Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Philippe Starck zaprojektował medale na olimpiadę w 2024 roku

red.

Philippe Starck to żywa legenda francuskiego designu. Nie dziwi więc, że to on został poproszony o zaprojektowanie medali olimpijskich na igrzyska w 2024 roku, do organizacji których kandyduje Paryż.

Philippe Starck nie po raz pierwszy projektuje coś na igrzyska olimpijskie. Na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville (Francja) w 1992 zaprojektował znicz olimpijski. Teraz natomiast, gdy Paryż kandyduje do organizacji letnich igrzysk w 2024 roku, o zaprojektowanie medali poprosił go francuski multimedalista w kajakarstwie górskim, Tony Estanguet. W swoim rodzimym kraju jest on niezwykle popularny, co spowodowało, że Starck po prostu nie mógł odmówić.

Przeczytaj także: Philippe Strack - design w najlepszym wydaniu

Projekt medalu olimpijskiego miał oddawać dewizę "Made for sharing" (Stworzony do dzielenia). Medal można podzielić na cztery części, które stanowią niezależne medale. Designer uzasadnił, że dzięki temu każdy olimpijczyk może się podzielić swoim medalem z najbliższymi, rodziną, współzawodnikami bądź trenerem. Główna część medalu, którą w założeniu zawodnik zostawia dla siebie, ma na froncie płaskorzeźbioną uskrzydloną postać atlety na tle antycznego stadionu. Na trzech pozostałych częściach jest symbol paryskich igrzysk olimpijskich oraz niewidzialna ręka. Cała koncepcja medalu ma podkreślać fakt, że tak naprawdę olimpijskie sukcesy są wynikiem kolektywnego wysiłku - przede wszystkim zawodnika, ale też trenerów, rodziny, czasem lekarzy i wielu innych osób.

Kandydatura Paryża do organizacji igrzysk w 2024 roku oraz medal projektu Starcka zostały zaprezentowane 11 lipca w szwajcarskiej Lozannie w obecności 89 członkówi Komitetu Olimpijskiego, a także francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i burmistrza Paryża Anne Hidalgo. Czy projekt słynnego designera przeważy szalę na korzyść Paryża? Jedynym konkurentem francuskiej stolicy do organizacji igrzysk jest Los Angeles. Ostateczna decyzja zapadnie 13 września podczas posiedzenia MKOl w Limie w Peru.

Skomentuj:

Philippe Starck zaprojektował medale na olimpiadę w 2024 roku