Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?

Redakcja Pressland

Szarość jest niezwykle popularna, dzięki czemu wiele osób ją polubiło. Na pierwszy rzut oka wygląda dość niepozornie, jednak w połączeniu z odpowiednimi dodatkami i meblami potrafi stworzyć piękną kompozycję. Od jakiegoś czasu mówi się już o końcu popularności szarości jednak ona nadal nie schodzi z salonów. Wielu uważa, że szarość to kolor ponadczasowy, który idealnie można łączyć z innymi barwami.

Jaką szarość wybrać?

W ofercie producentów farb ściennych można znaleźć chyba wszystkie odcienie szarości - od jasnych po ciemne, zimnych po ciepłe a także neutralne. Tak ogromny wybór sprawia, że zdecydowanie, którą wybrać jest niezwykle trudne. Zwłaszcza, że farba na żywo, na dużej powierzchni wygląda znacznie inaczej niż w formie próbki. Wybierając odpowiedni odcień pamiętajmy, że barwa jest uzależniona m.in. od rodzaju oświetlenia, ale też wielkości powierzchni. Osobom bardzo niezdecydowanym polecamy przetestowanie farby jeszcze przed malowaniem. W sklepach budowlanych można znaleźć testery farb, które pozwalają sprawdzić jak farba będzie się prezentować na ścianie o różnej porze dnia.

Jak właściwie wybrać farbę?

Wybierając kolor farby należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia. Jeśli malujemy małe pomieszczenie z dostępem niewielkiej ilości światła naturalnego powinniśmy zrezygnować z ciemnych barw na rzeczy jasnych odcieni. Ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczenia, dlatego idealnie sprawdzą się na dużych powierzchniach. W dużych wnętrzach możesz postawić nawet na antracyt, w małych lepiej wybrać np. jasny popiel. Dodatkowo, wybierając odpowiedni odcień farby należy pamiętać, że w rzeczywistości będzie on o ton ciemniejszy, zwłaszcza, jeśli malowaniu poddawana jest duża powierzchnia. Ważną rolę odgrywa również stopień połysku farby. Farby o satynowym wykończeniu odbijają światło, co również pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Niestety, ten rodzaj farby podkreśla jednak wszelkie niedoskonałości ścian. Pamiętajmy, że matowe powierzchnie pochłaniają światło jednak idealnie prezentują kolor farby.

Wróćmy jeszcze do temperatury koloru. Szarość połączona z żółcią czy też brązem sprawi, że wnętrze będzie prezentować się przytulnie, jednak, jeśli pomieszczenie jest słabo doświetlone, z pewnością będzie wyglądać smutno. Należy również pamiętać, że ciepłe odcienie szarości optycznie przybliżają kolory do siebie, co dodatkowo zmniejsza pomieszczenie. Z kolei chłodne szarości sprawiają, że pomieszczenia są nie tylko świeże, ale też przestronne.

Jak łączyć szarości?

Szarości można łączyć prawie z każdym kolorem. Najczęściej łączy się je jednak z bielą i dwoma innymi barwami stanowiącymi uzupełnienie w formie odpowiedniej kolorystyki mebli czy też dodatków.

Ciekawym sposobem jest połączenie szarości z beżem i brązem, co pozwala uzyskać przytulny, naturalny wręcz efekt. Pomieszczenia urządzone w takiej kolorystyce pozytywnie wpływają na odpoczynek po ciężkim dniu. Pamiętaj jednak, że beże czy też brązy mają stanowić uzupełnienie aranżacji a nie ją przytłoczyć.

Popularnym połączeniem jest również szarość, czerń i błysk w postaci srebrnych bądź złotych dodatków. Ciemne szarości i czerń rozświetlają eleganckie dodatki np. w postaci metalowych uchwytów. To świetny sposób na urządzenie wnętrz w stylu retro bądź glamour.

Szarość świetnie połączy się również z ciemnymi, mocnymi barwami. Zarówno turkus, żółć, granat jak i bordo pięknie będą uzupełniać szarości. Delikatna, szara farba będzie stanowić  idealną bazę, która uspokoi mocne, ciemne kolory i tym samym zniweluje panujący chaos.

Szary kolor ścian może przybrać wiele twarzy. Można zrobić z niego kolor dominujący jak i bazę. Wystarczy, że odpowiednio dobierzesz faktury jak i desenie poszczególnych przedmiotów.

Skomentuj:

Szary kolor ścian - z czym łączyć, jakie dodatki dobierać?