że znudził nam się widok zwykłego ognia lub chcemy zadziwić gości możemy dorzucić do niego specjalne, kolorowe szyszki. Podczas spalania powodują zabarwienie płomieni na kilka kolorów dając naprawdę niesamowity efekt.

Ciepłe dni niestety się skończyły i do wiosny musimy pożegnać się ze smakołykami z grilla? Nic podobnego, jeżeli zakupimy sobie ruszt do kominka, na którym z pewnością przyrządzimy pyszne potrawy. Wyposażony jest w szufladę, dzięki której nic nie spadnie na dno paleniska.

Ładnym elementem dekoracyjnym jest położone przed kominkiem polano. Kładzenie go bezpośrednio na podłodze może może spowodować jej porysowanie. Aby je odpowiednio wyeksponować wystarczy zakupić zestaw specjalnie do tego przeznaczonych podpórek. Przybierają one bardzo ciekawe kształty, np. dwóch smoków.

Akcesoria kominkowe z pewnością umilą i ułatwią nam korzystanie z kominka. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie oferowane na rynku produkty są niezbędne do jego użytkowania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przegląd akcesoriów kominkowych